Wybieramy nowoczesny kocioł CO – na co powinniśmy zwrócić uwagę
Walka o lepszy stan środowiska naturalnego obejmuje wiele działań. Część z nich to małe kroki i bez wysiłku podejmować może je każdy. Tak jest np. z pakowaniem owoców i warzyw do torebek wielorazowego użytku, a nie do tzw. foliówek. Inne kroki wynikają z rozwoju technologii i są efektem wieloletniej pracy inżynierów. Przykładem takiego rozwiązania są nowoczesne kotły CO.
Bodźców, skłaniających do wymiany tradycyjnych kotłów na ekologiczne piece CO może być wiele. Niektórym osobom zależy głównie na ochronie środowiska, dlatego nie czekały na to, aż prawo uwzględni te potrzeby w swoich zapisach, i wcześniej wyposażyły się w takie maszyny. Inni z kolei zachęceni są atrakcyjnymi dofinansowaniami. Niebagatelne znaczenie ma również fakt, że takie urządzenia pozwalają na wygodną obsługę i znaczną automatyzację procesu, który do tej pory był dość problematyczny.
Nowoczesne piece CO – kwestie prawne i wydajność kotłów CO nowej generacji
Osoby nieco zaznajomione z tematyką pieców centralnego ogrzewania wiedzą, że można wyróżnić kilka klas takich instalacji. Jeszcze jakiś czas temu piece klasy 3 i 4 cieszyły się największą popularnością. Obecnie standardem jest klasa 5, najbardziej przyjazna środowisku. Urządzenia tego typu emitują dużo mniej szkodliwych substancji niż mniej wydajni poprzednicy. Nowoczesne systemy, w które wyposażono ekologiczne piece CO, pozwalają na wykorzystanie paliwa w wysokim stopniu. Jeszcze do niedawna za maszyny o dużej wydajności uznawało się te, których sprawność wynosiła 60%. Dzisiaj wiemy już, że sprawność zaawansowanych instalacji może sięgać nawet 90%. Dla osoby, używającej kotła, w praktyce oznacza to mniejsze wydatki na paliwo. Takie rozwiązania są więc odpowiedzią na potrzeby nowoczesnego użytkownika – generują oszczędności i jednocześnie wspierają ochronę środowiska naturalnego.
Jakie udogodnienia znajdziemy w nowoczesnych kotlach CO?
- wygodne podajniki
Automatyczny podajnik sprawia, że użytkownik pieca nie musi tak często schodzić do kotłowni i dorzucać opału do pieca. Kiedyś konieczne było kontrolowanie zapasu nawet kilka razy w ciągu jednego dnia. Piece z podajnikiem zwalniają użytkownika z tego obowiązku. Oczywiście nadal musi on dbać o to, czy piec ma paliwo, ale może to robić dużo rzadziej, średnio co kilka dni.
- funkcjonalne sterowniki
Inteligentne nowoczesne kotły, dzięki sterownikom, reagują na zmiany temperatury w pomieszczeniach. Jeśli wartości spadną, maszyna zużyje więcej paliwa, natomiast jeśli w pokoju będzie za gorąco, urządzenie będzie dozować mniejszą dawkę.
Osobom, którym zależy na niskiej emisyjności, do gustu przypadną kotły na pellet i ekogroszek. Urządzenia charakteryzują się świetną sprawnością, a taki opał ma dodatkowo wysoką kaloryczność. Jednocześnie są to paliwa odnawialne, stworzone z biomasy. Żeby lepiej zaznajomić się z tą tematyką i wybrać wariant pieca, dopasowany do naszych potrzeb, warto skonsultować się z profesjonalnym sklepem, takim jak np. Kotło-Bud. Dzięki otwartym i życzliwym ekspertom podjęcie ostatecznej decyzji będzie dużo łatwiejsze i oparte na rzetelnych informacjach.