Włóczka alpaka w naturalnych kolorach

włóczka alpaka

Czy kolorystyka dostępnych na rynku przędz wpływa na wybory osób, które zaopatrują się we włóczki? Zdecydowanie. Bez kolorów świat byłby szary i nudny. Z nimi – jest zdecydowanie ciekawszy i różnorodny. Na przykład włóczka alpaka posiada co najmniej 22 naturalne odcienie kolorów. To znaczy, że nie trzeba ich farbować, ponieważ istnieje pewien zakres barw, które ona osiąga bez dodatkowych czynności. Owszem są to najczęściej brązy, kremy, czy kolory rdzy i wszystkie inne ich pochodne, ale już sam fakt, że można tyle naturalnych kolorów zdobyć na rynku – budzi podziw i pokazuje, że świat włóczek rzeczywiście potrafi zaskakiwać.

Oczywiście to nie znaczy, że wybór jest ograniczony do tego, co naturalnie poszczególne włókna są w stanie zaproponować. Pytanie, jakie najczęściej się pojawia, jest takie, czy kolorystyka farbowanych nitek, jest mniej, czy bardziej odporna na czynniki zewnętrzne. Bo trzeba wiedzieć, że nie każde włókno dobrze reaguje na tego rodzaju ingerencję. Na przykład włóczka alpaka ma renomę przędzy, której włókna świetnie sobie z tym radzą. Wystarczy zresztą spojrzeć na oferty kolorystyczne, a natychmiast można się przekonać, że pod tym względem naprawdę spotkamy się z szeroką ofertą.

Włóczka alpaka pod lupą

Nie każdy jednak jest w stanie się przekonać do ingerencji w strukturę włókna. Są osoby, które akceptują jedynie naturalne kolory, a samą przędzę wolą nabyć bezpośrednio u hodowcy. Są wtedy pewni, że osiągną tym samym najlepsze efekty, również kolorystyczne. Włóczka alpaka pod tym względem często jest oceniana. To znaczy, że znane są jej idealne niemal parametry, ale wszyscy doskonale wiedzą, że za tą doskonałością, idzie również odpowiednia cena. W przestrzeni Internetu znajdziemy wiele wypowiedzi, które z jednej strony zachwalają różne przędze od różnych producentów, a z drugiej strony trafimy na opinie, że za jakość trzeba zapłacić i to cena jednoznacznie weryfikuje jakość przędzy.

Przestrzeń hobbystyczna

Nie możemy jednak zapomnieć, że mówimy o takiej przestrzeni, która jest nieco hobbystyczna. Owszem – włóczki są w sprzedaży i za tym kryje się pomysł na biznes. Natomiast nie zmienia to faktu, że najczęściej osoby, które korzystają z przędz, robią to na własny użytek, dla najbliższej rodziny, mają z tego ogromną frajdę i doskonalą się w robótkach z roku na roku. Ale czy wtedy najważniejsza dla nich jest analiza włókna – skąd ono pochodzi, czy kolorystyka jest naturalna, czy nitki są sztucznie farbowane itd., itp.? Można założyć, że im bardziej świat włóczek się profesjonalizuje, tym zapewne częściej pojawiają się takie pytania i tym samym szuka się na nie odpowiedzi.

Idealny czas relaksu

Nie można jednak w tym wszystkim zapomnieć, że dla większości osób, jest świat włóczek jest idealnym czasem relaksu i pomysłem na dobrze spędzony czas. Nie warto go zakłócać sporami o wyższość jednych włóczek nad innymi.