Płytki klinkierowe w systemach dociepleń
Elewacja to nie tylko atrakcyjny wygląd budynku, ale także możliwość właściwego zabezpieczenia murów i materiału termoizolacyjnego. Jednym z rozwiązań łączących korzystne efekty wizualne z wysoką trwałością i wytrzymałością na warunki zewnętrzne są płytki klinkierowe. Gwarantują one nie tylko ochronę ścian, ale również są bardzo łatwe w montażu i można je stosować na niemal dowolnym materiale izolacyjnym.
Rola termoizolacji w nowoczesnym budownictwie i jej rodzaje
Ochrona wnętrza budynku przed utratą energii jest jednym z najważniejszych wyzwań stojących dziś przed inwestorami i projektantami. Zwiększające się w tym zakresie wymagania formalne, związane z wdrożeniem unijnej dyrektywy EPBD 2018/844, zmuszają do stosowania technologii, które zagwarantują możliwość uzyskania współczynnika przenikania ciepła (U) wynoszącego od 2021 roku zaledwie 0,20 W/m2k dla ścian zewnętrznych. Do możliwie efektywnego docieplania wznoszonych domów i obiektów użytkowych zachęcają również rosnące koszty ogrzewania, wynikające z wysokich cen nośników energii. Równie ważna staje się też potrzeby ograniczania emisji zanieczyszczeń w celu poprawy stanu powietrza, co sprowadza się nie tylko do instalowania wydajnych i przyjaznych dla środowiska urządzeń grzewczych, ale również do ograniczenia czasu, w jakim będą wykorzystywane za sprawą zmniejszenia zapotrzebowania budynku na ciepło. Możliwie dobra termoizolacja będzie ważna nie tylko w nowo wznoszonych budynkach, ale także w obiektach, które są poddawane modernizacji – podkreśla przedstawiciel marki Elastolith, oferującej mineralne płytki klinkierowe.
Podstawowym sposobem wykorzystywanym do poprawy właściwości cieplnych budynków jest budowa ścian zewnętrznych w technologii dwuwarstwowej, a w przypadku termomodernizacji – wykonanie odpowiedniej warstwy izolacyjnej. Wśród najchętniej wykorzystywanych w tym celu technologii znajdują się metoda lekka sucha oraz bardziej popularna metoda lekka mokra nazywana dziś systemem dociepleń ETICS. W metodzie lekkiej suchej materiał izolacyjny jest montowany za pomocą specjalnego rusztu mocowanego mechanicznie do ścian zewnętrznych. Jest on najczęściej wykonywany z kształtowników aluminiowych lub stalowych, które tworzą na fasadzie budynku specjalny stelaż, na którym umieszcza się wybrany materiał termoizolacyjny. Najczęściej stosowanym jest wełna mineralna, choć w wielu przypadkach używa się także płyt poliuretanowych. Z zewnątrz ocieplenie jest zabezpieczane wszelkiego rodzaju panelami: drewnianymi, wykonanymi z blachy lub tworzywa sztucznego, a często także mocowanymi do rusztu płytkami ceramicznymi albo kamiennymi.
Zupełnie inaczej wyglądają jednak systemy dociepleń w metodzie lekkiej mokrej. Systemy ETICS pozwalają na zabezpieczanie zewnętrznych ścian budynku za pomocą materiału izolacyjnego mocowanego bezpośrednio do ścian. Do muru przykleja się, a w przypadku większych powierzchni także wzmacnia kotwami mechanicznymi, sztywne płyty z wełny mineralnej, płyty z klasycznego styropianu EPS albo ulepszonego pod względem blokowania ucieczki promieniowania podczerwonego styropianu grafitowego. Coraz częściej używane są też płyty poliuretanowe PUR lub PIR, a także fenolowe. Ocieplenie za pomocą sztywnych płyt mocowanych przy pomocy tradycyjnych zapraw albo specjalnych klejów ma tę przewagę nad systemami suchymi, że może być wykonane o wiele szybciej. W systemach ETISC materiał dociepleniowy musi być odpowiednio zabezpieczony przed wpływem warunków zewnętrznych, w tym przed promieniowaniem UV czy wiatrem, a dodatkowym wzmocnieniem będzie elastyczna siatka zapewniająca połączenie wszystkich elementów z zewnątrz. Jest ona zatapiana w warstwie kleju. Konieczne okaże się również odpowiednie wykończenie, które będzie nie tylko ochroną przed czynnikami pogodowymi, ale także zapewni odpowiednią estetykę. Wielu inwestorów decyduje się tu na klasyczny tynk, jednak na fasadzie można też ułożyć materiał prezentujący się znacznie atrakcyjniej, a co ważne, bardziej trwały i wytrzymały.
Elastyczne płytki klinkierowe w połączeniu z systemami ETICS
Sposobem na wykończenie budynku docieplonego w systemie ETICS jest wykorzystanie elewacyjnych elastycznych płytek klinkierowych. Użycie klinkieru pozwala na uzyskanie znakomitych walorów estetycznych – jest on tradycyjnie uważany za materiał prestiżowy, dający efekt kojarzący się z eleganckimi rezydencjami albo reprezentacyjnymi budynkami użytkowymi np. gmachami publicznymi czy siedzibami różnych instytucji. Co ważne, klinkier pasuje zarówno do budynków projektowanych jako klasyczne i konserwatywne np. odwołujące się do budownictwa dworkowego, regionalnego lub typowych mieszczańskich kamienic, jak i bardziej nowoczesnych. Klinkier świetnie wpisuje się w bryły tworzone w ramach inspiracji nurtem industrialnym, ale sprawdza się także przy projektach modernistycznych czy wzorowanych na minimalizmie. Ważną cechą klinkieru jest to, że znakomicie pasuje do innych nowoczesnych materiałów i rozwiązań – dobrze komponuje się ze stalą nierdzewną i dużymi przeszkleniami, dobrze wypada także w połączeniach z innymi wykończeniami, w tym wszelkiego rodzaju tynkami, kamieniem naturalnym, a nawet drewnem i blachą.
Największą zaletą elastycznych płytek klinkierowych jest jednak ich waga, dzięki której mogą być montowane bezpośrednio na zabezpieczonej warstwie termoizolacji. Są one o wiele lżejsze od typowych sztywnych płytek klinkierowych za sprawą materiału, z którego są wykonane oraz swojej niewielkiej grubości. O ile sztywne płytki mają przynajmniej około centymetra grubości, o tyle płytki elastyczne to zaledwie od 3 do 6 milimetrów. Metr kwadratowy elastycznych płytek elewacyjnych waży więc zaledwie 7 kilogramów wraz z zaprawą, podczas gdy sztywne płytki klinkierowe to na ogół masa kilkudziesięciu kilogramów. Klinkier elastyczny nie będzie więc wymagał dodatkowych mocowań, ponieważ nie obciąża nadmiernie ocieplenia.
Użycie klinkieru gwarantuje, że wykończony nim budynek będzie się bardzo efektownie prezentował, jednak równie ważne będą jego walory użytkowe. Elastyczny klinkier wyróżnia się wysoką wytrzymałością mechaniczną i jest bardzo odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia – pęknięcia, uderzenia oraz zarysowania. Wynika to w dużej mierze z materiału, jaki jest wykorzystywany do produkcji elastycznych płytek klinkierowych. Są one wytwarzane z mieszanki naturalnych barwników zawierających tlenki żelaza, takie jak te, które są obecne w glinach, z jakich wytwarza się klasyczny klinkier, a także piasku kwarcowego, który jest starannie dobierany pod względem jakości i właściwej wielkości ziaren. Barwniki i piasek są łączne dzięki dodatkowi żywicy polimerowej, która działa tu jako elastyczne, lecz bardzo wytrzymałe spoiwo.
Wytrzymałość mechaniczna płytek bierze się z właściwości niezwykle twardego kwarcu, jednak składniki użytej mieszanki mają także znaczenie dla innej istotnej cechy – znikomej nasiąkliwości. W przypadku elastycznego klinkieru wynosi ona jedynie 3%. Tak niski poziom przyjmowania wody oznacza, że materiał jest mrozoodporny, jego powierzchnia nie będzie więc ulegała uszkodzeniom w wyniku spadku temperatury poniżej zera, czyli nie trzeba obawiać się jej pękania czy łuszczenia. Mała nasiąkliwość oznacza także, że materiał nie ulega szybkiemu zabrudzeniu, na ścianach zewnętrznych wykończonych klinkierem nie pojawią się więc zacieki ani plamy.
Równie ważna będzie znakomita ochrona materiału ociepleniowego przed przenikaniem wody, co bywa szczególnie groźne dla właściwości termoizolacyjnych. Ponieważ elastyczny klinkier ma jednocześnie dość wysoki współczynnik dyfuzyjności, pozwoli jednocześnie na pozbywanie się pary wodnej, która przenika przez mury i warstwę izolacji. Gdyby nie paroprzepuszczalność płytek woda mogłaby się kondensować tuż pod nimi i przyczyniać się np. do rozwoju grzybów lub pleśni.
Zalety elastycznych płytek klinkierowych
Korzystanie z elastycznych płytek klinkierowych w systemach ociepleń ETICS to nie tylko korzyści związane z właściwościami użytkowymi i wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne, ale także bardzo duże możliwości kształtowania wyglądu budynku. Elastyczny klinkier jest dostępny w szerokiej palecie kolorów, obejmującej aż 9 tysięcy różnych barw. Są to zarówno modne odcienie szarości od bardzo jasnych po zbliżone do czerni, jak i przełamane biele, ale także odcienie beżu oraz pełna gama czerwieni – od delikatnych po bardzo wyraziste czy wpadające w ciemne brązy. Co ważne, wybarwienia płytek można łączyć z 9 kolorami fugi, co sprawia, że możliwe jest uzyskanie wielu atrakcyjnych kombinacji, zarówno harmonizujących, jak i kontrastowych.
Poza ciekawymi barwami, elastyczne płytki klinkierowe oferują także interesującą i zróżnicowaną fakturę. Ponieważ lico płytek jest formowane ręcznie, każda z nich ma indywidualny charakter i nieco odbiega wyglądem od pozostałych, zachowując jednocześnie swoje wymiary zewnętrzne. Przy okazji trzeba zauważyć, że płytki są dostępne w czterech różnych rozmiarach, co również poszerza możliwości doboru – w zależności od bryły budynku można się zdecydować na płytki większe lub mniejsze, osiągając zupełnie inne efekty. Klinkier elastyczny jest oferowanych w rozmiarze odpowiadającym najpopularniejszym cegłom NF (240 na 71 milimetrów), DF (240 na 52 milimetrów) i WF (210 na 50 milimetrów), także cegle UK (215 na 65 milimetrów).
Warto podkreślić, że płytki z klinkieru elastycznego są bardzo łatwe w montażu. Układa się je na warstwie zaprawy dostarczanej przez producenta, którą rozprowadza się zębatą pacą tak jak przy klasycznych okładzinach ceramicznych. Zaprawa pełni jednocześnie funkcję fugi, więc spoiny są wykonywane na bieżąco podczas mocowania płytek. Za sprawą szybko wiążącego kleju elewacja może być wykonana bardzo sprawnie, a dodatkowym ułatwieniem jest możliwość przycinania płytek za pomocą zwykłych nożyc lub ostrego noża. Równie proste jest ich kształtowanie – płytki można swobodnie wyginać, nie trzeba więc kupować dodatkowych narożników.