Jakie okna wybrać do domu typu stodoła, czyli sielskość w oprawie nowoczesności
Domy jednorodzinne w stylu stodoły, czyli modern barn house, to dziś popularne architektoniczne rozwiązanie. Lekka bryła o dwuspadowym dachu, z efektownymi przeszkleniami utrzymanymi w tonie minimalistycznej elegancji, kojarzy się nie tylko z sielskością zaadoptowaną do nowych czasów. To budownictwo stawiające na energooszczędność. Jakie okna wybrać, by wpisać się w ten trend i jednocześnie podkreślić atrakcyjność wnętrz, wyjaśnia OknoPlus…
Naturalnie, prosto, inaczej… Różne style, jeden wizualny cel
Czym wyróżniają się domy-stodoły? Choć bryła budynków w stylu modern barn nawiązuje do ludowych klimatów, wnętrze może, ale wcale nie musi, korespondować ze stylem rustykalnym. Bardzo często znajduje się po przeciwnej stronie aranżacyjnych inspiracji i jest np. odbiciem fascynacji domowników minimalizmem. To, co jednak łączy te dwie aranżacyjne ścieżki, można zestawić w dwóch słowach: prostota i naturalność – w środkach do realizacji wizualnego pomysłu, i w odbiorze.
Obie cechy wpisują się w wystrój domów w typie stodoły, zarówno w wygląd ich elewacji, jak i w charakter samych pomieszczeń. Drewno, cegła, kamień, beton, ale też szkło i metal – wszystkie te materiały bywają uwzględnione w projektach zmierzających albo w kierunku ciepłej sielskości albo szykownego, nowoczesnego chłodu.
Budynek typu stodoła łatwo zaaranżować i optymalnie wykorzystać jego powierzchnię, co oczywiście ułatwia prostokątna forma planu. Jakie opcje aranżacji przestrzeni możemy spotkać? Na przykład dom z antresolą albo przestronne studio – i każda z tych wersji może być efektowna i komfortowa. Odpowiednie przeszklenie pomaga osiągnąć ten cel…
Frontem do pięknych widoków – jakie okna wybrać do współczesnej stodoły?
Nowoczesne okna aspirują do roli wizytówki domu – to zasługa współczesnego designu, wspartego technologią. Ale w domach nawiązujących do stylu stodoły przeszklenie nabiera szczególnego znaczenia. Montowane na ścianie głównej, bywa najmocniejszym punktem zewnętrznej aranżacji.
– Przeszklenia wielkoformatowe, zajmujące nawet całą fasadę, coraz częściej zdobią fronty domów typu stodoła – mówi Karolina Pudło, ekspert marki OknoPlus. – Jeśli położenie budynku pozwala na włączenie do jego przestrzeni atrakcyjnego widoku, np. urokliwej natury, dolną część przeszklenia mogą tworzyć drzwi tarasowe – przesuwne lub otwierane klasycznie. Dom zyskuje dodatkowy atut wizualny, a domownicy możliwość otwierania pomieszczeń na piękne kadry – dodaje.
Obrazy podziwiane z salonowej kanapy cieszą oczy, ale powodów do radości może być więcej…
Więcej światła, więcej oszczędności – okna aluminiowe i PVC
Funkcjonalność domów czerpiących z wizualnej prostoty wiejskich budynków łączy się z ich energooszczędnością. A okna PCV czy ALU mają w tej kwestii wiele do zaoferowania. Duże przeszklenia mogą zaopatrywać dom w ciepło i światło słoneczne, dzięki czemu ograniczamy potrzebę korzystania ze sztucznego oświetlenia. Gdy zamontujemy je od południa, a przy tym zadbamy o dobre parametry, możemy liczyć na oszczędności energii, przekładające się na mniejsze rachunki za ogrzewanie.
– Nowoczesne okna, niezależnie od materiału użytego do produkcji profili, mogą dziś pełnić kluczową rolę w projektach domów pasywnych. To zasługa ich właściwości określonych parametrami technicznymi, ale też budowy – wyjaśnia Karolina Pudło, ekspert OknoPlus. Okno aluminiowe Reveal z ukrytymi zawiasami, model premium z naszej oferty, z innowacyjnym szkleniem ECLAZ od Saint-Gobain, wyróżnia się nie tylko pod względem właściwości termoizolacyjnych (wartość przenikania ciepła szyby Ug wynosi tu 0,5 W/m²K) i współczynnika przepuszczalności energii pozwalającego na pasywne zyski energii (g = 60%), ale też z powodu wysokiej przenikalność światła, na poziomie 77%. Komfort świetlny wspierają minimalistyczne, wąskie profile, więc światło może swobodnie wnikać do wnętrz – dodaje ekspert.
Jakie okna wybrać – czy materiał ma znaczenie?
Wyboru okien do domu w typie stodoły nie da się traktować po macoszemu – bo to one nadają charakter aranżacji, podkreślają estetyczne walory domu i bywają źródłem generującym oszczędności. Z uwagi na to, że ten rodzaj budynków wyposaża się często w duże przeszklenia, pojawia się pytanie, czy okna PCV mogą być alternatywą dla okien aluminiowych. Nowoczesne okna z PVC miewają przecież doskonałe parametry termoizolacyjne, lokujące je w grupie rozwiązań energooszczędnych, więc wpisują się w założenia projektów modern barn.
– Innowacyjna technologia, jaką stosuje również OknoPlus, pozwala na wykorzystanie okien PCV także w charakterze dużych tafli. O stabilność profili dbają specjalne wzmocnienia, a nowoczesne rozwiązania, jak np. technika STV, czyli szklenia statycznego na sucho, pozwala zadbać o stabilność szyby. Szyba mocowana jest do profilu za pomocą odpowiedniej taśmy, dzięki czemu możemy mówić o zwiększeniu sztywności całej konstrukcji. Tego typu zabezpieczenia ma np. okno PVC Morlite – tłumaczy Karolina Pudło, ekspert marki OknoPlus.
Nowoczesne okna warto wziąć pod uwagę jeszcze z jednego powodu: oferują wiele propozycji w zakresie koloru ram, co pozwala bez problemu dopasować wygląd okien do aranżacji elewacji i stylu wnętrz. OknoPlus uwzględnia w swoim „kolorystycznym menu” także barwy inspirowane naturą, bazujące na różnych odcieniach drewna, które tak dobrze korespondują ze stylistycznym pierwowzorem domów w typie stodoły.
Styl zakorzeniony w przeszłości, komfort wybiegający w przyszłość – domy-stodoły pokazują, że prywatna przestrzeń lubi nieoczywiste (za to wyraziste) połączenia…