Moda na sztukaterię – jak zaaranżować listwy ścienne w mieszkaniu?
Sztukateria w mniejszym lub większym stopniu uczestniczy w dekoracji różnych konstrukcji budowlanych praktycznie już od starożytności. Ta wyjątkowa metoda zdobienia co prawda znacząco ewoluowała – zwłaszcza jeśli chodzi o materiały, z jakich sztukateria jest wykonywana i sposób jej montażu – nadal jednak niesie ze sobą powiew oryginalności i charakterystyczną kunsztowność. Jak dzisiaj aranżuje się wnętrza przy wykorzystaniu sztukaterii? Za chwilę wszystkiego się dowiesz!
Sztukateria w klasycznych i eleganckich wnętrzach
Sztukateria to kunsztowne zdobienia architektoniczne. Do ich wykonania stosuje się zarówno listwy naścienne, jak i szereg gotowych już dekoracji ściennych i sufitowych, przykładowo takich jak:
- rozety
- kopuły
- pilastry
- frontony
- płaskorzeźby
- gzymsy
- ornamenty
Tego typu dekoracje stosuje się zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków. W tym ostatnim przypadku najczęściej spotykamy sztukaterię wokół okien, drzwi czy w formie gzymsów, cokołów, frontonów i pilastr.
We wnętrzach najczęściej można spotkać dekoracyjne listwy naścienne w formie:
- ramek (określane także jako okienka czy ekrany)
- listew ściennych montowanych wzdłuż ściany
- listew przysufitowych
- listew podłogowych
- listew karniszowych (maskujących karnisze)
Sztukateria jeszcze do niedawna kojarzona była jedynie z aranżacjami bardziej gustownymi, gdzie stawiano na elegancję, a czasami wręcz na przepych. Aranżacje tworzone na ścianach z bogato zdobionych listew ściennych nadawały wnętrzom wyszukanego stylu i oryginalności. Okazuje się jednak, że sztukateria pasuje także do wnętrz bardziej stonowanych, a nawet nowoczesnych!
Listwy naścienne w aranżacjach nowoczesnych i minimalistycznych
Nowoczesne listwy ścienne wykonane z zagęszczonego poliuretanu czy z polimeru mogą nadać stylu i oryginalności również aranżacjom nowoczesnym i minimalistycznym. W tym pierwszym przypadku doskonale sprawdzą się listwy ścienne LED bez zbytniej ornamentyki, nieco szersze, które można zamontować wzdłuż ściany, przy suficie czy w postaci listew przypodłogowych.
Natomiast we wnętrzach minimalistycznych doskonale sprawdzą się zdobienia z cienkich listew naściennych w postaci eleganckich ramek. Taka dekoracja może zdobić zarówno ścianę, jak i drzwi czy meble. I co najważniejsze, nowoczesne listwy naścienne z tworzyw sztucznych to produkty lekkie, trwałe i proste w montażu – zazwyczaj są przyklejane do zdobionej powierzchni. Dlatego też bez problemu można sobie samodzielnie zrobić piękną sztukaterię.