podkład

Mowa tutaj o podkładach pod panele. Za pomocą wybrania odpowiedniego rodzaju i materiału z jakiego zbudowane są podkłady można zniwelować wiele wad miejsca w którym się znajdują, dlatego warto poświęcić kilka chwil na prześledzenie rynku i wybór odpowiednio dopasowanego podkładu. Jest to bardzo istotne, gdyż wiele klientów nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji położenia paneli na podłożu bez żadnego ich wsparcia. W takiej ewentualności narażają się na ryzyko popękania paneli, zmniejszenia ich właściwości np. pogorszenie izolacji czy przewodności cieplnej.

Ważne wsparcie paneli

Dobry podkład pod panele spełnia kilka istotnych elementów. Są to m.in.:

– Amortyzacja – miękkość i elastyczność sprawiają, że chodzenie po panelach z dobrze dobranym podkładem staje się przyjemnością. Podkład będzie amortyzował obciążenie stawiane na panele, przez co zapewni im ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi

– Termoizolacja – Stanowi środkową warstwę między podłogą a panelami dobrze rozgraniczając te dwie płaszczyzny. W momencie zainstalowanego ogrzewania podłogowego ciepło może zostać znakomicie przekazywane do użytkownika paneli, natomiast w sytuacji jego braku, podkład będzie chronił panele przed wychłodzeniem.

-Izolacja akustyczna – dobry podkład izolujący np. korek będzie pochłaniał dźwięki dochodzące z przestrzeni znajdującej się pod podłogą. Dobry wybór podczas mieszkania w bloku, gdzie dźwięk może nosić się po sufitach wprawiając użytkowników źle wyposażonych w irytację

-Znoszenie nierówności – gdy podłoga posiada wgniecenia, wgłębienia podkład może dobrze je przykryć zapewniając wyrównanie powierzchni co pozwoli na łatwiejsze ułożenie paneli.

Sprawdź informacje: Jaki podkład pod panele – Greenfloor.sklep.pl

Dostępność

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów podkładów, różniących się od siebie materiałem i specyfikacjami. Najlepiej wybrać swoje potrzeby i dobrać odpowiedni podkład do paneli w celu uzyskania harmonijnej całości.

– Eko płyta – jest to przykład dobrze dźwiękoszczelnej i termoizolacyjnej struktury, aczkolwiek mniej niż sam korek

– Tektura karbowana-  bardzo tani materiał, przez co popularny. Nie nadaje się do zastosowania w przypadku gdy pożądana jest izolacja akustyczna.

Istnieją także sztuczne podkłady. Do nich należy

– Podkład piankowy – tani, odporny na wilgoć, łatwo wyrównujący nierówną powierzchnie

– Polietylen (PE) – również dobry do wyrównywania powierzchni stanowiący także dobrą izolacje akustycznę

– Polistyren (XPS) – idealny do tłumienia niechcianych odgłosów.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc nie da się postawić na jeden idealny wybór podkładu pod panele. Jest to bardziej skomplikowanie niż na pierwszy rzut oka się wydaje. Wszystko zależy od potrzeb kupującego, dlatego przed wyborem powinien zastanowić się czego dokładnie potrzebuje, a następnie udać się po odpowiedni podkład do sklepu.