Okiennice drewniane DIY. Jak wykonać szatersy samemu?

okiennice

Ludzie coraz chętniej zwracają się dziś w stronę tradycji – także w aspekcie architektury i wyglądu swoich domów. Okazuje się, że istnieją bardzo ciekawe rozwiązania, które nie zaliczają się do innowacji, ale po wielu dekadach wciąż cieszą oko i zaskakują pozytywnie walorami praktycznymi. Znakomitym przykładem są tu okiennice drewniane, zwane szatersami. Słowo to pochodzi bezpośrednio od angielskiego terminu shutters, choć ten typ okiennic spotyka się nie tylko w krajach anglosaskich. Od dawna robią one furorę także w innych państwach – we Włoszech, Francji, Hiszpanii czy Austrii. Dom z drewnianymi okiennicami prezentuje się malowniczo i klimatycznie. Dlaczego więc nie zapewnić sobie takiego efektu własnym sumptem?

Szatersy DIY, czyli piękne okna bez wielkiego wysiłku

Współcześnie szaters spełnia głównie zadanie dekoracyjne. Kiedyś, kiedy temat stolarki okiennej nie był tak rozwinięty, okiennice z drewna stanowiły czasami zamiennik okna jako takiego. Działo się tak zwłaszcza w krajach, w których przez większą część roku panowały wysokie temperatury. Stopniowo szatersy stały się ozdobą właściwych okien – jest tak również dziś. Każdy, kto ma trochę duszy majsterkowicza w sobie, będzie w stanie wykonać takie okiennice samodzielnie. Podstawą jest odpowiednie drewno – doskonale sprawdzi się modrzew, naturalnie odporny na wiele zewnętrznych czynników, w tym na szkodniki. Poza tym trzeba mieć w zanadrzu wkręty do drewna, solidne gwoździe oraz ocynkowane zawiasy. Wiertło do drewna też się przyda.

Szerokie pole manewru

Jeśli chcemy, aby szatersy miały bardziej dekoracyjny charakter, warto zastanowić się nad efektownymi detalami. Zamiast tych klasycznych w formie, wybrać można zawiasy ozdobne. Często są one pokrywane warstwą specjalnych farb, które nadają im wybarwienie i dodatkowo zabezpieczają przed korozją i wpływem zmiennej pogody. Ich kształty także są niestandardowe i wpisują się nierzadko w nieco rustykalne klimaty. Drewno także można na różne sposoby malować – odpowiednich farb i lakierów jest na rynku sporo. W sieci z kolei nie brak ciekawych przykładów i inspiracji.

Dobrze będzie postawić na solidność

Decydując się na samodzielne wykonanie drewnianych okiennic, powinniśmy przyłożyć się do zadania. Stąd potrzeba zakupu materiałów wysokiej jakości, w tym drewna o właściwej wilgotności i z zaufanego źródła. Podobnie rzecz się ma z innymi wskazanymi już elementami, takimi jak zawiasy, wkręty do drewna czy wiertła. Niemal wszystko, co w tym aspekcie niezbędne ma w swoim asortymencie hurtownia online e-Armet.pl. – Dysponujemy szerokim wyborem zawiasów, wkrętów i gwoździ czy wierteł. Jeśli ktoś marzy o własnych szatersach i nie chce kupować gotowych kompletów, z naszą pomocą poradzi sobie z ich wykonaniem – mówi pan Przemysław, specjalista ds. towaru.