Jakie okna wybrać do domu typu stodoła, czyli sielskość w oprawie nowoczesności

Program Czyste Powietrze 2021 OknoPlus

Domy jednorodzinne w stylu stodoły, czyli modern barn house, to dziś popularne architektoniczne rozwiązanie. Lekka bryła o dwuspadowym dachu, z efektownymi przeszkleniami utrzymanymi w tonie minimalistycznej elegancji, kojarzy się nie tylko z sielskością zaadoptowaną do nowych czasów. To budownictwo stawiające na energooszczędność. Jakie okna wybrać, by wpisać się w ten trend i jednocześnie podkreślić atrakcyjność wnętrz, wyjaśnia OknoPlus…

Naturalnie, prosto, inaczej… Różne style, jeden wizualny cel

Czym wyróżniają się domy-stodoły? Choć bryła budynków w stylu modern barn nawiązuje do ludowych klimatów, wnętrze może, ale wcale nie musi, korespondować ze stylem rustykalnym. Bardzo często znajduje się po przeciwnej stronie aranżacyjnych inspiracji i jest np. odbiciem fascynacji domowników minimalizmem. To, co jednak łączy te dwie aranżacyjne ścieżki, można zestawić w dwóch słowach: prostota i naturalność – w środkach do realizacji wizualnego pomysłu, i w odbiorze.

Obie cechy wpisują się w wystrój domów w typie stodoły, zarówno w wygląd ich elewacji, jak i w charakter samych pomieszczeń. Drewno, cegła, kamień, beton, ale też szkło i metal – wszystkie te materiały bywają uwzględnione w projektach zmierzających albo w kierunku ciepłej sielskości albo szykownego, nowoczesnego chłodu.

Budynek typu stodoła łatwo zaaranżować i optymalnie wykorzystać jego powierzchnię, co oczywiście ułatwia prostokątna forma planu. Jakie opcje aranżacji przestrzeni możemy spotkać? Na przykład dom z antresolą albo przestronne studio – i każda z tych wersji może być efektowna i komfortowa. Odpowiednie przeszklenie pomaga osiągnąć ten cel…

Frontem do pięknych widoków – jakie okna wybrać do współczesnej stodoły?

Nowoczesne okna aspirują do roli wizytówki domu – to zasługa współczesnego designu, wspartego technologią. Ale w domach nawiązujących do stylu stodoły przeszklenie nabiera szczególnego znaczenia. Montowane na ścianie głównej, bywa najmocniejszym punktem zewnętrznej aranżacji.

Przeszklenia wielkoformatowe, zajmujące nawet całą fasadę, coraz częściej zdobią fronty domów typu stodoła – mówi Karolina Pudło, ekspert marki OknoPlus. – Jeśli położenie budynku pozwala na włączenie do jego przestrzeni atrakcyjnego widoku, np. urokliwej natury, dolną część przeszklenia mogą tworzyć drzwi tarasowe – przesuwne lub otwierane klasycznie. Dom zyskuje dodatkowy atut wizualny, a domownicy możliwość otwierania pomieszczeń na piękne kadry – dodaje.

Obrazy podziwiane z salonowej kanapy cieszą oczy, ale powodów do radości może być więcej…

Wnętrze domu typu stodoła

Więcej światła, więcej oszczędności – okna aluminiowe i PVC

Funkcjonalność domów czerpiących z wizualnej prostoty wiejskich budynków łączy się z ich energooszczędnością. A okna PCV czy ALU mają w tej kwestii wiele do zaoferowania. Duże przeszklenia mogą zaopatrywać dom w ciepło i światło słoneczne, dzięki czemu ograniczamy potrzebę korzystania ze sztucznego oświetlenia. Gdy zamontujemy je od południa, a przy tym zadbamy o dobre parametry, możemy liczyć na oszczędności energii, przekładające się na mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Nowoczesne okna, niezależnie od materiału użytego do produkcji profili, mogą dziś pełnić kluczową rolę w projektach domów pasywnych. To zasługa ich właściwości określonych parametrami technicznymi, ale też budowy – wyjaśnia Karolina Pudło, ekspert OknoPlus. Okno aluminiowe Reveal z ukrytymi zawiasami, model premium z naszej oferty, z innowacyjnym szkleniem ECLAZ od Saint-Gobain, wyróżnia się nie tylko pod względem właściwości termoizolacyjnych (wartość przenikania ciepła szyby Ug wynosi tu 0,5 W/m²K) i współczynnika przepuszczalności energii pozwalającego na pasywne zyski energii (g = 60%), ale też z powodu wysokiej przenikalność światła, na poziomie 77%. Komfort świetlny wspierają minimalistyczne, wąskie profile, więc światło może swobodnie wnikać do wnętrz – dodaje ekspert.

Okna aluminiowe w domu typu stodoła

Jakie okna wybrać – czy materiał ma znaczenie?

Wyboru okien do domu w typie stodoły nie da się traktować po macoszemu – bo to one nadają charakter aranżacji, podkreślają estetyczne walory domu i bywają źródłem generującym  oszczędności. Z uwagi na to, że ten rodzaj budynków wyposaża się często w duże przeszklenia, pojawia się pytanie, czy okna PCV mogą być alternatywą dla okien aluminiowych. Nowoczesne okna z PVC miewają przecież doskonałe parametry termoizolacyjne, lokujące je w grupie rozwiązań energooszczędnych, więc wpisują się w założenia projektów modern barn.

Innowacyjna technologia, jaką stosuje również OknoPlus, pozwala na wykorzystanie okien PCV także w charakterze dużych tafli. O stabilność profili dbają specjalne wzmocnienia, a nowoczesne rozwiązania, jak np. technika STV, czyli szklenia statycznego na sucho, pozwala zadbać o stabilność szyby. Szyba mocowana jest do profilu za pomocą odpowiedniej taśmy, dzięki czemu możemy mówić o zwiększeniu sztywności całej konstrukcji. Tego typu zabezpieczenia ma np. okno PVC Morlite – tłumaczy Karolina Pudło, ekspert marki OknoPlus.

Okna PCV w domu stodoła

Nowoczesne okna warto wziąć pod uwagę jeszcze z jednego powodu: oferują wiele propozycji w zakresie koloru ram, co pozwala bez problemu dopasować wygląd okien do aranżacji elewacji i stylu wnętrz. OknoPlus uwzględnia w swoim „kolorystycznym menu” także barwy inspirowane naturą, bazujące na różnych odcieniach drewna, które tak dobrze korespondują ze stylistycznym pierwowzorem domów w typie stodoły.

Styl zakorzeniony w przeszłości, komfort wybiegający w przyszłość – domy-stodoły pokazują, że prywatna przestrzeń lubi nieoczywiste (za to wyraziste) połączenia…

Program Czyste Powietrze 2021 OknoPlus