Urządzenia na place zabaw polecane dla najmłodszych

plac zabaw

Każde dziecko już od najmłodszych lat uwielbia spędzać czas na placu zabaw. Nic więc dziwnego, że miejsca tego typu pełne są zadowolonych maluchów. Młodsze dzieci pod czujnym okiem rodziców odkrywają kolejne atrakcje, starsze natomiast doskonalą techniki zabawy. Plac zabaw to doskonałe miejsce wspomagające rozwój psychoruchowy i uczące relacji rówieśniczych niezależnie od wieku. Obfituje on w liczne urządzenia, które dostosowane są do etapu rozwoju, dlatego też każdy znajdzie coś dla siebie. Jakie urządzenia na placach zabaw polecane są dla najmłodszych?

Plac zabaw powinien zapewniać dużą dawkę rozrywki, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Nie istnieją wprawdzie przepisy, które określałyby wiek dziecka, w jakim może ono rozpocząć korzystanie z placu zabaw, nie ulega jednak wątpliwości, że będzie to wskazane już od najmłodszych lat. Trzeba pamiętać jedynie o tym, że w każdej sytuacji zabawa powinna być kontrolowana przez rodziców i opiekunów, a wybór sprzętów należy dostosować do wieku dziecka i możliwości ruchowych. Ważne jest więc, aby w przypadku najmłodszych dzieci wybierać takie urządzenia, które zapewniają maksymalną asekurację. 

Huśtawki – frajda bujania

Niemalże każde dziecko po przyjściu na plac zabaw swoje pierwsze kroki kieruje w stronę huśtawki, ponieważ relaksujące bujanie sprawia niemałą frajdę. I choć współczesne place zabaw obfitują w huśtawki różnego typu, dla najmłodszych dzieci polecane są tradycyjne urządzenia wahadłowe, które mają dodatkowe zabezpieczenia. Siedzisko ograniczone z czterech stron poręczami umożliwia wygodne usadzenia dziecka, a do tego daje gwarancję, że nie wysunie się ono podczas huśtania. Będzie to zatem doskonały wybór, a huśtawki tego typu ze względu na swoją klasyczną konstrukcję z pewnością znajdą się na każdym drewnianym placu zabaw

Karuzela – śmiechu beczka i wesela

Karuzela – bohaterka piosenki Marii Koterbskiej to kolejny ulubiony przez dzieci element placu zabaw. Jeśli dziecko potrafi stabilnie siedzieć i trzymać się poręczy, a dodatkowo jest stale asekurowane przez rodziców, to nie ma żadnych przeciwskazań, żeby korzystało z karuzeli, która została wyposażona w krzesełka, będzie to bowiem najbezpieczniejsza alternatywa dla najmłodszych dzieci, twierdzi przedstawiciel firmy Freekids zajmującej się wyposażeniem placów zabaw. Klasyczne karuzele wiatraki z wygodnymi siedziskami zabezpieczonymi poręczami to doskonały wybór dla maluchów.

Zjeżdżalnia – radość ślizgu

Trudno wyobrazić sobie atrakcyjny plac zabaw bez zjeżdżalni. Wiatr we włosach, pęd w dół, przyjemne uczucie adrenaliny podczas zjazdu sprawiają, że dzieci lgną do różnego rodzaju ślizgów, a na szczycie często ustawia się kolejka maluchów. Choć na placach zabaw dostępne są różnorodne urządzenia tego typu, w przypadku najmłodszych dzieci warto postawić na najprostsze, niskie konstrukcje. Dla maluchów poniżej 3 roku życia poleca się krótkie ślizgi o łagodnym nachyleniu, wysokich ściankach bocznych i szerokich stopniach z poręczami. 

Piaskownica – raj dla budowniczych

Piaskownice pozwalając dzieciom uruchomić wyobraźnię i stworzyć coś z niczego. Zamki z piasku w przypadku starszych dzieci czy babki będące domeną maluchów to tylko niektóre z możliwości, jakie daje zabawa w piaskownicy. Kształci zdolności manualne, a także uczy współdziałania. Nic więc dziwnego, że jest jedną z ulubionych form zabawy i z pewnością sprawdzi się w przypadku młodszych dzieci, ponieważ jest w pełni bezpieczna.

Nauka przez zabawę

Sprawdzeni producenci placów zabaw dbają o to, aby tworzone przez nich sprzęty były jak najbardziej kreatywne. Nowoczesny plac zabaw to nie tylko huśtawki, karuzele czy zjeżdżalnie, ale również takie urządzenia, które oprócz zabawy umożliwiają także naukę. Liczydła, zabawki typu kółko-krzyżyk, tablice do rysowania czy zegary to tylko niektóre z możliwości, jakie z pewnością przypadną do gustu młodszym dzieciom. Seria Elipso to doskonały przykład, że można połączyć przyjemne z pożytecznym i zapewnić maluchom nie tylko sporą dawkę rozrywki, ale też porcję wiedzy.

Urządzenia na place zabaw polecane dla najmłodszych to klasyczne huśtawki, karuzele, zjeżdżalnie oraz piaskownice. Oprócz tego również kreatywne sprzęty, które umożliwiają naukę już od najmłodszych lat. W każdym przypadku należy pamiętać jednam o tym, że aby zabawa była w pełni bezpieczna, powinna odbywać się pod okiem rodziców, a najlepszym doradcą jest w tej kwestii zdrowy rozsądek.

Dodaj komentarz