Najpopularniejsze sposoby na pakowanie przy przeprowadzce
Przeprowadzka zaczyna się od pakowania. Pierwsze kartony i worki można zacząć wypełniać już na kilka dni przed zaplanowanym terminem transportu mebli – książki, niektóre ubrania czy ozdoby mogą poleżeć w nich przez pewien czas. Niektóre przedmioty przed włożeniem do pudła wymagają specjalnych zabezpieczeń, a w trakcie noszenia trzeba na nie szczególnie uważać. Poznaj najważniejsze sposoby pakowania dobytku do pojemników.
Trudno sobie wyobrazić przeprowadzkę bez kartonów i worków. W każdym mieszkaniu znajduje się mnóstwo drobnych przedmiotów, części garderoby, produktów spożywczych i innych niewielkich rzeczy, których nie ma sensu przenosić pojedynczo i trzeba je zapakować w większe opakowania. Skraca to czas przenoszenia i rozstawiania na właściwe miejsca w nowym mieszkaniu.
– Przydatne są zwłaszcza kartony o różnych rozmiarach, które dostarczamy naszym klientom przynajmniej na kilka przed umówionym terminem przenosin, aby sami mogli je zapełnić – mówi specjalista z firmy Kengo Przeprowadzki Kraków, która zajmuje się przenoszeniem i przewożeniem mebli oraz reszty dobytku osób prywatnych i firm. – To bardzo lekkie opakowania, które po zabezpieczeniu taśmą klejącą są zadziwiające wytrzymałe. Oczywiście na wolno przesadzać z ciężarami umieszczonymi wewnątrz i testować granic ich wytrzymałości. Lepiej zamówić więcej egzemplarzy, bo ich koszt nie jest wysoki. Bywa że czteroosobowa rodzina opuszczająca średniej wielkości mieszkanie potrzebuje 60-80 kartonów.
Sposoby pakowania i ochrony przedmiotów w pudłach kartonowych
Większość małych i średnich przedmiotów powinno zostać ułożonych w kartonach. Można przenosić w nich książki, ceramikę i szkło, produkty spożywcze, sprzęty kuchenne i wiele innych rzeczy. Zawartość należy jednak odpowiednio posegregować i zabezpieczyć na czasu transportu. Ważne jest jednak przestrzegania podstawowych zasad ochrony ich zawartości.
- Szkło i ceramika – wymagają szczególnych zabezpieczeń. Szklanki i kieliszki trzeba owinąć folią bąbelkową i folią stretch, ale można także wykorzystać do tego także miękkie szmatki kuchenne, ręczniki itp. Talerze można układać w niewysokie stosy, ale trzeba je przełożyć warstwą ochronną np. kawałkami folii bąbelkowej. Cienkiego szkła nie powinno układać się w warstwy, ale mogą leżeć na cięższej ceramice.
- Plastiki – dobrze jest owinąć je folią. Pojemniki można włożyć jeden do drugiego lub wykorzystać jako zabezpieczenia dla mniejszych przedmiotów. Rzeczy włożone do środka nie powinny być pozostawione luzem, a jeśli w środku jest wolna przestrzeń trzeba wypełnić ją miękkimi materiałami czy starymi gazetami.
- Przedmioty metalowe – najczęściej nie trzeba ich zabezpieczać, a garnki kuchenne mogą być też wykorzystane jako pojemniki dla przypraw, produktów spożywczych czy przedmiotów bez ostrych i twardych kantów. Dno kartonu dobrze jest wyłożyć dodatkową warstwą i wzmocnić taśmą klejącą.
- Urządzenia AGD i drobna elektronika – każdy przedmiot musi być owinięty folią, a czasem dodatkową także folią bąbelkową. Wolne przestrzenie należy wypełnić miękkimi materiałami, starymi gazetami itp.
- Książki – z nimi jest najmniejszy problem podczas pakowania, bo nie potrzebują zabezpieczeń i wystarczy położyć je płasko jedna na drugiej. Nie wskazane są w tym wypadku duże kartony, bo po wypełnieniu ich książkami stają bardzo ciężkie i trudno je unieść. Lepiej biblioteczkę spakować do większej liczby pudeł średniej wielkości. Dno trzeba dobrze zabezpieczyć taśmą.
Osoby szczególnie obawiające się o stan eleganckich ubrań mogą zamówić specjalne kartony do przewożenia garniturów, garsonek, koszul. W zasadzie są to prowizoryczne szafki z poprzecznym drążkiem w środku. Można umieścić na nim wieszaki z ciuchami i nic im nie będzie grozić w trakcie przewozu mebli.
Dobrze jest także spakować specjalny karton z rzeczami na pierwszy dzień – luźnymi ubraniami, piżamami, kosmetykami itp. Poza tym każdy karton powinien zostać opisany i informować, co zawiera w środku. Ułatwi to później rozpakowywanie całego dobytku. Dobrze jest także napisać obok w jakim pomieszczeniu powinien znaleźć się w nowym mieszkaniu. Tragarze zaniosą je we właściwe miejsca, co również skróci czas urządzania się. Należy pamiętać, że nosząc kartony trzeba trzymać je od dołu, nawet jeśli mają otwory na dłonie w bocznych ściankach. Uniknie się w ten sposób przypadkowego rozerwania dna.
Worki na ubrania, pościele, koce
Część dobytku lepiej jednak spakować do worków. Przede wszystkim nadają się one do przenoszenia rzeczy miękkich – ubrań, pościeli czy koców. Kartony mają w tym wypadku zbyt sztywne ścianki. W workach można przewozić nawet ubrania razem z wieszakami. Wystarczy zrobić w górnej części dziurę i przeprowadzić przez nią metalowy czy plastikowy haczyk. Folia w wystarczającym stopniu chroni garderobę przed zabrudzeniem, a po przewiezieniu na miejsce można ją łatwo zdjąć czy zerwać, a ubrania od razu zawiesić w szafie.
Do spakowania pościeli, koców czy ręczników można zamówić specjalne worki próżniowe. Umieszcza się w nich te materiały, zamyka, a następnie przez specjalny otwór odsysa ze środka powietrze przy pomocy zwykłego odkurzacza z rurą. Po takim zabiegu i zamknięciu otworu worki z zawartością mają kilka razy mniejszą objętość i łatwiej się je przenosi. Do pakowania ubrań należy wykorzystać także posiadane walizki podróżne.