Wanna akrylowa, żeliwna czy stalowa – jaką wybrać?

wanna

Wybierając wannę do salonu kąpielowego, warto zwrócić uwagę na co najmniej kilka aspektów. Liczy się nie tylko jej wymiar, kształt czy funkcje dodatkowe, ale przede wszystkim jakość wykonania i materiał, z jakiego ją stworzono. Do wyboru mamy wanny akrylowe, żeliwne oraz stalowe. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę wszystkich.

Wanna akrylowa

Wanny akrylowe wybierane są najczęściej i to nie tylko dlatego, że w zestawieniu wszystkich typów tego rodzaju wyposażenia wnętrz plasują się jako te najtańsze. Cena oczywiście ma znaczenie, natomiast w tym przypadku ważniejsza jest jakość, a nawet design. Wanna akrylowa może być o różnych wymiarach, kształcie i kolorze. Ma gładką powierzchnię, jest ciepła, do tego łatwo utrzymać ją w czystości. Nie przebarwia się, jest odporna na korozję, to inwestycja na lata. Wanna akrylowa długo utrzymuje temperaturę wody i jest dźwiękoszczelna. Jej jedyną wadą może być ryzyko rysowania czy odprysków pod wpływem uderzenia. Aby zminimalizować takie uszkodzenia, producenci nanoszą na nią warstwę żywicy albo specjalnego lakieru. W tych nowoczesnych wersjach akryl zostaje jeszcze zabezpieczony warstwą środka bakteriobójczego, co ma priorytet, uwzględniając walory higieniczne.

Wanna żeliwna

Te świetnie sprawdzają się jako wanny wolnostojące w salonach kąpielowych. Najczęściej wybierane są do łazienek urządzanych w stylu retro, angielskim czy retro. Wszystko dlatego, że żeliwna wanna, przede wszystkim jej zdobione nogi mogą śmiało stanowić główny element dekoracyjny.

Nie ma wątpliwości, że wanna żeliwna jest trwała i odporna na wyjątkowe warunki, jakie panują w łazience. Można z nich korzystać przez wiele lat, bez ryzyka uszkodzenia czy zarysowania. Takie wanny są jednak ciężkie, najczęściej dostępne tylko w kolorze białym. Świetnie utrzymują temperaturę wody, ale gdy są puste, pozostają zimne. Należy również zaznaczyć, że wanny żeliwne wiążą się ze sporą inwestycją finansową, są znacznie droższe, aniżeli wanny akrylowe.

Wanna stalowa

Wanna stalowa stanowi świetną alternatywę dla najdroższych wanien żeliwnych oraz tych najtańszych wanien akrylowych. Można wybierać tego rodzaju wyposażenie łazienki wedle własnych preferencji w zakresie wymiarów, kształtu czy koloru. Taka wanna jest w pełni odporna na zarysowania, uszkodzenia, pękania, posiada warstwę trwałej emalii. Wanna stalowa nie jest też ciężka.

Jej wadą może być jednak przewodnictwo cieplne, przez co nalana woda szybko się wychładza (coraz częściej stosuje się obudowę styropianową, by temu zapobiegać). Jeśli wanna jest pusta, pozostaje zimna.

Wybierając wannę, weź wszystkie ZA i PRZECIW. Dokonaj inwestycji wedle indywidualnych preferencji. Pamiętaj, że zakup wanny to inwestycja na długie lata, która będzie mieć znaczenie dla komfortu codziennego użytkowania łazienki. Wymiana wanny wiąże się nierzadko z gruntownym remontem, tutaj nie ma więc miejsca na zbyt pochopne decyzje. Z całą pewnością złym doradcą jest niska cena produktu, bardziej liczy się dobra jakość.