Parapety drewniane – co warto wiedzieć

parapety drewniane

Parapety drewniane, to jeden z ważniejszych elementów wykończeniowych. W związku z tym, że najczęściej wydają się nam ważniejsze zupełnie inne sprawy, dotyczące wystroju wnętrz, może się wydawać, że nie musimy im poświęcać zbyt wiele czasu. Okazuje się jednak, że potrzebna nam będzie pewna orientacja w tym temacie, ponieważ wcześniej, czy później i tak zmuszeni będziemy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Jak chociażby ten, czy decydujemy się na parapet jednolity, czy jednak klejonkę.

Dlaczego to takie ważne? Z tej prostej przyczyny, że istnieje między nimi ogromna jakościowa różnica. Parapety drewniane, składające się z jednego elementu, są bardziej podatny na pewne niedoskonałości. Z kolei klejonka, pozwala w ramach tego samego gatunku drewna, przygotować interesujący nas materiał, dużo bardziej odporny i trwalszy. Niby ten sam gatunek drewna, ale liczył się tutaj będzie sposób wykonania.

Parapety drewniane i możliwe rozwiązania

Jeżeli będziemy mieli tego świadomość, to w każdej stolarni przedstawione nam zostaną plusy i minusy tych rozwiązań. Niewątpliwie najchętniej polecanym rozwiązaniem będą parapety drewniane klejone z kilku elementów. Dlaczego? Dlatego, że jednolity w trakcie użytkowania, będzie bardziej narażony na czynniki zewnętrzne. Szczególnie na wilgoć, bijąca z okna, jak i na zmiany temperatury, a nawet na wodę. Wystarczy tylko sobie wyobrazić sytuację, że przez przypadek nie zamkniemy okna i tak zostawimy pomieszczenie. Przypadkowy deszcz, jakieś nagłe oberwanie chmury, może sprawić, że woda dostanie się do środka.

Stabilność i trwałość

I dlatego właśnie parapet klejony z wielu drewnianych warstw, będzie stabilniejszy i trwalszy. Raczej też dzisiaj najczęściej właśnie tego rodzaju rozwiązania stosuje się w przypadku, gdy decydujemy się na drewno. Nie będzie to jednak jedyna rzecz, z którą się zmierzymy. Ponieważ w grę wchodzi tutaj jeszcze gatunek drewna. W tym przypadku, pomimo tego, że zdecydujemy się na klejonkę, i tak powinniśmy postawić na lepsze gatunkowo drewno. Im twardsze, tym lepsze. Owszem, być może będzie to wybór nieco kosztowniejszy, ale należy pamiętać, że są to koszty, które za chwile nam się zwrócą. Dobra jakość drewna jest gwarancją, że parapet posłuży  nam dłużej, a przede wszystkim, że będzie odporny  na zewnętrzne bodźce.

Konserwacja drewna

Pamiętajmy też, że istnieje wiele form konserwacji drewna, jak chociażby olejowanie, czy woskowanie. Za każdym razem będziemy mieli do wyboru impregnację naturalną lub sztuczną. Ekologiczną, lub taką, która niekoniecznie idzie w tym kierunku. Nie musimy się martwić. Rozwiązania ekologiczne na pewno nas nie zawiodą.