Poznaj różnice między betonem a cementem

beton

Bardzo często słów “cement” i “beton” używa się zamiennie. To jednak poważny błąd, bo w rzeczywistości oznaczają one zupełnie inne rzeczy. Każdy powinien znać pomiędzy nimi różnicę, ponieważ jest ona kluczowa do zrozumienia nazewnictwa używanego w budownictwie. Jaka jest między nimi różnica? Co trzeba o nich wiedzieć, żeby już nigdy ich nie pomylić?

Cement to część betonu

Cement to po prostu drobny proszek w kolorze od białego do ciemnoszarego. Jest on pozyskiwany ze skał osadowych (margle lub wapń i glina), które zostają drobno zmielone i następnie wzbogacone dodatkami mineralnymi takimi jak gips, które poprawiają konkretne właściwości cementu. Beton z kolei to mieszanina z piasku, wody, kruszyw i właśnie wspomnianego już cementu. W tym ujęciu jest on jedynie półproduktem, który jest stosowany do przygotowania produktu finalnego, czyli betonu. Jego również możemy podzielić na różne typu i rodzaje w zależności od tego, jakiego typu kruszywo zostało wykorzystane do jego wytworzenia.

Inne zastosowanie

Cement jest najczęściej wykorzystywanym materiałem w budownictwie. Jest bardzo uniwersalny, więc inżynierowie śmiało projektują różne przedmioty z jego wykorzystaniem. Przede wszystkim używa się go do przygotowywania zaprawy cementowej. Jest ona mieszaniną cementu z niewielkim dodatkiem wody i piasku. Są one wykorzystywane do murowania, tynkowania, brukowania, przygotowywania podkładów podłogowych, a nawet do zapraw izolacyjnych, wypełniających czy wyrównawczych. Zaprawa cementowa świetnie sprawdza się do drobnych napraw, więc sięga się po nią bardzo często. Beton z kolei jest przeznaczony do zdecydowanie poważniejszych prac budowlanych. Można wylewać go, by tworzyć mocne fundamenty budynków, schody, stropy i płyty. To niezastąpiony materiał budowlany, bez którego stawianie trwałych budynków byłoby bardzo trudne.

Co używa się w domu?

Do drobnych domowych napraw używa się zaprawy cementowej, którą można bardzo łatwo zmieszać ręcznie i niewielkiej ilości. Poprawne przygotowanie betonu nie jest już takie łatwe. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wynajęcie betoniarki albo zamówienie odpowiedniej ilości betonu prosto z betoniarni. Stamtąd wymieszany już w odpowiedni sposób beton przyjeżdża do klienta i jest wylewany we wskazanym przez niego miejscu. Oczywiście nie ma tutaj mowy o niewielkich ilościach, ale o objętościach wystarczających do wylania słupków i murków do ogrodzenia albo posadzki w garażu czy altanie. Ciekawym rozwiązaniem może też być zakup gotowych elementów wykonanych z betonu np. ławek, stolików czy donic, które nadają się do tego, by od razu wykorzystać je w aranżacji swojej przestrzeni. Bez wątpienia ich wybór umożliwia dość szybką zmianę wystroju. Beton jest odporny na działanie warunków atmosferycznych, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystywać go na dworze bez stosowania dodatkowych zabezpieczeń. Oczywiście dotyczy to betonu, który już dobrze związał. Równocześnie trzeba podkreślić, że sproszkowany cement w żadnym wypadku nie może mieć kontaktu z opadami atmosferycznymi, bo stwardnieje bezpośrednio w worku, w którym jest spakowany.