Jak wybrać router do domu, czyli Internet dla każdego!

router

Na samy początku warto powiedzieć, że router jest to urządzenie, które daję nam o wiele więcej możliwości, jak mamy dostęp do Internetu. Kto posiada do niego dostęp? Szacuje się, że na całym świecie ponad 60% ludzi ma dostęp do sieci. I liczba ta szybko rośnie. Dlaczego? Ponieważ Internet jest największym zbiorem informacji, ludzi, komputerów i oprogramowania, które współpracują, publikują oraz wchodzą w interakcje na poziomie globalnym. Dziś wiele osób nie wyobraża sobie życia, jak sami mówią offline, czyli bez dostępu do sieci. Może i ty tak samo myślisz. Jaki to jednak ma związek z urządzeniem zwanym router? 

  1. Prosta definicja routera i jego zastosowanie. 
  2. Wybór i możliwości routera. 
  3. Bezpieczeństwo w sieci. 
  4. Urządzenie prawie dla każdego. 

 Prosta definicja routera i jego zastosowanie. 

 Router to małe urządzenie, które tworzy połączenia bezprzewodowe między dostawcą usług internetowych a urządzeniami w Twoim domu. Są to telefony komórkowe, laptopy, drukarki i telewizory, oraz wszystkie inne urządzenia urządzeń, które posiadają wbudowaną opcję Wi-Fi. Router stał się podstawowym narzędziem łączności, dodając nie tylko szybkość i wydajność, ale także bezpieczeństwo dla każdego typu sieci. Aby nie pisać o skomplikowanych procesach jego działania, powiemy o najważniejszej z nich. Router zapewnia połączenie internetowe bez konieczności podłączania Cię do kabla sieciowego. Dzięki takiemu urządzeniu możemy korzystać z Internetu, gdziekolwiek jesteśmy, ponieważ jego zasięg może być prawie nieograniczony. 

 Wybór i możliwości routera. 

 Dla większości pojawia się pytanie, jak wybrać router do domu, czy firmy i gdzie go kupić? Aby dokonać właściwego wyboru, warto wiedzieć, jakie są możliwości. Wtedy łatwiej będzie nam wybrać właściwą opcję. W tym artykule nie chcemy się skupiać na dokładnej analizie, ale podstawowej orientacji tych urządzeń. W zależności od naszych potrzeb wyróżniamy następujące routery:  

Router Wi-Fi, który jest podstawowym urządzeniem. Odpowiada za zapewnienie bezprzewodowego dostępu do sieci lokalnej podłączonemu urządzeniu, o ile znajdują się one w jego zasięgu. Zwykle są szeroko stosowane w domach i biurach. Kolejnym możliwym wyborem jest Router bezprzewodowy: ma przewagę nad zwykłym routerem, ponieważ oferuje możliwość połączeń internetowych bez potrzeby okablowania. 

Router 4G-LTE ma miej zastosowań, ale czyni go realną opcją w miejscach, w których nie ma dostępu do kabla lub światłowodu. Może działać z kartą SIM i ma zasięg sygnału telefonu komórkowego. Kolejny to Router dwuzakresowy: Ten typ może pracować w pasmach 2,4 GHz i 5 GHz. Coraz więcej mówi się o tym, że sieć 5GHz może być szkodliwa. Nie będziemy tego rozważać jednak ma ona niezaprzeczalny atut. Korzystając z pasma 5 GHz, możesz pracować płynniej i szybciej, jednak ich zasięg jest mniej obszerny niż 2,4GHz.  

Ostatnim, o którym warto napisać, jest Router MIFI. Jest on przenośny. W ten sposób zapewnia dostęp do Internetu bez konieczności jego szukania. Wystarczy wiedzieć o podstawowych możliwościach takich urządzeń, o których wspomnieliśmy i dostosować je do naszych potrzeb. Wtedy nasze życie online będzie dużo prostsze. Jednak, aby router mógł mogło działać, musi mieć dostawcę mobilnego Internetu. 

 Bezpieczeństwo w sieci 

 Nie ma sposobu, aby zabezpieczyć się w 100% przed atakami z Internetu, jednak istnieją sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa w sieci. Routery najczęściej posiadają oprogramowania, dzięki którym sprawniej zamykają luki w niektórych zabezpieczeniach. Kolejną rzeczą jest zmiana hasła. Zainstalowane klucze WLAN mogą nie być bezpieczne i łatwiej je obejść. Dlatego warto też wprowadzić własne hasło. Eksperci często zalecają takie, które składa się z co najmniej 20 liter lub cyfr. Jest wiele innych dodatkowych zabezpieczeń, które dają dodatkową ochronę. Są jednak dla bardziej zaawansowanych. Jednak jak zależy nam na maksymalnym bezpieczeństwie, można je szybko wprowadzić, jeśli wiemy, jak to zrobić. 

 Urządzenie prawie dla każdego 

 Jak możemy wywnioskować z powyższego materiału, zakup routera nie jest taki trudny. Analizując poszczególne możliwości routerów, łatwiej jest dokonać właściwego wyboru, na jaki się chcemy zdecydować. Dobrym wyborem dla nas może okaże się zakup w bezpośrednio w sklepie RTV Euro AGD lub też przez Internet. Możliwości na chwilę obecną jest bardzo wiele. Jednak zakup w takich lub podobnych renomowanych sklepach zapewnia nam pomoc obsługi oraz gwarancje sprzętu. Dodatkowo na stronie internetowej https://www.euro.com.pl/routery.bhtml możemy zapoznać się z zamieszczonymi tam typami urządzeń oraz ich możliwościami. 

Czy więc warto zainwestować w tego typu urządzenie, jakim jest router? Jeśli korzystasz z Internetu i posiadasz więcej niż jedno urządzenie we wbudowanym Wi-Fi w domu to na pewno zakup takiego urządzenia to coś dla ciebie. A żeby wiedzieć, jak wybrać router do domu nie trzeba być ekspertem. Wystarczy wiedzieć o podstawowych możliwościach takich urządzeń, o których wspomnieliśmy i dostosować je do naszych potrzeb. Wtedy nasze życie online będzie dużo prostsze.