Oświetlenie dekoracyjne

oświetlenie dekoracyjne

Dobra atmosfera w domowym zaciszu jest na wagę złota. Odpowiednio skomponowane oświetlenie dekoracyjne pomaga w jej wytworzeniu.

Oświetlenie dekoracyjne a inne rodzaje oświetlenia

Zasadniczo możemy wyróżnić trzy rodzaje oświetlenia, które znajduje zastosowanie w przestrzeni domowej: ogólne, punktowe oraz dekoracyjne. Zadaniem dwóch pierwszych jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia domowych pomieszczeń. Ogólne jest podstawowym źródłem światła, natomiast punktowe doświetla konkretne miejsca, jak na przykład stanowisko pracy. 

W przypadku oświetlenia dekoracyjnego sprawy mają się nieco inaczej. Jego główną funkcją jest nadawanie pomieszczeniu odpowiedniego klimatu. Może się to odbywać poprzez podkreślanie wiązką światła konkretnych detali wystroju wnętrza.

Sposoby na atrakcyjne oświetlenie dekoracyjne

Oczywiście w kontekście oświetlenia dekoracyjnego możliwych rozwiązań jest bardzo wiele. Tak naprawdę wszystko zależy od naszej wyobraźni. Można jednak wyróżnić kilka pomysłów na efektowne udekorowanie wnętrza poprzez oświetlenie.

Atrakcyjność pomieszczenia można podkreślić, podświetlając jego sufit. Do tego celu można użyć lamp halogenowych lub bardzo popularnych ostatnimi czasy taśm LED. W podobny sposób udekorować można konkretną ścianę, na przykład w salonie. Użyteczność z funkcją dekoracyjną łączy w sobie podświetlana podłoga. Takie podświetlenie zapewnia niepowtarzalny klimat, a także pozwala nam uniknąć niespodziewanych upadków podczas nocnych podróży do toalety. Oświetlić można również łóżko, schody oraz obrazy. Jak już zostało wspomniane, wszystko zależy od inwencji osoby, która dokonuje wystroju.  

Nie tylko dom, ale także jego otoczenie

Dekoracja świetlna dotyczy nie tylko wnętrza budynku mieszkalnego, ale także jego strony zewnętrznej oraz najbliższego otoczenia. 

Ciekawą przestrzenią do dekoracji świetlnej jest ogród. Można w nim zrealizować wiele pomysłów na nietuzinkowe oświetlenie. Świetnie sprawdzą się w nim małe lampki LED albo lampiony.

Oświetlenie dobrane – co dalej?

Jeżeli już przemyśleliśmy układ oświetlenia dekoracyjnego i wybraliśmy konkretne rozwiązania, to musimy przejść do etapu zakupu niezbędnych elementów. Można to zrobić udając się do sklepu stacjonarnego lub odwiedzając witrynę sklepu internetowego, chociażby Elampki.pl. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie przystępniejsze. Zapewnia wygodę (z ofertą wyposażenia oświetleniowego zapoznamy się o każdej porze dnia i nocy) oraz pozwala zaoszczędzić sporo czasu, który normalnie musiałby zostać poświęcony na dojazd do sklepu.