Kamień naturalny na cokół budynku. Jaki wybrać?

willa

Cokół stanowi najniższą część zewnętrznych ścian budynku. Zwykle jest on wykończony innym materiałem niż reszta całej elewacji oraz wyodrębniony kolorystycznie. Cokół pełni funkcję estetyczną oraz chroni dolną część budynku przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i przed uszkodzeniami mechanicznymi. Z tego względu, powinien być wykonany z odpowiednio wytrzymałych materiałów, które są odporne na szkodliwe działanie, a także łatwe do czyszczenia. Ważne jest także jego prawidłowe ułożenie. Forma wykończenia cokołu powinna być ustalona już na etapie projektowania budynku. Jaki kamień najlepiej wybrać na cokół?

Kryteria wyboru odpowiedniego kamienia

Przy wyborze kamienia na cokół budynku należy kierować się kilkoma zasadami. Barwa kamienia powinna być dobrana do koloru okien oraz dachu, aby wszystko razem mogło tworzyć spójny obraz. Dodatkowo, wybrany kolor powinien odpowiednio kontrastować w tle z pozostałymi elementami budynku.

Naturalne kamienie wyglądają niezwykle oryginalnie, dzięki czemu zapewnią unikalny efekt. Właśnie dlatego, jeśli chcemy aby nasz dom się wyróżniał, warto jest postawić właśnie na ten materiał. Ponadto, wybrany przez nas kamień musi być odpowiednio trwały. Z tego względu, warto wybrać np. łupek, bazalt lub kwarcyt.

Piaskowiec na cokół budynku

Piaskowiec jest materiałem wykorzystywanym nie tylko na elewacje, ale również na schody, parapety i tarasy oraz elementy ogrodowej architektury.

Jak mówi specjalista z firmy będącej importerem kamienia HB – PolskaPiaskowiec jest zwięzłą skałą okruchową, która składa się z drobnych, mineralnych ziaren oraz spoiwa. Materiał ten jest szczególnie przydatny do produkcji płyt okładzinowych i bloków oraz mniejszych elementów. Piaskowiec charakteryzuje się dużą wytrzymałością, a także jest mrozoodporny. Dodatkowo, wygląda bardzo estetycznie. Właśnie dlatego, stanowi on doskonałe rozwiązanie na stworzenie cokołu budynku.

Cokół z granitu

Granit jest naturalnym i niezwykle trwałym materiałem, który zachowuje niemal idealny wygląd jeszcze wiele lat po jego położeniu. Może być wykorzystywany w wielu elementach wykończeniowych. Cokół wykonany z granitu nie wymaga szczególnej konserwacji. Dodatkowo, na tym materiale nie będzie widać żadnych zacieków oraz brudu. Wybierając ten kamień na cokół budynku, nie trzeba się także martwić o to, że zostanie on w jakikolwiek sposób uszkodzony.

Wybór kamienia naturalnego na cokół budynku może stanowić doskonałe rozwiązanie. Naturalne kamienie wyglądają estetycznie i oryginalnie, a także są bardzo trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne.