Sufit w łazience – jakie oświetlenie?

łazienka

Odpowiednie oświetlenie łazienki to bardzo ważna kwestia. Pełni ono zarówno funkcję użytkową jak i dekoracyjną. W sklepach dostępne jest wiele fantastycznych rodzajów oświetlenia. Oprócz punktowego oświetlenia, które znajduje się np. obok luster czy przy szafkach, warto zadbać o oświetlenie ogólne sufitowe.

Wybór lamp sufitowych do łazienki 

Zastanawiając się jakie oświetlenie do łazienki wybrać, warto wziąć pod uwagę wygląd opraw lamp, a także ich właściwości. Lampy sufitowe do łazienki powinny być przede wszystkim odporne na wilgoć. Dlatego dobrze jest postawić na produkty przeznaczone konkretnie do łazienki. 

Ponadto warto zrezygnować z klasycznych żarówek na rzecz nowoczesnych, oszczędnych diod LED. Zachowują one bardzo długą żywotność, a przy pracy zużywają mało energii. Ważny jest też rodzaj emitowanego światła. W łazience najlepiej sprawi się światło ciepłe, białe, które jest bardzo przyjemne dla oka i wprowadza przyjemny klimat. 

Rodzaje lamp sufitowych 

W ostatnim czasie bardzo popularnym rodzajem lamp wykorzystywanym w łazienkach są plafony. Charakteryzują się one płaskimi oprawami i nieskomplikowaną budową. Produkty są bardzo różnorodne i można wybrać dowolne możliwości pasujące do stylu łazienki. Łazienkowe plafony to zwykle połączenie szkła, metalu i danego tworzywa sztucznego. W niektórych przypadkach także drewna. Plafony mają zwykle okrągły kształt, czasem zdarzają się prostokąty. 

Spoty łazienkowe to popularne rodzaje oświetlenia. Występują one w różnych formach. W łazience można postawić na jeden spot lub lampę, która składa się z kilku. Tego typu lampy prezentują się bardzo atrakcyjnie i elegancko, świetnie wpasowują się w styl minimalistycznie. Dzięki temu, że spoty są ruchome, światło można skierować w dowolne miejsce w łazience i w razie konieczności zmienić. 

Mniej popularnym, ale równie ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie lampy wiszącej w łazience. Będzie ona wtedy pełnić funkcję wyjątkowej ozdoby i dekoracji. Interesującą opcją jest wybór lampy wiszącej, która ma formę listwy, świetnie sprawdzi się zwłaszcza w nowoczesnych łazienkach. Takie lampy mogą pełnić funkcję oświetlenia głównego, a także mogą doświetlić konkretne przestrzenie jak np. umywalkę, lustro itd. Można je dopasować do własnych potrzeb i możliwości. Warto także zaznaczyć, że w bardzo eleganckich pomieszczeniach można się spotkać z atrakcyjnymi żyrandolami, które jeszcze dodatkowo podkreślą charakter wystroju i dodadzą niepowtarzalnego uroku. Dobrze jest zastanowić się, które rozwiązanie będzie najlepsze. 

Artykuł powstał we współpracy z https://boxlab.pl/ – sklep z lampami i oświetleniem.