Wizualizacja wnętrza – od papierowych planów do aranżacji własnego M

aranżacja

Wyobraźnia przestrzenna to jedna z umiejętności, która bardzo pomaga podczas urządzania nowego mieszkania. Nie wszyscy potrafią obchodzić się z dostępną dokumentacją (m.in. rzutem mieszkania, rysunkiem technicznym) i wyczytać z niej, jak finalnie będzie wyglądało wymarzone M. W jaki sposób można przejść od suchych liczb i figur geometrycznych naśladujących kanapę, stolik czy zabudowę kuchenną do sytuacji, w których naprawdę będą nam służyć podczas poobiedniej drzemki, kawy z przyjaciółmi czy gotowania obiadu? W takim przypadku z pomocą przychodzi wizualizacja wnętrza.

Projekt wnętrza domu – dla kogo i dlaczego warto?

Wizualizacja wnętrza pozwala na szybkie uzyskanie satysfakcjonujących efektów tj. stworzenie projektu wnętrza domu, w którym dopiero zamieszkamy lub zaaranżowania go na nowo przy okazji większych czy mniejszych remontów. W pierwszym przypadku wizualizacja wnętrza pozwala na dopasowanie pomieszczeń do stylu życia i gustu domowników, zaś w drugim umożliwia przeprowadzenie błyskawicznych, ale i efektownych zmian w wykończonych już domach. 

Wizualizacja wnętrza może powstawać na dwa sposoby: stacjonarnie, np. w biurze projektowym, gdzie pomocą służy specjalista od aranżacji wnętrz online – za pomocą licznych wizualizatorów. Niektóre strony internetowe, zachęcające do zakupu nieruchomości, zawierają wizualizacje w formie panoram sferycznych, dzięki którym obejrzysz poszczególne pomieszczenia w najdrobniejszych detalach. Wrażenie bycia u siebie zapewnia widok, który można obracać o 360 stopni. Wizualizacja wnętrza przyda się też podczas meblowania danego pokoju. Dzięki AR (augmented reality), czyli rozszerzonej rzeczywistości, sprawdzisz, jak dany mebel będzie prezentować się w Twoim mieszkaniu pod względem koloru, formy, faktury i wymiarów. Jak to działa? Na obraz salonu, kuchni lub przedpokoju nakładana jest symulacja danego dodatku – w ten sposób możesz wirtualnie umeblować cały dom. Zobaczyć konkretny fotel, sofę, kwietnik czy biurko w naturalnym otoczeniu – bezcenne! 

Dlaczego wizualizacje wnętrz to świetne narzędzie aranżacyjne? Poznaj najważniejsze powody:

  1. Wizualizacja wnętrz to dobry sposób na całkowitą personalizację domu lub mieszkania. Podczas rozmowy z projektantem ustalasz, na jakim efekcie zależy Ci najbardziej, mówisz o swoich codziennych przyzwyczajeniach, preferowanych kolorach, wymarzonej atmosferze. Na podstawie zebranych wskazówek profesjonalista przygotuje gotowy projekt, który przybierze kształt wizualizacji – 2D lub 3D.
  2. Projektant wnętrz zadba o Twój budżet, kiedy przedstawi Ci kilka wizualnych propozycji na różnych poziomach cenowych.
  3. Urządzenie wnętrza o nietypowych kształtach np. bardzo długich, niskich, ze skosami lub zaokrągloną ścianą nie jest łatwe. Wybierz opcję wizualizacji wnętrza i zobacz wszystkie możliwości aranżacji jak na dłoni.
  4. Nie zawsze jedno pomieszczenie pełni tylko jedną funkcję, tak dzieje się szczególnie w mniejszych mieszkaniach. Rozmieszczenie rzeczy, rozplanowanie ułożenia mebli i zagospodarowanie cennej przestrzeni ma kluczowe znaczenie. Korzystając z projektu wnętrza domu, będziesz widzieć to wyraźniej.
  5. Pralko-suszarka czy dwa osobne urządzenia w słupku? Wanna czy prysznic? Rozkładana kanapa czy niewielka sofa i fotele? Aranżacja domu stawia przed Tobą wiele wyzwań. Pomoc specjalisty na pewno Ci się przyda, a dzięki symulacji wnętrza zobaczysz, jak będzie wyglądało już po urządzeniu. I najważniejsze – czy wszystko, czego potrzebujesz się w nim zmieści.
  6. Podczas wizualizowania wnętrza całego domu – samodzielnie lub z pomocą projektanta – widać doskonale, czy pojedyncze elementy do siebie pasują. Całościowy ogląd mieszkania pozwala stworzyć koncepcję, którą obejrzysz w projekcie online “z lotu ptaka”. Pamiętaj, że spójność jest w cenie – jeśli kiedyś zapragniesz sprzedać lokal, możesz wynegocjować za niego dużo wyższą kwotę.

Wizualizacje wnętrz a styl, czyli gdzie znaleźć inspiracje wnętrzarskie?

Pomysłów na urządzenie wnętrza możesz szukać w wielu źródłach: na stronach producentów mebli, w mediach społecznościowych, w papierowych magazynach poświęconych designowi czy na Pintereście. Warto zapisywać na komputerze rzeczy, które nam się podobają, nie tylko z dziedziny dodatków do domu. Obserwuj uważnie, które połączenia kolorów wydają Ci się najciekawsze, jakie kształty przemawiają do Twojej wyobraźni, które faktury grają najlepiej z Twoimi zmysłami itd. Najbardziej istotne jest określenie własnego stylu, który znajdzie swoje odbicie w wizualizacji wnętrza, a później w realizacji projektu. Jakim stylom aranżacji warto się przyjrzeć, aby odmienić wnętrza mieszkań? Inspiracje znajdziesz poniżej:

  • styl skandynawski – dominacja bieli i innych stonowanych kolorów, uwielbienie prostych form, zwracanie uwagi na budujące przytulność tekstylia i użytkowanie wielu źródeł światła jednocześnie;
  • styl glamour – umiłowanie elegancji i przepychu, preferowanie szkła, kryształów i błyszczących powierzchni, mile widziane złote czy srebrne akcenty oraz duże lustra;
  • styl vintage – powrót do lat 50. i 60., zaokrąglone meble i sprzęty AGD, poszukiwanie dodatków na pchlich targach i aukcjach, wyraziste printy oraz określona paleta kolorów: zielony, brązowy i żółty;  
  • styl rustykalny – dużo drewna i ceglanych akcentów, dodatki odnoszące się do natury (kwiaty, ptaki, owoce), suszone zioła, tylko naturalne materiały: wiklina, len, bawełna.

Wizualizacja wnętrza mieszkania – podsumowanie

Urządzanie własnych czterech ścian to proces, w którym może zagościć wizualizacja wnętrza. Symulacja wyglądu mieszkania działa pozytywnie na wyobraźnię i sprawia, że wnętrze staje się bardziej namacalne. Zobrazowanie poszczególnych pomieszczeń oraz wirtualny dobór mebli i rodzajów wykończenia znacząco ułatwia podjęcie decyzji zakupowych. Potem pozostanie Ci już tylko wprowadzić plany w życie.