Panele ścienne i sufitowe jako odskocznia od tradycji

panele ścienne i sufitowe

O tym, co decyduje o charakterze naszych ścian i sufitów, świadczy najczęściej ich kolorystyka i faktura. Możemy sprawić, że będą one niezwykle ciekawe i kolorowe, minimalistyczne, nowoczesne, czy rustykalne. Na pewno w każdej z tych odsłon panele ścienne i sufitowe odnajdą się bez problemu. Przede wszystkim dlatego, że materiał, z jakiego są produkowane, potrafi sprawić, że pomieszczenia za ich sprawą wydają się przytulne i ciepłe. W dodatku posiadają efekt nowości, ponieważ wciąż ich obecność sprawia, że budzą zainteresowanie.

Oczywiście pomysłów na to, jak zaprojektować ściany i sufity, jest na rynku całkiem sporo. Tym bardziej, że wykonawcy prześcigają się w tym, aby uatrakcyjnić wygląd naszych mieszkań. Panele ścienne i sufitowe być może wcale nie są pierwszym wyborem, jakiego dokonujemy w sytuacji planowania zmian w naszych mieszkaniach. Nie znaczy to, że przy bliższym zapoznaniu się z efektami, jakie one gwarantują, nie będą nas interesować. Przeciwnie – może się okazać, że okażą się strzałem w przysłowiową dziesiątkę.

Panele ścienne i sufitowe jako eksperyment

Niewątpliwie najpopularniejszą formą pokrywania ścian są farby i tapety. Nie wymagają one najczęściej zbyt dużego namysłu. Zmieniamy jedynie kolorystykę, ewentualnie fakturę tapety. I to wszystko. Nie sposób tego krytykować, ponieważ są to nasze indywidualne wybory, na które składa się wiele dodatkowych czynników. Jak chociażby cena, nasza estetyka lub zamiłowanie (albo jego brak) do eksperymentowania. Czy panele ścienne i sufitowe należałoby w takim razie wpisać w ten ostatni sposób rozglądania się za pomysłami na wystrój wnętrza? I tak, i nie.

Na porządku dziennym

Jeżeli jesteśmy otwarci na tego rodzaju rozwiązania i próbowaliśmy w swoim mieszkaniu wielu różnych możliwości, zapewne i ten rodzaj wykończenia wnętrz, nie będzie nas odstraszał. Jeżeli jednak jesteśmy przyzwyczajeni do bardziej tradycyjnych rozwiązań, może to stanowić dla nas nie lada przeszkodę. Żyjemy jednak w czasach, gdzie wszelkiego rodzaju próby, eksperymenty, dopasowywanie mieszkania do własnych potrzeb, jest na porządku dziennym. I nawet jeżeli mamy w zwyczaju traktować remont jednego lub więcej pomieszczeń w sposób tradycyjny, na pewno w mniejszym lub większym stopniu nawet w tym zakresie, przyglądamy się, czy można coś zmienić lub uatrakcyjnić.

Jakkolwiek do tego podejdziemy, warto rozważyć rozwiązanie z panelami. Nawet, jeżeli nie w całym mieszkaniu, to chociażby w jednym pomieszczeniu. Jeżeli remontujemy stopniowo, nie wszystko od razu, to będzie czas, żeby się do tego przyzwyczaić i sprawdzić, czy to jest to, co nas interesuje.