Lemiesze do koparek i spycharek – co powinniśmy wiedzieć na ich temat?

koparka

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że lemiesze stanowią zarówno o wysokiej jakości, jak i wydajności wykonywanych prac. Element ten jest jednak w sposób szczególny narażony na zniszczenia, bowiem to właśnie on przyjmuje uderzenie podczas kontaktu z gruntem. Przez wielu część ta jest całkowicie lekceważona, co nie do końca jest zrozumiałe. Do czego służą lemiesze do koparek? Na czym polega wymiana lemieszy do koparek? Jakie rodzaje lemieszy do spycharek możemy wyróżnić? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Do czego służą lemiesze do koparek?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat lemieszy do koparek, warto zdawać sobie sprawę z tego, czym one tak właściwie są. Otóż elementy te możemy zdefiniować jako zewnętrzna część okalającą front łyżki koparki. Głównym zadaniem jest przyjęcie pierwszego impetu związanego z uderzeniem łyżki w grunt. Następnie lemiesz przebija się przez kolejne warstwy, co umożliwia przebicie się przez następne warstwy. Należy pamiętać, aby wybierać elementy, które wykonane są z materiałów charakteryzujących się nieco wyższą odpornością na ścieranie. Oczywiście możemy to uzasadnić zarówno pod względem technologicznym, jak i tym ekonomicznym. Znacznie łatwiejsza jest wymiana samego lemiesza, niż całej łyżki. Nie zapominajmy, że dodatkową funkcją lemieszy do koparek jest stabilizacji. Dzięki temu łyżka nie ulega deformacji podczas kontaktu z twardym podłożem. Wysokiej jakości części znaleźć można na stronie https://glimat.com/lemiesze-do-koparek-i-spycharek/10.

Na czym polega wymiana lemieszy do koparek?

W tym miejscu warto pamiętać o tym, że niestety nie mamy możliwości, aby dbać o lemiesz w jakiś szczególny sposób. Głównym zdaniem tego elementu jest przebijanie się przez grunt- jest to w końcu czoło całej łyżki, które chroni przed ewentualnymi uszkodzeniami. Jedną z możliwości jest stosowanie lemieszy ochronnych, gdy te fabryczne zostały wspawane w całą konstrukcję. Dość dużym ułatwieniem jest montowanie za pośrednictwem śrub, bowiem wymiana jest wówczas mało problematyczna.

Jakie rodzaje lemieszy do spycharek możemy wyróżnić?

Lemiesze możemy podzielić na trzy rodzaje: half arrow, przykręcane i bazowe. Te pierwsze znane są także jako półstrzałkowe, które mają dość podobne zastosowanie do płaskowników. Lemiesze przykręcane posiadają otwory, które ułatwiają montaż. Dzięki nim ewentualna wymiana jest szybsza i łatwiejsza. Egzemplarze bazowe wspawane są na dno łyżki- jest to baza do przykręcania innych segmentów.