Jak zabezpieczyć plac budowy?

plac budowy

Kwestie związane z bezpieczeństwem są ważne zawsze, ale w pewnych okolicznościach zdecydowanie zyskują na znaczeniu. Tyczy się to chociażby placów budowy czy miejsc, w których prowadzi się roboty drogowe. Liczy się między innymi zapewnienie należytej widoczności, tak aby osoby trzecie nie zrobiły czegoś, co może zagrażać im, ale także pracownikom. Temat jest dość złożony, ale zabezpieczenie placu budowy oraz miejsc, w których działania budowlane czy instalacyjne stają się faktem, nie musi być wcale trudne i kosztowne.

Jak zabezpieczyć plac budowy i nie tylko?

Nie dla każdego jest to oczywiste, ale tam, gdzie się buduje, kryje się sporo „pułapek”. To newralgiczne miejsca, do których można na przykład wpaść czy się zsunąć. Trzeba zawsze wiedzieć, gdzie się znajdują i odpowiednio je oznaczyć bądź zablokować do nich dostęp. Bardzo dobrym i tanim rozwiązaniem jest taśma ostrzegawcza – rozwinięta i osadzona na słupkach wbitych w ziemię w widoczny sposób sygnalizuje, żeby od danego punktu trzymać się z daleka. Istnieją różne warianty taśm w odmiennych kolorach, z których część stosuje się w przypadku określonych zagrożeń. Przykładowo taśma w kolorze czarno-żółtym dedykowana jest zagrożeniom gazowym. Standardowo taśmy takie wytwarzane są z folii polietylenowej.

Co poza taśmami?

Jak już wspomniano, samo oznaczanie miejsca niebezpiecznego może być niewystarczające. W takich przypadkach opcją jest ogrodzenie – na placu budowy spotykane całkiem powszechnie. Modułowe systemy pozwalają wygrodzić konkretne miejsce. Najczęściej głęboką dziurę, zawalisko czy punkt zbiegu rur gazowych lub kabli wysokiego napięcia. Istotną rolę do odegrania mają też środki graficzne. Tu swoje zastosowanie mają tablice informacyjne – zaliczają się do typowych akcesoriów BHP i zwykle są produkowane wedle gotowych szablonów z najczęściej stosowanymi komunikatami. Można również zamawiać tablice o spersonalizowanej treści.

Gdzie zaopatrywać się w odpowiednie produkty?

Nie ma znaczenia czy chodzi o plac budowy, czy zabezpieczenie prac drogowych – większość rozwiązań BHP w tych zakresach jest dokładnie taka sama. Asortyment taśm ostrzegawczych czy innych środków cieszy się sporym popytem, w czym nie ma nic zaskakującego. Sięgają po nie głównie wykonawcy robót lub inwestorzy odpowiedzialni za ich organizację. Wiele przydatnych produktów da się zamówić online, chociażby w e-hurtowni Muntech24.pl. – Posiadamy w ofercie cały wachlarz taśm ostrzegawczych, ale także odzież roboczą, obuwie bezpieczne czy inne środki ochrony indywidualnej – mówi pan Szymon, specjalista ds. produktów. – Z naszych zasobów od lat korzystają firmy budowlane czy zakłady przemysłowe z całej Polski – dodaje.