Meble skandynawskie – harmonia i prostota, w której odnajdziesz „hygge”

meble

Styl skandynawski został spopularyzowany w latach 50. i 60. XX wieku, kiedy projektantom zaczęto przyznawać doroczną nagrodę Lunning Price, ale też, zwłaszcza kiedy na szeroką skalę na rynku zaczęły pojawiać się meble pewnej znanej wszystkim marki. Nic w tym dziwnego! Meble są piękne, proste i pasują do niemal każdego wnętrza. Dziś chyba każdy z nas posiada choć jeden mebel lub inny element nawiązujący do stylu skandynawskiego.

Chętnie stylizujemy swoje wnętrza w tym pełnym spokoju, harmonii i prostoty, a także minimalizmu stylu. Świat z każdej strony bombarduje nas kolorowymi, przepełnionymi obrazkami, a w swoim domu szukamy przede wszystkim odpoczynki i skandynawskiego „hygge”.

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Styl skandynawski przez lata wypracował swoje formy i materiały, z jakich wykonywane są meble. Miało na to wpływ wiele czynników związanych z historią, ukształtowaniem terenu, panującymi tam warunkami i dostępnością drewna. Materiały musiały być bliskie ludziom, dostępne w naturze i łatwe w obróbce.

Proste formy i łatwo dostępne materiały

Styl skandynawski to przede wszystkim prostota i minimalizm. Wiąże się to z dawną dostępnością materiałów, z których można było wykonać meble na tych zimnych terenach. Słaby dostęp do drewna importowanego czy mebli, zmuszał do tworzenia ich z łatwo dostępnego drewna sosnowego. Większość tych mebli początkowo była wykonywana również całkowicie własnoręcznie – tak, jak każdy umiał. Pierwsze meble skandynawskie były więc bardzo kanciaste i duże – tak by mogły pełnić kilka funkcji jednocześnie. Dziś powiedzielibyśmy, że były po prostu funkcjonalne.

Tak też zostało do dziś – meble skandynawskie wykonywane są na kształt prostopadłościanu a stoły zwykle są prostokątne. Zmieniły się też materiały, z których wykonywane są meble skandynawskie. Dzisiaj to głównie sklejka, szkło lub aluminium – zobacz meble skandynawskie w nowoczesnym wydaniu. Powód jest prosty – to najtańsze materiały. Jednak by zachować estetykę stylu skandynawskiego warto wybrać meble drewniane.

Kolorystyka

Kolorystyka mebli skandynawskich to przede wszystkim jasność, biel i kolory natury. Skandynawowie stawiają na proste, dostępne kolory, które są jak najbardziej naturalne. Główna myśl kolorystyki to oszczędność. Nie spotkamy tutaj więc wielu barwników, farb czy oddalenia od pierwotnego wzorca. Najlepszym tworzywem jest po prostu piękna struktura drewnianej powierzchni.

Dekoracje

Największą dekoracją mają być same meble skandynawskie. Wszelkie dodatki dostarczają nam tylko kolejnego zajęcia w postaci sprzątania, zbierają kurz i zaciemniają pomieszania, które mają być przecież jasne, pełne przestrzeni i przede wszystkim proste, niemal ubogie. 

meble skandynawskie

Jakie są zalety mebli skandynawskich?

Najważniejsze zalety mebli skandynawskich wynikają właśnie z filozofii i historii ich tworzenia. Można niemal powiedzieć, że te styl stworzył się sam, z ludzkich potrzeb i jest do nich idealnie dostosowany.

meble

Wśród najważniejszych zalet mebli skandynawskich można więc wymienić:

  • prostotę i minimalizm,
  • funkcjonalność,
  • spokój i harmonię,
  • naturalność,
  • jasne i stonowane barwy,
  • oszczędność.

Meble w stylu skandynawskim sprawdzą się w wielu mieszkaniach – od małych do bardzo dużych przestrzeni. Dużą popularnością cieszą się meble skandynawskie do salonu i jadalni. Meble w stylu skandynawskim stworzą przyjemny ciepły kąt, bez zbędnego przepychu, w pełnej prostocie. Nie przytłoczą pomieszczenia i sprawią, że stanie się jaśniejsze, bardziej harmonijne. Dzięki meblom w stylu skandynawskich stworzymy wspaniałe miejsce do odpoczynku.