Jakie są zalety mieszkania na osiedlach mieszkaniowych?

zalety mieszkania na osiedlach mieszkaniowych

Modern residential quarter of Vilnius, Lithuania

Chcąc kupić mieszkanie trzeba pamiętać o tym, że po wprowadzeniu będzie się mieszkało na osiedlu mieszkaniowym, czyli wspólnie z wieloma sąsiadami. Osiedla mieszkaniowe mają wiele zalet, ale także różnego rodzaju ograniczenia. W naszym artykule dokładniej opisujemy, z czym się wiążę mieszkanie na osiedlu mieszkaniowym oraz jakie są z tym związane najważniejsze zalety i wady.

Charakterystyka zamkniętych osiedli mieszkaniowych

Wszystkie nowe mieszkania są częścią osiedli mieszkaniowych. Większość deweloperów reklamując swoje inwestycje wskazuje, że oferowane mieszkania znajdują się na kameralnym osiedlu mieszkaniowym, z którego jest łatwy dostęp do wielu terenów zielonych oraz na którym panuje cisza i spokój. To oczywiście jednak nie zawsze musi być prawdą, chociaż w niektórych przypadkach, zwłaszcza na osiedlach w okolicach miast faktycznie tak może być.

Każde osiedla mieszkaniowe to ogrodzony lub nie teren, który składa się przynajmniej z kilku bloków mieszkalnych. Większość osiedli przez całą dobę jest pilnowana przez zatrudnioną firmę ochroniarską, która korzysta z zainstalowanych w najważniejszych punktach osiedla kamer monitoringu. Na każdym osiedlu mieszkaniowych swoje usługi wykonuje też wybrana przez administrację osiedla firma sprzątająca, a czasami również firma ogrodnicza. Na ogrodzone osiedla ograniczony jest też wjazd osobom z zewnątrz zainstalowanymi szlabanami i bramami na pilot.

Podstawowe zalety mieszkania na osiedlu mieszkaniowym

Nie każdy lubi zamknięte osiedla mieszkaniowe, jednak nie da się ukryć, że mają one wiele zalet. Najważniejsze z nich wskazał nam nasz rozmówca, doradca klientów z firmy developerskiej Eko-Bud pod Warszawą, która specjalizuje się w budowie i sprzedaży nowych mieszkań pod Warszawą – aktualnie na Osiedlu Pszczelin w Brwinowie:

Największą zaletą mieszkania na zamkniętych osiedlach mieszkaniowych jest bezpieczeństwo. Dzięki temu, że nie każdy może wejść na osiedle, nie kręcą się na nim żadne obce osoby. Automatycznie rzadziej dochodzi też do aktów wandalizmu oraz do prób włamań. W porównaniu z osiedlami otwartymi, na tych zamkniętych jest również znacznie mniejsze ryzyko kradzieży samochodów.

Dużym atutem zamkniętych osiedli mieszkaniowych jest również panująca na nich czystość. Dzięki temu, że każdemu mieszkańcowi zależy na tym, żeby wokół niego nie było brudno, rzadko kiedy na takich osiedlach znajdują się jakieś rozsypane śmiecie czy inny brud. Czuwa nad tym także zatrudniona firma czyszcząca.

Osoby, które mieszkają na osiedlach mieszkaniowych nie muszą się też martwić o naprawy awarii czy powstałych w wyniku użytkowania uszkodzeń elementów wyposażenia osiedla mieszkaniowego. Wszystkie naprawy tak naprawdę zleca administracja osiedla, a jedynym obowiązkiem mieszkańców jest płacenie składek np. na fundusz remontowy.

Czy osiedla mieszkaniowe mają jakieś wady?

Wskazane wyżej zalety osiedli mieszkaniowych nie sprawiają jednak, że mieszkanie w takich miejscach nie wiąże się z żadnymi wadami. Są i one, jednak nie są zbyt wielkie. Szukając mieszkania na sprzedaż na osiedlu mieszkaniowym trzeba wiedzieć, ze najważniejszym ograniczeniem jest to, że podejmując decyzje na temat sposobu spędzania wolnego czasów  domu czy wykończenia np. przynależącego do mieszkania balkonu, trzeba brać pod uwagę to, że wokół nas mieszka wielu sąsiadów. Automatycznie oznacza to, że nie możemy im szkodzić, zakłócać im ciszy, czy stosować elementy wykończenia okien lub balkonów, które będą miały wpływ na komfort innych mieszkających obok nas osób.