meble na wymiar

Chyba od zawsze ludzkości chodziło o to, żeby w ich otoczeniu było w miarę funkcjonalnie i przestrzennie. Przynajmniej obserwując współczesne style można mieć wrażenie, że inaczej nie było. Trudno sobie wyobrazić, żeby na przykład nasi przodkowie lekceważyli taką zdobycz, jaką są meble na wymiar. Nie sposób chyba sobie wyobrazić, że w ich wnętrzach pojawiały się przedmioty, które utrudniały im normalne i codzienne życie. Aczkolwiek w literaturze znane są opisy, gdzie bohaterowie z jakichś powodów, do tego stopnia wypełniali swoje pomieszczenia, że nie sposób było się w nich swobodnie poruszać.

To jest w sumie pytanie natury historycznej. Czy oglądając filmy, które – co by nie mówić – jakoś definiują naszą wyobraźnie, widzimy wystroje wnętrz współczesnym okiem, czy raczej są one odzwierciedleniem epoki, której dotyczą. Jeżeli dobrze się przyjrzeć produktom popkulturowym, to wydaje się, że od samego początku przykładowe meble na wymiar były na porządku dziennym. Że zawsze chodziło o funkcjonalność i jakiś rodzaj praktyczności. Oczywiście były epoki rozbuchane, gdzie liczyło się zdobnictwo, przesadzona ornamentyka, ale czy praktykowano to kosztem funkcjonalności? Raczej to jest wątpliwe, prawda?

Pomysł, z którego chętnie się korzystało

Z drugiej strony – przyglądając się na przykład dość surowym opisom średniowiecznym, możemy mieć podejrzenie, że niemal podobnie wyglądały wnętrza. Nie chodziło przecież wtedy o to, żeby było bogato i nie wiadomo jak strojnie, ale właśnie odwrotnie. Raczej skromnie, ale praktycznie, tak, żeby podobać się stwórcy. Takie to były czasy. Zatem w tej epoce – meble na wymiar na pewno były pomysłem, z którego chętnie się korzystało. Wszystko miało raczej odzwierciedlać stan pokornej duszy, która wobec niezrozumiałych wtedy procesów przyrody, raczej oczekuje nowego świata i do niego zmierza, niż buduje sobie raj na ziemi.

Przysłowiowy nóż

Potem, w kolejnych epokach, wszystko to powoli się zmieniało. Człowiek coraz lepiej rozumiał świat, który go otacza. Mało tego – uznawał wręcz, że trzeba go odkrywać, bo bez tego, nie zrobi się kroku naprzód. To oczywiście z początku budziło ogromne zastrzeżenia, spory, a nawet wojny. Powoli jednak świat się godził na to, że postęp jest czymś, co nas wyzwala, a nie ogranicza. Owszem, jak pokazała historia, różnie z tym bywa, ale to tak samo, jak z przysłowiowym nożem. Można nim zrobić krzywdę, a można nim świetnie operować w kuchni, przygotowując smakowite potrawy.

Decyduje osobowość

Jeżeli nawet po drodze świat wypełniał wnętrza, w których mieszkał, niepotrzebnymi meblami, to z czasem wszystkie to ponazywał, określił i pokazał ich zalety i wady. Dzisiaj, jeżeli rzecz jasna interesujemy się tym, dobieramy wystrój naszych pomieszczeń w dużej mierze do naszej osobowości.