Odkurzacz do domu – sprawna pomoc w sprzątaniu

Odkurzacz do domu

Odkurzacz to sprzęt AGD, bez którego obecności w domu trudno wyobrazić sobie skuteczne dbanie o czystość mieszkania. Dziś wybór jest naprawdę duży – uwzględnia on zarówno moc sprzętu, wielość funkcji czy też gabaryty.

Dbanie o czystość pomieszczeń to nie tylko kwestia estetyki, ale także naszego zdrowia. Wiele osób cierpi dziś na wszelkiego rodzaju alergie objawiające się różnymi dolegliwościami ze strony układu oddechowego. Dlatego też dobry odkurzacz pozwoli się nam pozbyć alergenów – szczególnie polecane są te mające filtr HEPA czy też filtr wodny. Poza tym nowoczesny cichy odkurzacz to także dodatkowa funkcja na przykład prania dywanów czy tapicerek. Dziś ten sprzęt sprzątający to nie tylko odkurzacze workowe, ale wiele innych rozwiązań. Warto przyjrzeć się im z bliska.

Odkurzacz bezworkowy i inne – typy odkurzaczy

Jak już wcześniej wspomniano, odkurzacz workowy, do którego trzeba kupować worki, w których podczas sprzątania zbierają się nieczystości to niejedyne rozwiązanie, na które możemy liczyć podczas zakupu tego sprzętu. Szeroka dostępna w sklepach oferta obejmuje także takie typy jak:

  • odkurzacze bezworkowe – nie wymagają wymiany worków, nieczystości gromadzą się w pojemniku, który należy po sprzątaniu oczyścić;
  • odkurzacze z filtrem wodnym – podobne do bezworkowych, pojemnik wypełnia się wodą, dzięki czemu pyły i kurz zostają skuteczne zneutralizowane (dobre rozwiązanie dla alergików);
  • odkurzacze pionowe (często odkurzacze bezprzewodowe) – głównie modele bezworkowe; sprzęt o zwartej i stabilnej konstrukcji;
  • odkurzacz piorący – ma poza standardowym odkurzaniem także funkcję prania;
  • odkurzacz automatyczny – sprzątający samodzielnie po uprzednim zaprogramowaniu;
  • odkurzacz ręczny – odkurzacz niewielkich rozmiarów nadający się do sprzątania np. auta czy też trudno dostępnych zakamarków mieszkania.

Najlepszy odkurzacz to taki, który będzie spełniał nasze wymogi co do skuteczności sprzątania i liczby dodatkowych funkcji. Dlatego też przy zakupie należy wziąć odpowiednie parametry, o których poniżej.

Moc odkurzacza i co jeszcze? – co wziąć pod uwagę przy zakupie

Gdy już wiemy, jaki odkurzacz wybrać (typ), to by zakupić jeden spośród wielu modeli, warto wziąć pod uwagę: moc odkurzacza, jego głośność, to czy ma on filtr antyalergiczny i czy jest regulacja mocy ssania. Istotne są takie rzeczy jak zwijacz przewodu czy ilość szczotek i ssawek w komplecie. Dużą popularnością wciąż cieszą się standardowe sprzęty sprawdzonych firm, np. odkurzacz Electrolux.

Odkurzacz domowy, niezależnie od tego czy jest to odkurzacz pionowy, odkurzacz workowy czy odkurzacz bezworkowy, ważne by był funkcjonalny i by jego użycie naprawdę ułatwiało sprzątanie.