Skuteczne mycie okien – poznaj trzy zasady, których warto przestrzegać!

mycie okien

To przez nie widzimy świat, dlatego chcemy, aby były perfekcyjnie czyste i błyszczące. Okna. Jak sprawić, aby po ich umyciu nie pozostała na nich ani jedna smuga? Czego unikać? Na co zwracać szczególną uwagę? Śpieszymy z odpowiedzią!

Zacznij od umycia framug i ram

…w innym przypadku brud z mytej framugi będzie przenosił się na świeżo umyte okno, a, co za tym idzie, ty będziesz zmuszony umyć szyby raz jeszcze. Po co dokładać sobie pracy?

Pamiętaj, aby do mycia ram i framug wybrać produkty, które im nie zaszkodzą. W przypadku drewna postaw na wodę z płynem do mycia naczyń. Aluminiowe ramy najlepiej po prostu przetrzeć ciepłą wodą wymieszaną z łagodnym detergentem, ponieważ silniejsze środki mogą je zniszczyć. Ramy z PCV są z kolei bardzo podatne na zarysowania, dlatego w ich przypadku doskonałym rozwiązaniem będzie umycie ich miękką gąbką nasączoną np. w wodzie z delikatnym płynem do mycia szyb.

Nie przecieraj okien na sucho przed myciem

Wiemy, że czasami jest to kuszące – zwłaszcza gdy po zimie okna są pokryte solidną warstwą brudu. Miej jednak na uwadze fakt, że w tej skorupce z kurzu mogą znajdować się pozornie niewielkie drobinki, które pod wpływem tarcia na sucho nieodwracalnie porysują twoje szyby. Chyba każdy wolałby tego uniknąć, czyż nie? Właśnie dlatego niezależnie od stopnia zabrudzenia okien, ich mycie zaczynamy od sięgnięcia po odpowiednie środki czystości, które zwilżą mytą powierzchnię i zabezpieczą ją przed nieumyślnymi uszkodzeniami.

Zwróć uwagę na pogodę za oknem

Mogłoby się wydawać, że ciepły, słoneczny dzień to idealna pora na mycie okien. Nic bardziej mylnego! Gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka, a słońce hojnie ogrzewa nie tylko nas, ale i nasze okna, wykorzystywane przez nas preparaty do mycia o wiele szybciej parują, przez co możemy nie zdołać na czas wytrzeć okien na sucho. Konsekwencją będą nieestetyczne smugi, które w dodatku trudno będzie usunąć.

Podobnie rzecz ma się w przypadku mycia okien podczas mrozów i przymrozków. W tej sytuacji niska temperatura wpływa na kruchość szkła i zwiększa ryzyko przypadkowego uszkodzenia szyby. Lepiej więc niepotrzebnie nie ryzykować i poczekać na nieco cieplejszy dzień, prawda?

Artykuł powstał przy współpracy z: https://laboratoriumpanidomu.pl