Jak wybrać grzejniki do domu lub mieszkania?
W dzisiejszych czasach uniwersalnym faktem jest, że grzejniki same w sobie jako skuteczne źródła ogrzewanie nie są już rozpatrywane wyłącznie pod względem swojej autentycznej praktyczności, ale także wymagają od klientów szerokiej analizy zawartych w sobie właściwości, choćby z powodu posiadanych walorów dekoracyjnych, a nawet dedykowanego dopasowania do określonych stylizowanych wnętrz oraz wystrojów. Obecnie ilość oraz rozmaitość różnorodnych rodzajów grzejników dostępnych na rynku pozwala nam wręcz na swobodny i beztroski wybór naszych faworytów, aby jak najcelniej dostosować je do naszych wymagań oraz wyglądu posiadanego przez nas mieszkania.
Jednak przed właściwym zakupem bądź nabyciem grzejników do swojego domu, trzeba koniecznie wiedzieć choćby ze względu na jakie czynniki powinno się wybierać tego rodzaju wyposażenie. Oczywistym faktem jest, że wygląd samego asortymentu to nie wszystko, i należy także zwrócić uwagę na cechy ściśle powiązane z praktycznością oraz właściwą funkcjonalnością takiego sprzętu. Wiele osób o tym zapomina, ale równie istotną rzeczą jest także dobór grzejników ze względu na metodę ich montażu, przykładowo grzejniki mogą być łączone z instalacją wodną od boku lub od spodu, w zależności jak obecnie mamy poprowadzone rury hydrauliczne w naszym mieszkaniu. Jeżeli osobiście nie przemyślimy tego faktu, całkiem prawdopodobnie możemy siebie skazać na niepotrzebnie większe koszty związane z instalacją wszystkich przewidywanych przez nas grzejników. Jeśli jednak nie posiadamy żadnej wiedzy na temat usytuowania rur w naszym domu, lub mamy wątpliwości co do posiadanej racji, warto jest się skonsultować pod tym względem z fachowcem, który z pewnością pomoże nam w dokonaniu możliwie najbardziej optymalnego wyboru grzejników dla naszych potrzeb.
Jakiego rodzaju grzejniki wyróżniamy oraz jakie są ich główne cechy?
Zasadniczo grzejniki są kategoryzowane ze względu na ich przewidywane zastosowanie. Jest to ważne, gdyż stosunkowo każdy rodzaj grzejnika posiada inny szereg cech i zalet, zatem dobór właściwego może się znacząco przyczynić do otrzymania oczekiwanych rezultatów. Spośród wszystkich rodzajów wyróżniamy głównie:
- Grzejniki członowe – jest to dość domyślnie stosowany rodzaj grzejników poprzez swoją częstą modularność. Ich budowa zazwyczaj składa się z kilku do kilkunastu żeberek wykonanych ze stali lub żeliwa. Istnieje spora ilość odmian tego poszczególnego rodzaju grzejników w zależności od stylistyki klasycznej, nowoczesnej oraz także tej staroświeckiej.
- Grzejniki drabinkowe – jest to wyjątkowo charakterystyczny rodzaj grzejników najczęściej stosowany w wystroju łazienek. Ich budowa składa się z szeregu cienkich rurek, które razem przypominają wspomnianą w nazwie drabinkę. Doskonale sprawdzają się one do suszenia dużej ilości tkanin oraz materiałów, przy czym są bardzo elegancką ozdobą wielu wnętrz.
- Grzejniki płytowe – jest to szczególnie oszczędny w przestrzeni rodzaj grzejników skonstruowany do efektywnego ocieplania pomieszczeń z niewielką ilością wolnego miejsca. Ponadto nie wymagają dużego zużycia wody, przez co nie będziemy musieli tracić sporej ilości pieniędzy na rachunki. Ich wygląd w szczególności oddaje inspiracje nowoczesnymi wnętrzami oraz są one dostępne w kilku pomniejszych wariantów do wyboru.
- Grzejniki konwektorowe – jest to rodzaj grzejników skonstruowanych z miedzianych rur pokrytych powłoką aluminiowej blachy. Są one najtańsze spośród wszystkich wymienionych oraz najlepiej się opłacają w dużych ilościach, niemniej również nie należą one do najbardziej eleganckich i schludnych rodzajów grzejników na rynku.
Nie wykluczone jest, że podczas przeglądania dostępnych ofert w różnych sklepach napotkamy się na termin grzejników dekoracyjnych albo ozdobnych. Jak można się domyśleć, ten poszczególny rodzaj grzejników plusuje zupełności na swoich walorach estetycznych, żeby móc się jak najlepiej wpasowywać do przeróżnych możliwych aranżacji pomieszczeń oraz znajdujących się w nich wnętrz. Wyjątkowe w nich jest to, że każdy taki grzejnik jest skonstruowany na fundamencie strukturalnym jednego z powyższych typów grzejników, zatem poza samym swoim wyglądem dodatkowym ich atutem jest posiadanie określonych cech innych konkretnych rodzajów grzejników.
Jakie materiały mogą wchodzić w skład określonego grzejnika?
Poza samym zróżnicowaniem rodzajów grzejników warto także pamiętać
o zmianach niektórych aspektów funkcjonalności ze względu na materiał, z którego wykonany jest dany grzejnik. Czynniki te mają ścisły wpływ na efektywność, wydajność oraz opłacalność naszej instalacji grzewczej. Na rynku dostępne są jednak trzy główne wykonania takich grzejników:
- Stalowe – jest to zdecydowanie najpopularniejsza oraz najczęściej wybierana opcja konstrukcyjna grzejników zważając na ich ponadprzeciętną moc, stosunkowo niewielkie rozmiary oraz domyślnie tani koszt zakupu. Pamiętajmy jednak, że takie grzejniki nie będą prosperować najlepiej, jeżeli uzupełniana woda jest niskiej jakości bądź w instalacji znajdują się bąbelki powietrza.
- Aluminiowe – jest to nieco mniej popularna opcja w porównaniu do grzejników stalowych, aczkolwiek pomimo swojej niepozorności idealnie nadają się do montażu wraz z najnowszymi kotłami ciepła. Są one całkiem schludne oraz wyróżniają się swoją bardzo niską wagą.
- Żeliwne – zasadniczo jest to rodzaj grzejników występujący najczęściej w znacznie starszych zabudowaniach lub we wnętrzach typowo staroświeckich. Są one dość drogie w porównaniu do cen konkurencyjnych grzejników, niemniej zapewniają ciepło przez nieporównywalnie dłuższy okres czasu. Efekt ten zawdzięczany jest grubości wykonania takich grzejników, zatem należy też oczekiwać, że takie oto grzejniki będą wymagały odpowiednio więcej czasu, aby się całkowicie nagrzać.