Aranżacja jadalni – drewniana klasyka

kuchnia

Jadalnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. To właśnie w niej cała rodzina może spotkać się i zacieśniać więzi przy wspólnym posiłku. Dlatego tak ważna jest jej odpowiednia aranżacja. Użycie mebli, takich jak krzesła drewniane, bogato zdobione stoły czy wykwintne barki z pewnością będzie dobrym pomysłem.

Serce wspólnego spożywania posiłku – stół i krzesła

Prawdopodobnie najważniejszym elementem w całej jadalni jest stół. To właśnie na nim gości wiele potraw podczas wspólnych uczt z bliskimi. Z tego względu wybierając stół drewniany, należy brać pod uwagę aspekt praktyczny, czyli jego odporność na zabrudzenia. Świadczy o niej sposób impregnacji stołu, który stanowi jedną z jego najważniejszych właściwości. Najlepiej wybrać lakier lub olejowosk – te dwie metody chronią drewno przed plamami oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Kupując stół do jadalni, dobrze jest wybrać jego rozkładaną wersję. Wówczas istnieje możliwość rozstawienia jego dodatkowej części w przypadku przybycia większej liczby gości. Dodatkowo pozwala zaoszczędzić miejsce, co jest bardzo praktyczną zaletą.

Krzesła drewniane producent powinny być dobrane w odpowiedni sposób do innych mebli. Idealnie, jeśli są wykonane z takiego samego rodzaju drewna co stół. Wykorzystanie krzeseł drewnianych w procesie aranżacji jadalni jest bardzo uniwersalne, ponieważ mnogość dostępnych wariantów na rynku pozwala na ich wszechstronny dobór. Miłośnicy oryginalnych form z pewnością docenią innowacyjne podejście producentów do kształtów projektowanych mebli. Dobrej jakości stół razem z krzesłami drewnianymi stanowi główną ozdobę w dobrze zaaranżowanej jadalni. Warto zatem poświęcić dłuższą chwilę na ich idealne sparowanie.

Barki i witryny

Barki i witryny stanowią dodatkowy element wystroju jadalni. Są zarazem bardzo praktyczne, ponieważ można w nich przechowywać zastawę stołową oraz różnego rodzaju alkohole (w przypadku barków). Za sprawą tych mebli pomieszczenie nabiera odpowiedniego charakteru i klasycznego, tradycyjnego wyglądu.

Pożądane jest również to, by kolorystyka i rodzaj drewna, użytego w produkcji witryn i barków, pokrywały się z tymi, z jakiego zrobione są krzesła drewniane oraz stół. Wówczas całość będzie się nawzajem uzupełniać, a pomieszczenie nabierze odpowiedniej komplementarności.

Barki oraz witryny, ze względu na przechowywaną zawartość, muszą być masywne i wykonane w solidny sposób. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko uszkodzenia delikatnej zastawy stołowej lub butelek z często nietanim alkoholem.