Jak urządzić małą kuchnię

mała kuchnia

Nawet jeżeli gotowanie nie jest naszą ulubioną czynnością, to kuchnia jest pomieszczeniem, w którym przebywamy bardzo często. Choćby wstawiając wodę na herbatę czy przygotowując kanapki. Ważne jest, żeby była funkcjonalna i estetyczna. Problem zaczyna się, kiedy kuchnia znajduje się w małym, nierzadko wąskim pomieszczeniu, co jest często spotykane w blokach z wielkiej płyty. Jak sprawić, żeby kuchnia odpowiadała naszym wymaganiom? Warto przy remoncie zastosować się do kilku wskazówek.

Optyczne powiększenie

Jeżeli masz małą kuchnię, w jej projekcie użyj jasnych kolorów. Biały odbija światło i sprawia, że pomieszczenie staje się większe. Dodatkowym atutem będą błyszczące kafelki lub meble. Nie zapomnijmy jednak o dodaniu jakiegoś akcentu kolorystycznego – może to być blat z ciepłego drewna, albo kolorowe kafle nad blatem – tak, aby pomieszczenie było przytulne.

Połączenie kuchni z salonem

Jeżeli to tylko możliwe, połączenie małej kuchni z salonem to doskonały pomysł! Zamiast ciasnego pomieszczenia otrzymujemy dużą, pełną światła przestrzeń. W miejscu ściany możemy umieścić wyspę, albo półwysep, które są bardzo funkcjonalne. Możemy tam przygotowywać posiłek, a po umieszczeniu hokerów (czyli wysokich krzeseł) zyskujemy miejsce na spożywanie posiłków. Jeżeli całkowite otwarcie kuchni nam nie odpowiada, można zastanowić się nad zastosowaniem dużych, przesuwnych drzwi, które zasłonią kuchnię przy wizycie gości.

Meble na wymiar

Wykorzystanie mebli na wymiar to podstawa urządzania małej kuchni. Pozwolą one wykorzystać każdy zakamarek i zagospodarować wszystkie kąty i wnęki. Bardzo dobrym pomysłem są szafki kuchenne, które sięgają sufitu – na najwyższych pólkach możemy przechowywać rzadziej używane sprzęty. Dodatkowo przy projektowaniu kuchni na wymiar, możemy skorzystać z pomocy fachowców, którzy znają rozwiązania i sztuczki, o których moglibyśmy sami nie pomyśleć.

Bez remontu

Jeżeli akurat nie planujemy remontu, albo mieszkamy w wynajmowanym mieszkaniu i wolelibyśmy nie inwestować większych sum – jest parę trików, które możemy zastosować. Przede wszystkim największą różnicę sprawi wymiana drzwiczek i frontów szafek na białe. Jeżeli to też jest poza naszym budżetem – pomalujmy je na biało (w internecie można znaleźć szereg poradników na ten temat) i wymieńmy uchwyty. Efekt może naprawdę pozytywnie zaskoczyć!

Opracowanie tekstu przy współpracy z „Meble Grochowina Studio”.