Zasobniki telekomunikacyjne – rodzaje oraz ich znaczenie
Zasobniki telekomunikacyjne to niewielkie elementy, które spełniają bardzo ważną funkcję w instalacjach elektrycznych. Ich budowa oraz materiały, które zostały użyte w procesach wytwarzania zasobników, pozwalają chronić elementy instalacji przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz przed wilgocią. Zasobniki używane są zwykle do ochrony muf oraz kabli światłowodowych. Są również niezastąpione podczas tworzenia rozgałęzień przewodów.
Co to są zasobniki telekomunikacyjne?
Niewielki zasobnik charakteryzuje się odmiennymi parametrami, głównie chodzi tutaj o średnicę korpusu, w którym gromadzone są przewody. To produkt zazwyczaj o niewielkich gabarytach, co jest dużą zaletą podczas tworzenia rozgałęzień w miejscach o ograniczonej przestrzeni. Zasobniki telekomunikacyjne mogą być wykonane z wytrzymałego polietylenu, to lekka i solidna alternatywna dla betonowych zasobników starszej klasy. Produkty, które przeznaczone są do gromadzenia zapasu kabli światłowodowych, zwykle mają pojemny korpus, dobrze dopasowaną uszczelkę oraz pokrywę. Taka budowa zapewnia doskonałą izolację, przez co zasobnik telekomunikacyjny spełnią swoją funkcję.
Na co zwrócić uwagę wybierając zasobniki telekomunikacyjne?
Zasobnik może mieć odmienne przeznaczenie, które wynika z jego budowy. Do gromadzenia zapasu kabla światłowodowego używa się zwykle zasobników telekomunikacyjnych z pojemnym korpusem, który daje możliwość przechowywania nawet 100 m zwiniętego przewodu. Taki zapas jest bardzo przydatny w przypadku przeprowadzania prac modernizacyjnych lub w razie wystąpienia usterki.
Inną budowę mogą mieć zasobniki telekomunikacyjne, które służą do ochrony muf złączeniowych. Specjalna budowa ze złączami daje możliwość umieszczenia nawet dwóch muf oraz zapasu kabla. Do korpusu można łatwo wprowadzić rury, uszczelki gumowe itp.
Jakie zalety mają zasobniki telekomunikacyjne?
Wysokiej jakości zasobniki to produkty o niewielkim ciężarze, przez co nie obciążają instalacji i ułatwiają jej montaż. Małe gabaryty i wysoka pojemność zasobnika dają duże możliwości w zakresie gromadzenia zapasu kabli światłowodowych. Duża szczelność zapewnia przewodom dobre zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami, głównie przed zawilgoceniem.
Gładka powierzchnia zasobników pozwala utrzymywać je w czystości, a wytrzymałe tworzywa zapewniają długoletnie użytkowanie. Produkt odporny jest na chemikalia, nie koroduje, a przy tym jest dość sztywny. Zasobniki telekomunikacyjne wykonane z tworzywa sztucznego można oddać do recyklingu.