Pielęgnacja blatów drewnianych – skuteczne sposoby

blaty kuchenne

Blaty drewniane wyglądają stylowo i elegancko w kuchni oraz w łazience, jednak wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Są narażone na wpływ wielu czynników i uszkodzenia mechaniczne. Podpowiadamy, jak o nie zadbać, aby służyły przez długie lata i zachwycały zarówno wyglądem, jak i swoimi walorami użytkowymi.

Drewno – wytrzymały i szlachetny materiał


Drewno słynie jako materiał uniwersalny, wszechstronny i naturalny. Jest ciepłe w odbiorze, przytulne, idealnie pasuje do wielu aranżacji – nie tylko klasycznych i rustykalnych, ale też nowoczesnych i skandynawskich.


Można z niego wykonać nie tylko meble czy różne dekoracje, ale także wiele innych elementów – jak blaty drewniane do kuchni czy łazienki, schody itd. Aby jednak prezentowały się elegancko, wymagają pielęgnacji. Do wyboru są następujące rodzaje wykończeń – olej, lakier albo twardy wosk olejny. Warto dowiedzieć się o nich więcej, aby dokonać optymalnego wyboru i zadbać o drewniane elementy wyposażenia wnętrz. Poniżej omawiamy wybrane metody pielęgnacji drewnianych powierzchni.


Olej


Najpowszechniejszą metodą zabezpieczenia drewna jest olejowanie. Ta metoda ma wiele plusów – między innymi pozwala na zachowanie naturalnej struktury drewna. Powierzchnia nie łuszczy się, nie ma też odprysków, co stanowi dużą zaletę. Poza tym jest to metoda, którą można wykorzystać samodzielnie w warunkach domowych. Przy zabezpieczeniu wybranego elementu – jak m.in. blat dębowy czy bukowy – trzeba stworzyć barierę ochronną. Wymaga to jednak wykonania tej czynności kilka razy do roku, aby mieć pewność, że zabieg ten wykonaliśmy prawidłowo.


Lakier


Blaty drewniane wykończony lakierem dostępne są w wersji półmatowej albo w połysku. Trzeba je dopasować do stylu wnętrza, pamiętając jednak, że różne zarysowania będą szybciej widoczne na powierzchni połyskującej. Lakierowanie może być pomocne i powierzchnie będą gładkie, ale z czasem ulegną ścieraniu, a ich renowacja będzie trudniejsza i zajmująca. Nie należy też prowadzić napraw w warunkach domowych – może okazać się, że rozwiązaniem będzie jedynie demontaż blatu i lakierowanie całej powierzchni.


Twardy wosk olejny


Twardy wosk olejny łączy zalety lakierowania i olejowania – dobrze wnika w strukturę drewna i chroni je od wewnątrz, tworząc skuteczną barierę ochronną. Taki zabezpieczony blat dębowy czy bukowy wygląda bardzo naturalnie. Mieszanka wosków, olejów i żywic nie zawiera rozpuszczalników ani nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Trzeba do jednak użyć raz na dwa lub trzy lata, czyli stosunkowo często.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *