Skąd wziąć środki na wykończenie mieszkania? Sprawdź, jak korzystać z kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny

Zakup wymarzonego domu czy mieszkania to jedno, ale kluczem do sukcesu jest jego wykończenie i urządzenie zgodnie ze swoją, nierzadko kosztowną, wizją. Środki na ten cel możesz zdobyć, zwiększając we wniosku kwotę planowanego kredytu hipotecznego. Innym rozwiązaniem jest też osobny kredyt na wykończenie mieszkania. Które rozwiązanie będzie lepsze w twoim przypadku? Oto, co musisz wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję!

Kredyt hipoteczny a wykończenie mieszkania – pomyśl o tym z wyprzedzeniem!

Regularnie sprawdzasz internetowy ranking kredytów hipotecznych i szukasz idealnej oferty dla siebie? Właśnie na tym etapie powinieneś zdecydować, co dokładnie będziesz chciał sfinansować z otrzymanych środków. Poza kupnem nieruchomości, możesz wykorzystać je na jej wykończenie. W tym celu konieczne jest dopełnienie kilku formalności:

·        stworzenie dość szczegółowego harmonogramu pracy z uwzględnieniem wszystkich planowanych wydatków;

·        stworzenie harmonogramu ze wskazaniem rozpoczęcia i zakończenia remontu (brak konsekwencji w stosunku do tego planu może doprowadzić do sankcji finansowych lub opóźnieniem w wypłacie kolejnej transzy przez bank);

·        przedstawienie dokumentacji z kolejnych etapów prac remontowych. Niektóre banki wysyłają na miejsce także swoich przedstawicieli, którzy weryfikują wydatkowanie środków zgodnie z przeznaczeniem.

Boisz się, że zatrudnienie na umowie na czas określony może zniwelować twoje plany powiększenia kwoty kredytu? Jeśli bank będzie ci przychylny, ten aspekt nie powinien stanowić problemu, choć każda instytucja może stosować inne formy weryfikacji twojej zdolności kredytowej. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-hipoteczny-umowa-na-czas-okreslony/.

Środki z kredytu hipotecznego – na co nie możesz ich wydać?

Powiększając we wniosku kwotę kredytu hipotecznego, musisz mieć świadomość, że bank będzie bardziej szczegółowo kontrolował twoje wydatki względem przedstawionego przez ciebie planu. Pamiętaj również, że z kredytu możesz sfinansować jedynie to, co bezpośrednio dotyczy zakupionej nieruchomości i jest z nią trwale związane. Chodzi zatem o takie kwestie, jak:

  • wznoszenie ścianek działowych;
  • stworzenie dodatkowych instalacji;
  • tynkowanie i malowanie ścian;
  • wykańczanie posadzki płytkami czy panelami;
  • zakup i montaż urządzeń sanitarnych.

Zastanawiasz się, czy z kredytu hipotecznego możesz opłacić ekipę remontową? To możliwe! Warunkiem jest jednak wykazanie ich pracy, np. na fotografiach czy w postaci faktury za konkretne usługi.

Jednocześnie pieniędzy z kredytu nie możesz spożytkować na zakup ruchomych elementów wyposażenia, jak:

·        meble;

·        sprzęt AGD i RTV;

·        wyposażenie kuchni;

·        akcesoria dekoracyjne.

Dodatkowy kredyt na wykończenie wnętrza

Aby pokryć koszty wykończenia mieszkania, możesz także zaciągnąć osobny kredyt gotówkowy. W ten sposób pieniądze będziesz mógł wydać dowolnie, także na wyposażenie ruchome. Całą kwotę kredytu otrzymujesz za jednym razem, w przeciwieństwie do kredytu hipotecznego wypłacanego w transzach.

W tym przypadku nie istnieje już wymóg skrupulatnego dokumentowania przebiegu każdego etapu prac remontowych i gromadzenia dowodów zakupów materiałów budowlanych. Poza tym procedura uzyskania kredytu gotówkowego jest znacznie łatwiejsza niż przy hipotecznym, a sama decyzja o przyznaniu środków również jest błyskawiczna.

Czy kredyt gotówkowy ma minusy? Jest nim oprocentowanie – zazwyczaj wyższe niż przy kredycie hipotecznym – oraz wyższa kwota miesięcznej raty do spłacenia. Jeśli zatem stać cię na to, aby za część wyposażenia zapłacić z własnej kieszeni, powiększony kredyt hipoteczny będzie znacznie korzystniejszym rozwiązaniem dla twojego budżetu.