Schody tradycyjne – czym się cechują?

schody drewniane

Główną funkcją schodów jest połączenie przestrzeni mieszkalnych takich jak domy, apartamenty czy mieszkania. Obecnie jednak to nie tylko funkcjonalny element konstrukcyjny, ale dzięki ich odpowiedniemu i estetycznemu zaprojektowaniu będą stanowić dekorację wnętrza. Przy wyborze schodów należy zwrócić uwagę na ich wygląd, materiał, kształt, a także na ilość miejsca, którą możemy na nie poświęcić oraz możliwości finansowe. Obecnie wybór schodów jest ogromny, jednak wciąż dużą popularnością cieszą się klasyczne schody wewnętrzne. Czym charakteryzują się schody tradycyjne i jakie mają zalety?

Tradycyjne schody do wnętrz

Wiele osób decyduje się na rozwiązania, które już od lat cieszą się dużym zainteresowaniem. Tradycyjne schody wewnętrzne to najczęściej schody proste, drewniane zabiegowe, z podestem lub policzkowe. Proste to najpopularniejszy ich rodzaj, których cechą charakterystyczną jest długi bieg. Taka budowa umożliwia wykorzystanie wolnej przestrzeni, która znajduje się pod schodami, np. na schowek czy jako spiżarnię. Z kolei schody drewniane zabiegowe to rozwiązanie, które polega na tym, że w miejscu zakręcania ich biegu, stopnie skręcają się pod kątem prostym, powodując w efekcie kształt trójkąta. Tradycyjne schody wewnętrzne najczęściej umieszczane są w przestrzeni komunikacyjnej, takiej jak korytarz lub zamknięta klatka schodowa.

Z jakiego materiału wykonać schody?

Tradycyjne schody wewnętrzne wykonywane mogą być z różnych materiałów, między innymi żelbetowych i betonowych, ale także istnieje możliwość wykończenia ich drewnem. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem okazuje się wykonanie ich tylko i wyłącznie z użyciem drewna. Niezależnie od rodzaju i miejsca przeznaczenia schodów, drewno to ponadczasowy i uniwersalny materiał, który wpasuje się w każdą przestrzeń, nadając pomieszczeniu ciepłego klimatu. Tradycyjne schody najczęściej wykonywane są z drewna bardzo twardego, czyli buku lub dębu. Taki materiał będzie świadczył o trwałości i gwarantował, że przez wiele lat renowacja schodów nie będzie konieczna. Co więcej, dobrym rozwiązaniem jest także drewno jesionowe lub klonowe, z racji tego, że będzie pasować zarówno do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych. – jak wyjaśnia przedstawiciel producenta schodów Wróblewski DesignSzeroka gama kolorystyczna sprawia, że istnieje możliwość dopasowania schodów niemal do każdej aranżacji mieszkania. Natomiast drewno to surowiec odnawialny i naturalny, dzięki czemu jego wybór z pewnością pozostaje ekologicznym rozwiązaniem.

Jakie są zalety schodów tradycyjnych?

Dzięki temu, że schody tradycyjne cieszą się popularnością od wielu lat, możemy mieć pewność, że będzie to trwałe i wieloletnie rozwiązanie. Co więcej, dzięki temu, że ich konstrukcja jest prosta, montaż nie pozostaje tak skomplikowany i czasochłonny, jak w przypadku schodów betonowych. Schody tradycyjne drewniane mają niską ścieralność, więc świetnie sprawdzą się w miejscach, gdzie panuje aktywny tryb życia, bez obawy o ich zniszczenie. Jedną z zalet drewna jest również jego zdolność do utrzymywania ciepła, dzięki czemu z pewnością wpływa to na komfort korzystania ze schodów. Duże znaczenie ma także zastosowanie solidnych balustrad, które pomagają przy wchodzeniu i schodzeniu, a także zapewniają bezpieczeństwo od przestrzeni otwartej. Schody wykonane z twardych drewnianych materiałów gwarantują, że będzie to stabilne i wydajne rozwiązanie, które posłuży nam przez długie lata.