Czyszczenie elewacji z rusztowań

czyszczenie elewacji

Każda elewacja z upływem czasu ulega zabrudzeniu, które negatywnie wpływa na jej estetykę. W związku z tym raz na kilka lat należy ją wyczyścić. Można to zrobić samemu lub też zatrudnić profesjonalną firmę. Niezależnie od tego, kto będzie się zajmował przywróceniem jej dawnego wyglądu, musi zachować wszelkie standardy bezpieczeństwa, szczególnie ważne w przypadku wysokich budynków wielokondygnacyjnych. W związku z tym najlepszą metodą będzie czyszczenie elewacji z rusztowań.

Zdarzają się zapewne osoby, które do czyszczenia elewacji używają drabiny. Nie jest to jednak sposób bezpieczny ani tym bardziej wygodny. Konieczność skupienia się na dokładnym myciu fasady wymaga stabilnego podłoża pod nogami. Zapytany o zdanie pracownik wypożyczalni sprzętu budowlanego Verent twierdzi, że do czyszczenia elewacji najlepiej wybrać rusztowanie. Duży wybór aluminiowych konstrukcji tego typu zapewnia lekkość, łatwość montażu, stabilność, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Jako, że rusztowania można montować w dowolnych konfiguracjach, umożliwiają one dotarcie do wszystkich miejsc, nawet w przypadku budynków piętrowych. Dzięki nim można w pełni skupić się na czyszczeniu elewacji.

Dlaczego elewacja się brudzi?

Najczęstszą przyczyną powodującą nieestetyczny wygląd fasady budynku są zanieczyszczenia powietrza, która się na niej osadzają. Szczególnie podatne na zanieczyszczenia są budynki usytuowane w centrach miast, mają bowiem stały kontakt z dużą ilością smogu. Jeśli dodatkowo są one pokryte słabej jakości tynkiem o niewielkiej ilości spoiwa to z pewnością pojawią się na nich zanieczyszczenia. Osiadają one na powierzchni lub wnikają w głąb, tworząc w połączeniu z wodą szpecące zacieki. Ponadto długotrwały kontakt z wilgocią może spowodować powstanie licznych mikroorganizmów. Pleśń, glony czy też grzyby nie tylko negatywnie wpływają na efekt wizualny, ale są przede wszystkim bardzo niekorzystne dla zdrowia mieszkańców. Z tego powodu warto raz na kilka lat zdecydować się na gruntowne czyszczenie.

Jak czyścić elewację?

Pierwszym krokiem poprzedzającym czyszczenie elewacji powinno być rozstawienie rusztowań. Następnie należy dokonać wstępnego mycia za pomocą wody, a w miejscach o uporczywych zabrudzeniach użyć szczotki. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z brudem jest użycie myjki ciśnieniowej. Trzeba jednak kontrolować ciśnienie wody, aby nie uszkodzić fasady. Na rynku istnieje wiele specjalistycznych środków chemicznych, które wspomagają czyszczenie elewacji, dlatego też warto z nich skorzystać. Można aplikować je za pomocą szczotki, ale też użyć do tego myjki ciśnieniowej, co z pewnością jest wygodniejsze. Po przeprowadzeniu gruntownego czyszczenia, trzeba jeszcze spłukać fasadę i można się cieszyć odświeżonym wyglądem. Oczywiście po wcześniejszym demontażu rusztowań, który w przypadku konstrukcji aluminiowych jest szybki i łatwy. 

Nie ulega wątpliwości, że do czyszczenia elewacji warto użyć rusztowań, jest to bowiem gwarancja bezpieczeństwa i efektywnej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *