Klej poliuretanowy i jego rodzaje

budowa

Zapewne większość osób zauważyła, że obecnie na rynku znajdziemy wiele różnego rodzaju klejów budowlanych, jak również klejów przemysłowych. Obecnie jednym z najpopularniejszych i co za tym idzie również najczęściej stosowanych tego typu klejów, jest klej poliuretanowy, którego zastosowanie w branży budowlanej jest naprawdę ogromne. Warto więc wiedzieć, do czego służy ten typ kleju, jakie mamy jego rodzaju i gdzie jest on wykorzystywany najczęściej.

Czym jest klej poliuretanowy?

Przede wszystkim kleje poliuretanowe bardzo często wchodzą w skład tak zwanych specjalistycznych systemów klejenia. Tego typu spoiwa dzielimy na jedno- oraz dwuskładnikowe. Jeżeli chodzi o kleje jednoskładnikowe. to znacznie zwiększają swoją objętość i jednocześnie tworzą elastyczną spoinę. Bardzo często są one wykorzystywane przy różnego rodzaju pracach wykończeniowych. Powszechnie wykorzystuje się je do przyklejania materiałów termoizolacyjnych, takich jak na przykład styropian. Ponadto klej jednoskładnikowy może być kłopotliwy w używaniu, gdyż jest utwardzane przez wilgoć zawartą w łączonych materiałach, czy też w otoczeniu. Jest on nakładany na gorąco w temperaturze około 110˚C. Po nałożeniu kleje termotopliwy ulegają błyskawicznemu ochłodzeniu, a zatem klejone powierzchnie muszą być łączone sprawnie i szybko.

Czym wyróżnia się klej poliuretanowy?

Warto wiedzieć, że każdy klej poliuretanowy charakteryzuje się niezwykłymi właściwościami oraz mocą. Oczywiście, zależnie od tego, jaki rodzaj kleju stosujemy, może mieć on inne właściwości. Niektóre rodzaje zaliczają się do szybkoschnących, dzięki czemu błyskawicznie są one już całkowicie utwardzone, dzięki czemu praca przebiega szybciej. Ponadto, możemy spotkać się też z klejami, które są niezwykle wydajne, jak i na rynku dostępne są spoiwa, które gwarantują doskonałą izolację termiczną. Wszystkie rodzaje kleju poliuretanowego gwarantują doskonałą przyczepność.