Jakie są główne zalety zastosowania listw przypodłogowych?

listwy przypodłogowe

Listwy przypodłogowe to obowiązkowy element wykończenia pomieszczeń. Konieczność ich zastosowania wynika z wielu pobudek – związanych zarówno z aspektem estetycznym, jak i czysto użytkowych pragmatyzmem. Czy wiesz, jakie korzyści wynikają z montażu listw przypodłogowych? Sprawdź, dlaczego warto poświęcić im nieco więcej uwagi!

Aranżacja dopracowana w każdym calu

Każde pomieszczenie – domowe, biurowe czy usługowe – zasługuje na doszlifowany pod kątem estetycznym wystrój. O udanej aranżacji decydują jednak nie tylko stylowe elementy wyposażenia, ale przede wszystkim detale rozstrzygające się już na etapie wykończenia, czyli na długo przed urządzaniem wnętrza.

To właśnie dlatego tak ważne jest zastosowanie listw przypodłogowych niezależnie od rodzaju posadzki. Spośród szerokiego wachlarza dostępnych wariantów bez trudu wybierzesz model pasujący do paneli winylowych, płytek z gresu czy tradycyjnych desek podłogowych. Listwy są niezbędne zwłaszcza w przypadku wykończenia z drewna.

Skuteczna ochrona szczelin dylatacyjnych

Drewno to materiał pracujący – włókna desek pod wpływem zmiany temperatury oraz wilgotności powietrza kurczą i rozkurczają się, powodując milimetrowe przesunięcia posadzki. Aby nie doszło do wybrzuszenia lub innego rodzaju zniekształcenia okładziny, konieczne jest zachowanie tzw. szczeliny dylatacyjnej – czyli około centymetrowej szpary pomiędzy krawędzią posadzki a ścianą.

Szczelina dylatacyjna pozwala deskom na niewielki ruch, redukując ryzyko ich uszkodzenia. Jest jednak bardzo widoczna i nieestetyczna, co więcej – gromadzą się w niej trudne do usunięcia zabrudzenia, takie jak piasek, kurz i odpady organiczne, np. włosy, fragmenty naskórka lub okruchy z produktów spożywczych.

Listwa przypodłogowa nie tylko maskuje niezbyt atrakcyjną wizualnie szparę, ale również – i być może przede wszystkim – zabezpiecza ją przed przenikaniem zanieczyszczeń. Dzięki temu utrzymanie higienicznej czystości w pomieszczeniu stanie się znacznie łatwiejsze, a dokładne umycie podłogi nie będzie wiązało się z usuwaniem uciążliwego brudu z biegnącej wokół całego pomieszczenia szczeliny.

Prawidłowy montaż to podstawa

Aby listwa przypodłogowa pełniła zarówno estetyczne, jak i pragmatyczne funkcje, trzeba ją zamontować w prawidłowy sposób. Dużym błędem jest klejenie listwy do drewnianej podłogi oraz ściany – w ten sposób naturalny ruch desek zostanie ograniczony, co może spowodować deformację posadzki widoczną zależnie od okoliczności już nawet po kilku godzinach lub później, np. przy zmianie pory roku. Optymalnym sposobem montażu niezależnie od typu okładziny jest klejenie do ściany – dzięki temu podłoga może swobodnie pracować, a szczelina dylatacyjna jest estetycznie osłonięta.


Nie mniej istotna jest jakość produktów stosowanych do wykończenia wnętrza, dlatego warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Wybierz solidne listwy przypodłogowe od zaufanego producenta i ciesz się perfekcyjną aranżacją swoich pomieszczeń przez wiele lat.