Jaką siatkę na balkon wybrać, by był on bezpiecznym miejscem?

siatka na balkon

Balkon to ważna przestrzeń każdego mieszkania i domu. Jest miejscem wypoczynku, a także dobrze sprawdza się jako miejsce wywieszania prania. Aby korzystać z niego bez obawy o jakiekolwiek problemy, należy go dobrze zabezpieczyć. Pomoże w tym odpowiednio dobrana siatka na balkon. Która sprawdzi się najlepiej? Wyjaśniamy.

Kiedy siatka na balkon to dobre rozwiązanie?

Montaż siatki zabezpieczającej to rozwiązanie, które można zastosować na każdym balkonie, choć nie zawsze jest to konieczność. Ten element warto zamontować gdy, m.in.:

  • balustrada balkonowa jest niska lub ma duże prześwity między szczeblami, a wśród domowników znajdują się małe dzieci;
  • w rodzinie jest kot – siatka na balkonie dla kota zapobiegnie jego wypadnięciu; podobne rozwiązanie może się przydać, gdy w domu mieszka pies;
  • balkon chętnie odwiedzają ptaki – usuwanie ich odchodów jest kłopotliwe, a same fekalia mogą stanowić zagrożenie sanitarne.


Obecność siatki może również zniechęcić do włamania. I choć taka konstrukcja nie ochroni równie dobrze jak np. metalowa krata, to stanowi dodatkową barierę, której istnienie może samo w sobie odstraszać.

Dlaczego siatka na balkonie to najlepszy wybór?

Siatka zabezpieczająca balkon to strzał w dziesiątkę w większości przypadków.

– Jest niedroga, łatwa w montażu i wytrzymała. Odpowiednio dobrana siatka na balkon nie zaburza również jego estetyki. Jest subtelna, a zarazem efektywnie spełnia swoją rolę – wyjaśnia ekspert z firmy Sieci-Siatki. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z tego rozwiązania. Warto przy tym pamiętać, że siatkę można zamówić na wymiar. A to oznacza, że można ją dopasować do każdego typu obiektu.

Jaka siatka zabezpieczająca balkon będzie najbardziej odpowiednia?

Kluczowa kwestia to wybranie siatki z odpowiedniej jakości materiałów. Najlepiej jako siatka na balkonie sprawdzi się ta wykonana z polietylenu. Tworzywo jest lekkie, a zarazem wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i odporne na działanie wilgoci i promieniowania słonecznego. Poza tym jest stosunkowo miękkie, więc nie uszkodzi w żaden sposób dziecka czy zwierzęcia, które na nią „wpadnie”.

Jak dobrać odpowiednie parametry siatki polietylenowej do planowanego zastosowania? Przykładowo:

  • siatka na balkonie dla kota powinna mieć oczka nie większe niż 5 x 5 cm – tak, aby zapobiec przeciśnięciu się zwierzęcia na zewnątrz. Co istotne, można znaleźć proste do zamontowania konstrukcje, takie jak siatka na balkon dla kota bez wiercenia. Jest montowana na przyklejane zaczepy.
  • Siatka na balkon dla dzieci może mieć większe oczka – tu chodzi o „przechwycenie” dziecka, gdyby przypadkiem wypadło. Powinna jednak być wykonana z  splotów o dużej grubości, aby miała dużą siłę nośną.
  • Siatka na ptaki na balkon może mieć oczka 5 x 5 cm lub nieco gęstsze – w zależności od tego, jakie gatunki najczęściej pojawiają się w otoczeniu.

Potrzebujesz dodatkowej pomocy przy wyborze siatki lub wykonaniu pomiarów? Wsparcia udzieli Ci producent, który wykona również gotową siatkę na zamówienie – łatwą do zamontowania i spełniającą wszystkie wskazane przez Ciebie kryteria. Poznaj producenta siatek do wszelakich zastosowań: https://sieci-siatki.pl/