Sprężarka w ogrodzie – do czego można ją wykorzystać?
Wydawać by się mogło, że sprężarki powietrza wykorzystywane są głównie w branży budowlanej i motoryzacyjnej, ale bardzo często przydają się też w codziennych czynnościach, a coraz częściej wykorzystuje się je również w ogrodzie. Do czego można ich użyć, by mocno ułatwić sobie pracę?
Jak przedmuchać sprężonym powietrzem system automatycznego nawodnienia?
Systemy automatycznego nawadniania ogrodów przez cały sezon wiosenno-letni działają bezobsługowo, ale przed nadejściem zimy należy pozbyć się całej wody z instalacji, by nie zamarzła i nie uszkodziła zraszaczy i węży. Można do tego zadania wykorzystać sprężarki powietrza lub odpowiednio zaprojektować całe nawodnienie w taki sposób, by była możliwość spuszczania z nich wody. Niestety ta druga opcja nie zawsze jest możliwa do wykonania, dlatego większość osób wykorzystuje sprężarki lub kompresory, by przed zimą pozbyć się wody z instalacji.
Aby można było wykorzystać sprężarki powietrza, należy wykonać odpowiednie przyłącze, które umożliwi szczelne złączenie systemu nawadniania z pistoletem kompresora. Sprawa nie jest jednak przesadnie trudna, bo w sklepach znajdziemy dedykowane rozwiązania w formie złączek umożliwiających prosty montaż systemu odpowietrzającego. Samo odpowietrzanie z wykorzystaniem sprężarki jest banalnie proste.
Odpowietrzanie krok po kroku
Prace rozpoczynamy późną jesienią, przed nadejściem pierwszych przymrozków. Jeśli złącze nie jest dopasowane do naszego pistoletu, to musimy dostosować przejściówki w taki sposób, by zniwelować wszelkie różnice w średnicy przewodów. Sprężarki powietrza są bardzo łatwe w obsłudze. Wystarczy je włączyć i poczekać, aż wytworzą odpowiednie ciśnienie. Następnie wciskamy przycisk pistoletu i wdmuchujemy powietrze do układu do czasu, aż ze zraszaczy zacznie wydobywać się woda. Pamiętajmy jednak, by w jednym momencie otwierać tylko jeden elektrozawór. Dopiero gdy zostanie on całkowicie opróżniony z wody, przechodzimy do kolejnej sekcji.
Po zakończeniu odpowietrzania wszystkich sekcji instalacja jest przygotowana do zimy. Pamiętajmy, że jeśli w środku zostanie niewielka ilość wody, to nic złego się nie stanie. Nie jesteśmy w stanie za pomocą sprężarki pozbyć się wody do ostatniej kropli, nie ma więc sensu kolejne przedmuchiwanie. Praca ta jest prosta, pod warunkiem, ze w trakcie montażu nawodnienia zadbamy o wykonanie odpowiedniego przyłącza. Jeśli tego nie zrobimy, konieczne może się okazać wykonanie pewnych modyfikacji, które trudne są do wykonania, gdy całość zasypana jest ziemią.