Piec gazowy dwufunkcyjny – co powinniśmy o nim wiedzieć?

piec gazowy

Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się piece gazowe dwufunkcyjne, o których powinniśmy myśleć już w początkowych etapach związanych z budową domu. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, czym owe urządzenia są, a także jakie cechy charakterystyczne posiadają. Jakie rodzaje kotłów dwufunkcyjnych możemy wyróżnić? W jaki sposób działa piec gazowy dwufunkcyjny? Na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.

Jakie rodzaje kotłów dwufunkcyjnych możemy wyróżnić?

Piece gazowe dwufunkcyjne możemy podzielić ze względu na różnorodne kryteria. Najczęściej wyróżnia się jednak egzemplarze wiszące i stojące. Te pierwsze stosowane są przede wszystkim wtedy, gdy nie mamy wystarczającej ilości miejsca na jego postawienie. Jeśli chodzi o modele stojące- musimy dysponować odpowiednią ilością wolnej przestrzeni. Jest to bardzo popularne rozwiązanie, kiedy dana instalacja wymaga od nas dużego zasobnika wody, którego pojemność przekracza 100 litrów. Masa zbiornika jest zbyt duża, aby zamocowanie do ściany było wystarczająco solidne.

W jaki sposób działa piec gazowy dwufunkcyjny?

Piec gazowy dwufunkcyjny wbrew pozorom działa na stosunkowo łatwych zasadach. Kluczowe jest dostarczanie do palnika gazu- zapala się on przez iskrę. Gdy gaz się pali, wówczas podgrzewana jest woda przepływająca przez wymiennik ciepła. Ogrzewanie jest szybkie i sprawne, o ile wymiennik ma stosunkowo dużą powierzchnię. Obieg cieczy jest możliwy dzięki cyrkulacyjnej pompie. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że w zależności od tego, w jakiej pozycji znajduje się zawór trójdrogowy, palnik podgrzewa wodę w instalacji ciepłej wody lub w instalacji ogrzewania centralnego.

Na co zwrócić uwagę wybierając piec gazowy dwufunkcyjny?

Wiemy już, czym dokładnie jest piec gazowy dwufunkcyjny. Warto teraz zwrócić uwagę na podstawowe parametry, które ułatwią nam podjęcie ostatecznej decyzji co do zakupu odpowiedniego modelu. Przede wszystkim kluczowy jest rodzaj paliwa gazowego. Nie bez znaczenia jest moc cieplna pieca- im jest ona wyższa, tym lepiej dla użytkownika. Oprócz tego warto zastanowić się nad klasą energetyczną kotła. Najbardziej optymalne są oznaczenia bliskie początkowi alfabetu- „A”, ewentualnie „B”. Kolejnym parametrem jest sprawność pieca- jeśli wartość wynosi od 90-95%, wówczas jest ona stosunkowo atrakcyjna.

Dodaj komentarz