Zalane mieszkanie sąsiada – co zrobić, jeśli przyczyną jest awaria u Ciebie?

Zalanie sąsiada – ubezpieczenie ERGO Hestia

Wracasz do domu i zastajesz zdenerwowanego sąsiada pod Twoimi drzwiami oraz mokrą podłogę – to kłopotliwa sytuacja, która może się zdarzyć każdemu mieszkańcowi bloku. Koszty naprawy zniszczeń spowodowanych zalaniem bywają naprawdę duże, więc aby nie pokrywać ich z własnych oszczędności, ubezpiecz się na tę okoliczność. Tłumaczymy, co zrobić, aby zminimalizować skutki awarii i zapewnić sąsiadowi odszkodowanie.

Z tekstu dowiesz się:

 • które awarie sprawiają, że to Ty jako właściciel mieszkania jesteś odpowiedzialny za pokrycie kosztów naprawy,
 • jak postępować w przypadku zalania sąsiadów,
 • jak wygląda wycena szkody i wypłata odszkodowania w przypadku zalania mieszkania.

Najczęstsza przyczyna zalania sąsiada, za której wystąpienie odpowiada właściciel sprzętu, to uszkodzenie wężyka doprowadzającego wodę do baterii umywalki w łazience bądź zlewu w kuchni. Zazwyczaj w takiej sytuacji dochodzi do zalania podwieszanych sufitów oraz powłok malarskich, a także uszkodzenia mebli. Na szczęście od skutków zalania sąsiada można się ubezpieczyć.

Zalane mieszkanie sąsiada – kto płaci w zależności od typu awarii?

Zastanawiasz się, czy będziesz musiał zapłacić za skutki zalania sąsiada, jeśli awaria wydarzyła się w Twoim mieszkaniu? To zależy od jej przyczyny. Nie za każde zalanie będzie można przypisać komuś odpowiedzialność, ale najczęściej wygląda to następująco:

 • za awarie pralki czy zmywarki odpowiada ubezpieczyciel osoby, w której mieszkaniu doszło do zdarzenia,
 • za awarie w poziomach odpowiada ubezpieczyciel osoby, u której mieszkaniu doszło do uszkodzenia instalacji w podłodze,
 • za awarie w pionach odpowiadają: w przypadku spółdzielni mieszkaniowych – spółdzielnia, w budynkach wielorodzinnych – wspólnota mieszkaniowa lub zarządca, a w budynkach komunalnych – podmiot, który nimi zarządza.

Jeśli nie posiadasz pakietu ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, a zdarzy Ci się zalanie sąsiada z Twojej winy, musisz ponieść koszty naprawy szkód wyrządzonych przez wodę. W przeciwnym wypadku sprawa może trafić na drogę sądową.

Zalanie mieszkania – procedura krok po kroku

Poszkodowany sąsiad ma dwa wyjścia: może skorzystać z odszkodowania w ramach Twojego OC lub ze swojego ubezpieczenia. Najpierw jednak trzeba opanować nieco sytuację i zgłosić sprawę do ubezpieczyciela.

Gdy zalejesz sąsiada z dołu, a jesteś ubezpieczony, nie panikuj! Wykonaj poniższe kroki:

 • powstrzymaj rozprzestrzenianie się szkody w Twoim mieszkaniu (zakręcenie wody i zebranie jej z podłogi),
 • w miarę możliwości wspólnie z sąsiadem zabezpiecz jego mienie przed powiększeniem się szkody,
 • powiadom o zdarzeniu zarządcę budynku,
 • spisz oświadczenie o zalaniu sąsiada,
 • zgłoś szkodę ubezpieczycielowi (najszybciej zrobisz to online),
 • zezwól ubezpieczycielowi na ustalenie przyczyn i rozmiarów szkody, a także jej wycenę.

Każde towarzystwo ubezpieczeń powinno wypłacić poszkodowanemu sąsiadowi świadczenie w ciągu maksymalnie 30 dni od dnia zgłoszenia szkody.

Zalanie sąsiada – ubezpieczenie OC w życiu prywatnym ERGO Hestia

Jeśli wykupisz ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, ubezpieczyciel zrekompensuje wszystkie poniesione przez Twojego sąsiada straty mieszczące się w wybranej przez Ciebie sumie gwarancyjnej – pod warunkiem, że wybrałeś wariant zawierający zalanie niezależnie od winy. Taką możliwość dają na przykład ubezpieczenia ERGO Hestia. Jeżeli Twój wariant polisy nie ma takiego zapisu, to przed wypłatą odszkodowania ubezpieczyciel zbada kwestię odpowiedzialności za zalanie. Okoliczności, w których zostanie przyznane i wypłacone odszkodowanie, są zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Jeśli właśnie szukasz najlepszego rozwiązania w kwestii polisy OC w życiu prywatnym, sprawdź pakiet ERGO 7 ze składką od około 50 zł za sumę gwarancyjną  200 000 zł. Pamiętaj, że tego typu polisa to dla Ciebie korzyść zarówno jeśli przypadkowo zalejesz sąsiada, jak i gdy Twoje mieszkanie zaleje nieubezpieczony sąsiad.

Zalane mieszkanie sąsiada to nie koniec świata. Wybierz ubezpieczenie w ERGO Hestii, aby mieć pewność, że unikniesz niespodziewanych wydatków związanych z awarią pralki czy zmywarki. Pamiętaj też, że regularne przeglądy instalacji domowych oraz sprzętów pozwolą Ci zminimalizować ryzyko kłopotów z wyciekającą wodą. W tej kwestii lepiej dmuchać na zimne!

Niniejsza informacja jest materiałem marketingowym Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń  ERGO Hestia SA.

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz