Lampy do kuchni — czym charakteryzują się dobre modele?

lampa do kuchni

luxury studio apartment with a free layout in a loft style in dark colors. Stylish modern kitchen area with an island, cozy bedroom area with fireplace and personal gym

Właściwie dobrane oświetlenie stanowi bardzo istotny element wyposażenia każdego wnętrza. Z tego powodu jego wybór warto dobrze przemyśleć, aby lampy, kinkiety i inne źródła światła z jednej strony współgrały ze sobą stylistycznie, a z drugiej umożliwiały funkcjonalne korzystanie z tej przestrzeni. Pomieszczeniem, w którym szczególnie istotny jest dobór właściwych rozwiązań oświetleniowych, jest kuchnia. Czym charakteryzują się dobre modele lamp przeznaczone do tego wnętrza? Podpowiadamy.

Lampy do kuchni a podział pomieszczenia na strefy

Wybierając lampy, należy rozplanować ich rozmieszczenie w taki sposób, aby zapewniały użytkownikom komfort i swobodę korzystania z wnętrza. Zazwyczaj oświetlenie kuchni powinno składać się z trzech elementów — głównego, zadaniowego i dekoracyjnego. To pierwsze to główna wisząca w pomieszczeniu lampa lub żyrandol, który zapewnia oświetlenie całego pomieszczenia.  

Bardzo istotnym elementem każdej kuchni jest oświetlenie zadaniowe. W tym przypadku źródła światła montowane są we wszystkich tych miejscach, w których przygotowywane są posiłki, a także tam, gdzie nie dociera światło główne. Może być ono montowane w postaci listwy podszafkowej oświetlającej blat. W nowoczesnych mieszkaniach bardzo często posiłki przygotowuje się na tzw. wyspie. Wówczas oświetleniem zadaniowym może być żyrandol zawieszony nad tą konstrukcją.

Oświetlenie dekoracyjne jak sama nazwa wskazuje, służy po to, aby nadać określony klimat wnętrzu. W związku z tym wykorzystuje się w tym celu na przykład boczne kinkiety czy lampy stojące. Powinny być one dopasowane stylistycznie do reszty wykorzystanych w danym pomieszczeniu modeli. Szeroką ofertę różnego rodzaju oświetlenia do kuchni znajdziemy na https://abanet.pl/127-lampy-do-kuchni.

Lampy do kuchni dopasowane do stylu pomieszczenia

Dobra lampa do kuchni powinna być nie tylko funkcjonalna, ale i estetyczna. W związku z tym należy dopasować ją do stylu, w jakim urządziliśmy nasze wnętrze. Dlatego w kuchniach zaaranżowanych w klimacie loft i industrialnym najczęściej wykorzystuje się czarne, metalowe modele. Z kolei w aranżacje w stylu glamour doskonale wpisują się lampy bogato zdobione kryształami lub w kolorze złota bądź srebra.

W nowoczesnych wnętrzach najlepiej sprawdzają się modele o niestandardowej formie i kolorystyce. W klasycznych z kolei tradycyjne lampy wiszące w neutralnych kolorach. Warto zwrócić uwagę również na temperaturę barwową światła. Ciepła ma właściwości odprężające, zimna z kolei pobudza do działania.