Ocieplenie dachu krok po kroku

Ocieplenie dachu krok po kroku

Wykonanie odpowiedniej izolacji dachu to jeden z ważniejszych elementów, jaki ma przeciwdziałać powstawaniu strat podczas ogrzewania budynku. Nieszczelny dach może doprowadzić do znacznego spadku szczelności całego obiektu, a to jednoznacznie wpływa na podwyższenie rachunków za ogrzewania. Dlatego ocieplenie dachu jest tak ważne. Jak krok po kroku wygląda ten proces?

Jak przygotować się do ocieplenia dachu?

Ocieplenie dachu zależy głównie od jego budowy. O wiele łatwiej przeprowadzić cały proces przy skośnych dachach. Trudności pojawiają się przy płaskich powierzchniach lub przy połaciach z dużą ilością lukarn. To właśnie kształt wpływa na to, ile ciepła ucieka poprzez różnego rodzaju załamania. Na początku warto sprawdzić, co na temat ocieplania mówią przepisy. A polskie prawo budowlane mówi, że ocieplanie dachów należy zgłosić w odpowiednim urzędzie, przy czym nie dotyczy to budynków niższych niż 25 metrów. W tym wypadku pozwolenie nie jest konieczne. Wystarczy złożyć specjalny wniosek ze zgłoszeniem, że odpowiednie prace będą przeprowadzane. Dokument ten musi zawierać dokładny opis wybranej metody ocieplania oraz datę rozpoczęcia robót. Właściciele domów muszą pamiętać, że taki formularz należy dostarczyć do starostwa powiatowego 30 dni przed budową bądź remontem.

Różne rodzaje materiałów termoizolacyjnych

Wełna mineralna to najpopularniejszy materiał stosowany do wykonania termoizolacji dachów. Materiał ten produkuje się ze specjalnych włókien mineralnych, wełny skalnej bądź żużlowej. Jest to tworzywo bardzo lekkie, dzięki czemu idealnie nadaje się do ocieplenia nawet starszych i naruszonych więźb, które nie powinny być dodatkowo obciążane. Wełna jest ognioodporna, więc zapewnia bezpieczeństwo w przypadku zaprószenia ognia. Charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (3,8). Takie parametry sprawiają, że materiał bardzo dobrze zabezpiecza budynki przed utratą ciepła. Dodatkowym atutem jest stosunkowo niska cena produktu. Wełnę docenią osoby wybierające ekologiczne rozwiązania. Jest to tworzywo w 70% wykonywane z elementów pochodzących z recyklingu.

Równie popularny jest styropian. Do ocieplenia dachów wykorzystuje się jego specjalną odmianę, czyli tak zwany styropian grafitowy. Płyty te również wyróżniają się niską wagą i można je dowolnie przycinać, dzięki czemu szybko dopasuje się kształt oraz wielkość do potrzeb dachu. Styropian nie nasiąka wodą, nie zwiększa więc swojego ciężaru. W tym wypadku atutem jest cena.

Do nowoczesnych metod ocieplenia dachu można zaliczyć piankę poliuretanową. Jest to materiał niezwykle prosty w montażu i lekki. Nawet duże poddasze można z pomocą tego produktu ocieplić w jeden dzień bez dodatkowej pomocy fachowców. Eksperci z firmy Dachlux specjalizującej się w dystrybucji elementów do wykończenia dachu podkreślają zalety tego materiału:

Piankę montuje się w sposób natryskowy, dzięki czemu dostaje się nawet w najmniejsze szczeliny. A warto pamiętać, że właśnie te niewidoczne miejsca sprawiają, że z domu ucieka ciepło. Biorąc pod uwagę wzrastające ceny za paliwa grzewcze oraz obostrzenia wprowadzane przez Unię Europejską, takie rozwiązanie jest niezwykle efektywne i stosunkowo tanie.

Jak ocieplić dach krok po kroku?

Ocieplenie to wieloetapowy proces, który powinien rozpocząć się od sprawdzenia stanu technicznego dachu. W tym wypadku należy dokładnie zweryfikować, czy jakieś belki nadają się do wymiany. Kolejny krok, niezależnie od tego, czy dach będzie ocieplany styropianem, czy wełną mineralną (lub innym materiałem) polega na zapewnieniu odpowiedniej wentylacji. Najczęściej robi się w okapie specjalne otwory cyrkulacyjne pozwalające na przepływ powietrza. Po zakończeniu tego etapu można położyć specjalną folię paroprzepuszczalną. W przypadku wełny mineralnej należy zamontować profile sufitowe, do których mocuje się materiał ociepleniowy. Najczęściej producent w przypadku konkretnych materiałów dokładnie określa sposób montażu, dlatego warto dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi. W każdym wypadku kluczowe jest zastosowanie odstępu wentylacyjnego między połaciami dachu a produktem wykorzystywanym do izolacji (wystarczą 3 cm).  Kolejną warstwę wełny mineralnej należy zamontować prostopadle do krokwi, później następuje montaż drugiej folii paroszczelnej. Całość zabezpieczana jest płytami gipsowo-kartonowymi. Instalacja wełny mineralnej kończy się szpachlowaniem szczelin i przecieraniem papierem ściernym.