Pielęgnacja blatów drewnianych – skuteczne sposoby

blaty kuchenne

Blaty drewniane wyglądają stylowo i elegancko w kuchni oraz w łazience, jednak wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Są narażone na wpływ wielu czynników i uszkodzenia mechaniczne. Podpowiadamy, jak o nie zadbać, aby służyły przez długie lata i zachwycały zarówno wyglądem, jak i swoimi walorami użytkowymi.

Drewno – wytrzymały i szlachetny materiał


Drewno słynie jako materiał uniwersalny, wszechstronny i naturalny. Jest ciepłe w odbiorze, przytulne, idealnie pasuje do wielu aranżacji – nie tylko klasycznych i rustykalnych, ale też nowoczesnych i skandynawskich.


Można z niego wykonać nie tylko meble czy różne dekoracje, ale także wiele innych elementów – jak blaty drewniane do kuchni czy łazienki, schody itd. Aby jednak prezentowały się elegancko, wymagają pielęgnacji. Do wyboru są następujące rodzaje wykończeń – olej, lakier albo twardy wosk olejny. Warto dowiedzieć się o nich więcej, aby dokonać optymalnego wyboru i zadbać o drewniane elementy wyposażenia wnętrz. Poniżej omawiamy wybrane metody pielęgnacji drewnianych powierzchni.


Olej


Najpowszechniejszą metodą zabezpieczenia drewna jest olejowanie. Ta metoda ma wiele plusów – między innymi pozwala na zachowanie naturalnej struktury drewna. Powierzchnia nie łuszczy się, nie ma też odprysków, co stanowi dużą zaletę. Poza tym jest to metoda, którą można wykorzystać samodzielnie w warunkach domowych. Przy zabezpieczeniu wybranego elementu – jak m.in. blat dębowy czy bukowy – trzeba stworzyć barierę ochronną. Wymaga to jednak wykonania tej czynności kilka razy do roku, aby mieć pewność, że zabieg ten wykonaliśmy prawidłowo.


Lakier


Blaty drewniane wykończony lakierem dostępne są w wersji półmatowej albo w połysku. Trzeba je dopasować do stylu wnętrza, pamiętając jednak, że różne zarysowania będą szybciej widoczne na powierzchni połyskującej. Lakierowanie może być pomocne i powierzchnie będą gładkie, ale z czasem ulegną ścieraniu, a ich renowacja będzie trudniejsza i zajmująca. Nie należy też prowadzić napraw w warunkach domowych – może okazać się, że rozwiązaniem będzie jedynie demontaż blatu i lakierowanie całej powierzchni.


Twardy wosk olejny


Twardy wosk olejny łączy zalety lakierowania i olejowania – dobrze wnika w strukturę drewna i chroni je od wewnątrz, tworząc skuteczną barierę ochronną. Taki zabezpieczony blat dębowy czy bukowy wygląda bardzo naturalnie. Mieszanka wosków, olejów i żywic nie zawiera rozpuszczalników ani nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Trzeba do jednak użyć raz na dwa lub trzy lata, czyli stosunkowo często.