Poduszki dekoracyjne do salonu. Jakie materiały wybrać?

poduszki na narożniku

Podczas zakupów Twoją uwagę przykuwają poduszki. Miękki welur, patchworkowy wzór. Myślisz, że musisz je mieć, zresztą taki zakup zaplanowałaś w miesięcznym budżecie. Wracasz do domu z poduchami, układasz je tuż po przekroczeniu progu. I czar pryska. Coś tu nie gra! Aby uniknąć takich sytuacji i cieszyć się efektem końcowym, najpierw zastanów się, jakie tekstylia będą pasowały do Twojego salonu. Pod każdym względem!

Materiał sztuczny czy naturalny?

W dzisiejszych czasach modne jest to, co ekologiczne. Dopiski „bio” czy „eko” znajdziesz nie tylko na produktach spożywczych – coraz częściej sięgają po nie branże kosmetyczna, meblarska i tekstylna. Czy oznacza to, że naturalna tkanina to zawsze najlepszy wybór? O ile pytanie tyczyłoby się ubrań, śmiało można odpowiedzieć: tak! W końcu higiena i wygoda to idealny duet. W przypadku dodatków takich jak poduszki dekoracyjne do salonu jest jednak nieco inaczej – nie ma jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie. Może się bowiem okazać, że tkanina żakardowa z poliestru w jednym salonie sprawdzi się świetnie, w innym zaś lepiej będą się prezentowały na przykład bawełna i len.

Tkanina tkaninie nierówna, czyli potrzeby przede wszystkim

Powodów tego, że jeden materiał się sprawdzi, a inny nie, jest wiele. By wymienić tylko kilka z nich:

  • poliester jest z reguły trwalszy niż czysta bawełna,
  • len, w przeciwieństwie do poliestru, cechuje wysoka jakość,
  • materiały syntetyczne w porównaniu z naturalnymi tkaninami są odporniejsze na gniecenie,
  • tkaniny naturalne poleca się dla alergików.

Jak widać, każdy materiał ma i zalety, i wady. Co więcej, wada może stać się zaletą. Dla przykładu: zagniecenia na tkaninach naturalnych nieraz dodają im uroku! Pamiętaj, nie musisz działać schematycznie. Nawet jeśli priorytetem jest dla Ciebie spójne wnętrze. Możesz wybrać materiał i stworzyć z niego nie tylko piękne poduszki, ale również zasłony do salonu na wymiar.

Zadaj sobie kilka kluczowych pytań, dla których wspólnym mianownikiem są indywidualne potrzeby. Czy poduszki rzeczywiście będą wyłącznie elementem dekoracyjnym? A może przydadzą się podczas popołudniowej drzemki? Jeśli tak, kto będzie z nich korzystał? Odpowiedzi mogą być naprawdę pomocne. W końcu nie ma nic złego zarówno w tym, że poduszki mają pełnić funkcję czysto wizualną, jak i w tym, że urządzisz z dziećmi bitwę na poduszki. Równie dobrze Twój czworonożny pupil może znaleźć wśród poduch przytulne schronienie.

Nie tylko na kanapie

Jak zauważa przedstawicielka firmy Szyte Wnętrzapoduszki układa się zazwyczaj na kanapie bądź fotelu. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Dobrze sprawdzą się też na podłodze, na przykład jako siedzisko przy stoliku kawowym, bądź na parapecie. Dzięki nim niewielkim kosztem stworzysz urokliwy kącik.

Dodajmy: miękkie poduchy, ulubiony pled, książka i zimowa herbata z pomarańczą – oto niezawodny przepis na udany wieczór w rytmie slow.