Laserowa czy atramentowa? Sprawdź, jakiej drukarki potrzebujesz

drukarka

Urządzenia do drukowania dokumentów są potrzebne nie tylko w biurach, ale i w domach. Powszechnie korzystają z nich uczniowie starszych i młodszych klas, osoby pracujące zdalnie oraz prowadzące niewielką działalność gospodarczą. Jeśli potrzebujesz drukarki, poznaj zalety sprzętów laserowych i atramentowych.

  1. Drukarka laserowa – wady i zalety
  2. Drukarka atramentowa – wady i zalety
  3. Na co zwrócić uwagę przy wyborze drukarki?

Wybór drukarki do domowego użytku wydaje się prosty, jednak wiele osób ma problem z zakupem sprzętu do drukowania dokumentów. Urządzenia dostępne w sklepach różnią się nie tylko ceną, ale i sposobem użycia oraz funkcjonalnością. Sprawdź, jakie są wady i zalety drukarek laserowych i atramentowych.

Drukarka laserowa – wady i zalety

Drukarki laserowe są szybkie i dokładne. Drukują wiele dokumentów w ciągu minuty, a wydruki cechują się perfekcyjnym odwzorowaniem kolorów. Dodatkowo wszystkie kopie są takie same, co przydaje się, gdy potrzebuje się kilkudziesięciu lub więcej takich samych dokumentów. W sprzętach laserowych nie wymienia się tuszów, dzięki czemu drukowanie jest możliwe w każdym momencie.

Minusem drukarek laserowych jest cena. Jest znacznie wyższa niż w przypadku sprzętów atramentowych. Problemem może być również naprawa uszkodzonej drukarki. Serwis jest trudniejszy i kosztowniejszy.

Drukarka atramentowa – wady i zalety

Drukarki atramentowe są niedrogie i łatwe w naprawie. Drukują dokumenty czarno-białe i kolorowe w różnych formatach, a prędkość wydruku jest zadowalająca dla większości użytkowników domowych.

Minusem sprzętów dostępnych na https://www.centrumpapieru.pl/produkty,drukarki-atramentowe,26.html jest konieczność wymieniania tuszów. Gdy tuszu jest zbyt mało, urządzenie drukuje niewyraźne i blade dokumenty. Dodatkowo pojawiają się różnice w kolorach na poszczególnych kopiach. Sama wymiana tuszu jest jednak prosta, dzięki czemu bez trudu wykona się ją samodzielnie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drukarki?

Wybierając drukarkę, powinno się zwrócić uwagę nie tylko na jej cenę, ale i koszty eksploatacji. Równie ważne jest przyjrzenie się szybkości wydruku – jest to istotne zwłaszcza dla osób, które drukują wiele dokumentów jednocześnie. Jeśli potrzebuje się głownie wydruków czarno białych, można postawić na sprzęty z https://www.centrumpapieru.pl/produkty,drukarki-laserowe-mono,27.html. Kolorowe dokumenty wykona się za to na urządzeniach z https://www.centrumpapieru.pl/produkty,drukarki-laserowe-kolorowe,28.html

W przypadku drukarek dobrze jest zwrócić uwagę również na łączność wi-fi. Coraz więcej sprzętów działa w oparciu o tę technologię. Dzięki niej drukuje się dokumenty bez konieczności łączenia komputera i peryferyjnych sprzętów za pomocą kabli.