Wybieramy skuteczny i efektywny odkurzacz do swojego domu

odkurzacz

Czysty i pachnący dom to przestrzeń sprzyjająca całej rodzinie. Odpoczynek w salonie czy radosna zabawa najmłodszych na dywanie są o wiele przyjemniejsze, gdy otoczenie jest nieskazitelnie czyste. O tę sferę życia dba szereg różnorodnych odkurzaczy – pionowe, ręczne, ale też roboty sprzątające. Każde z tych urządzeń ma swoje wady i zalety. Jakie? Tego dowiesz się z poniższego tekstu!

Odkurzacze pionowe – mocne i słabe strony

Odkurzacze pionowe od kilku już lat cieszą się sporą popularnością. W swoim asortymencie mają je najwięksi producenci sprzętów elektronicznych dla domu. Wśród największych wad tego typu urządzeń wymienia się przede wszystkim niższą moc silnika – w porównaniu do klasycznego odkurzacza podłogowego. Na niekorzyść może przemawiać też większy poziom emitowanego hałasu. Konieczność ładowania i dostosowania się do czasu trwania tego procesu również może być dla niektórych użytkowników dość uciążliwa. Specyficzna konstrukcja może utrudniać też manewrowanie odkurzaczem w nisko położonych, trudno dostępnych miejscach. Modele z silnikiem usytuowanym nieopodal rączki nie nadają się też do zbierania pajęczyn pod sufitem. Nie wszystkie egzemplarze są również samostojące.

Na drugim biegunie charakterystyki odkurzaczy pionowych znajduje się szereg zalet, przemawiających za ich stosowaniem. Pierwszą kwestią jest brak przewodu elektrycznego, a co za tym idzie brak konieczności przepinania urządzenia pomiędzy gniazdkami. Daje to pełną elastyczność odkurzania. Ważna jest też lekkość i poręczność odkurzaczy pionowych. Łatwo wygospodarować dla nich miejsce w szafie czy w nieużywanym kącie mieszkania.

Roboty sprzątające – wady i zalety

Odkurzacze automatyczne stały się popularnym tematem wśród influencerów. Są znakomite dla osób bardzo zapracowanych, rzadko bywających w domu i niemających czasu na ciągłe krzątanie się po nim z odkurzaczem. Urządzenia samojezdne wyposażone są w stację ładowania, którą opuszczają, gdy rozpoczyna się cykl sprzątania. Po wszystkim powracają na swoje miejsce. Wśród najważniejszych zalet urządzenia jest przede wszystkim oszczędność czasu – podczas gdy oglądasz swój ulubiony serial, urządzenie pracuje bez Twojego nadzoru. Poza tym dużą korzyścią wynikającą z jego stosowania jest zdecydowanie mniejszy hałas – w porównaniu ze standardowymi odkurzaczami domowymi. Zdalne zarządzanie urządzeniem to odpowiedź na aktualne czasy i potrzeby użytkowników. Oprócz tego na korzyść przemawia nieduża waga urządzenia, jego elegancki design i łatwość ulokowania nieopodal gniazdka elektrycznego.

Jeśli chodzi o wady robotów sprzątających, to nabywając tego typu urządzenie, należy zwrócić uwagę, czy w mieszkaniu znajdują się meble umieszczone na nóżkach. Skuteczność i staranność sprzątania będzie zachowana jedynie wtedy, gdy robot będzie miał swobodny dostęp do przestrzeni znajdującej się pod stołem, pod kanapą czy łóżkiem. Poza tym istnieją też roboty sprzątające wyposażone w funkcję mycia na mokro, choć jakość tego typu sprzątania nie zawsze jest zadowalająca.

Odkurzacze ręczne – co przemawia za ich zakupem?

Odkurzacze ręczne stanowią dodatek do tradycyjnych urządzeń sprzątających. Wśród ich zalet znajduje się poręczność i lekkość, co pozwala na łatwe przechowywanie ich w nawet niewielkim mieszkaniu czy wożenie ze sobą w aucie. Kompaktowa konstrukcja ułatwia utrzymanie go w czystości. Aby mieć pewność, że urządzenie znakomicie radzi sobie ze zbieraniem okruszków pożywienia, włosów, sierści czy kurzu, warto zwrócić uwagę na moc silnika. W przypadku tego typu małych urządzeń najbardziej pożądana jest moc na poziomie 500-750 W. Choć odkurzacz ręczny nie zastąpi dużego urządzenia, może być bardzo pomocny w drobnych porządkach.