Najlepsze zlewozmywaki do małych kuchni

kuchnia

Kuchnia jest często tym pomieszczeniem, które pod względem aranżacji różni się od reszty domu. Czasami znajdują się w niej dodatki, które wyglądają jak żywcem wyjęte z filmów science fiction, inne z kolei przenoszą domowników w czasie do XIX wieku. Wszystko zależy od Twojej pomysłowości i od wielkości pomieszczenia.

Ponieważ w małej kuchni ogromny zlew i brak miejsca roboczego na blacie stanowczo nie jest dobrym rozwiązaniem, w dalszej części podpowiemy, czym kierować się podczas wyboru idealnego zlewozmywaka! Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej!

Zlewy kuchenne: podblatowe czy wpuszczane?

Istnieją różne sposoby mocowania zlewozmywaka. W naszych rozważaniach weźmiemy pod uwagę zlewozmywaki podblatowe i wpuszczane.

  • Zlewozmywaki podblatowe – ten rodzaj zlewu znajduje się tuż pod powierzchnią blatu kuchennego. Tworzy to elegancki, minimalistyczny wygląd i sprawia, że ​​czyszczenie jest jeszcze łatwiejsze, ponieważ można po prostu zmiatać okruchy z przygotowywanej żywności bezpośrednio do komory zlewu! Należy jednak pamiętać, że tego typu zlewozmywaki nie są kompatybilne z blatami z laminatu, ponieważ szczelina między blatem roboczym a zlewozmywakiem pozostawia odsłoniętą część blatu.
  • Zlewozmywaki wpuszczane – dopasowują się do części blatu, dzięki czemu krawędzie znajdują się tuż nad powierzchnią roboczą. Te kompaktowe zlewozmywaki kuchenne są kompatybilne ze wszystkimi rodzajami materiałów blatów i można je znaleźć w stylach, które idealnie pasują do ultranowoczesnych i tradycyjnych kuchni.

Jaki rozmiar zlewu wybrać do małej kuchni?

Znalezienie odpowiedniego zlewu zawsze będzie zależeć od dostępnego miejsca w kuchni, ale na szczęście, nawet jeśli jest jego mało, mamy dostępnych kilka opcji:

  • Pojedyncza komora – ten mały zlew kuchenny składa się z jednej komory z pojedynczym odpływem i dostępny w różnych kształtach (może być kwadratowy, prostokątny, okrągły lub narożnikowy). Jest idealny do małych kuchni z niewielką ilością miejsca. Dostępne w tym modelu np. zlewozmywaki ceramiczne w połysku dodadzą Twojej kuchni eleganckiego tonu.
  • Pojedyncza komora z ociekaczem – pojedyncze zlewozmywaki stalowe z tacą, która może służyć jako obszar do suszenia są idealne do małych kuchni, które nie są wyposażone w zmywarkę.
  • Półtora komory – te kompaktowe zlewozmywaki granitowe, stalowe i ceramiczne mają w sumie dwa odpływy – jeden w pełnowymiarowej komorze, a drugi w mniejszej, połówkowej komorze, co jest przydatne do płukania lub mycia mniejszych przedmiotów – idealne do kuchni o ograniczonym układzie, ale z obszernym kontuarem.

Wybierając mały zlew, trzeba się zastanowić, jakich przestrzeni będziesz potrzebować każdego dnia najbardziej – czy będzie to miejsce do suszenia naczyń, czy może lepiej poświęcić część obszaru roboczego, aby mieć dodatkową półkomorę?

Małe zlewy – kształt i styl

Poza rozmiarem, odpowiedni kształt może mieć duży wpływ na to, jak dobrze zlewozmywak dopasuje się do Twojej kuchni. Jeśli naprawdę brakuje Ci miejsca, rozważ okrągły lub owalny zlew, który zajmie mniej przestrzeni, niż prostokątna miska i może lepiej wpasować się np. w narożniku. Zlewozmywaki w takim kształcie również dostępne z wyjątkowo głęboką komorą, dzięki czemu nie stracisz tak potrzebnej przestrzeni. Jeśli masz miejsce tylko na mały zlew, ale nie masz zbyt dużo wolnego miejsca pod blatem, aby pomieścić głęboką miskę, lepszym wyborem może być dłuższa i płytsza opcja.

Poza preferencjami co do kształtu, czy wielkości wymarzonego zlewozmywaka, musisz się oczywiście również zastanowić nad materiałem, z którego powinien być wykonany. Np. zlewy granitowe są niezwykle eleganckie i wytrzymałe, ale ze względu na ich wagę możesz potrzebować pomocy do ich montażu. Zlewy stalowe są dużo lżejsze, ale o wiele mniej odporne na zarysowania.

Posiadanie małej kuchni nie musi powstrzymywać Cię przed znalezieniem zlewozmywaka, który pasuje do Twojego gustu i stylu życia! Tak więc… do dzieła!