Zalety podłóg drewnianych

drewniana podłoga

Drewno nie bez powodu jest nadal, mimo zmieniających się mód, jednym z najchętniej wybieranych materiałów do wykończenia wnętrz. Za wyborem tego właśnie rozwiązania przemawia nie tylko naturalność, trwałość i elegancja, lecz także szerokie możliwości aranżacyjne, właściwości izolacyjne i akustyczne.

  1. Naturalny materiał zawsze w cenie
  2. Zalety – izolacja, akustyka, ogrzewanie podłogowe
  3. Szerokie możliwości aranżacyjne 

Naturalny materiał zawsze w cenie

Schody drewniane, podobnie jak podłogi czy drzwi wybiera się bardzo często ze względu na naturalność materiału. Nic nie jest w stanie zastąpić podłogi wykonanej z prawdziwego drewna. Oczywiście można wybierać panele imitujące drewno, natomiast każdy zauważy różnice nie tylko w estetyce, lecz także jakości i trwałości takie podłogi. Podobnie będzie w drzwiami lub schodami. Drewno jest oczywiście droższe od sporej części innych materiałów wykończeniowych, natomiast gwarantuje ono bardzo wysoką wytrzymałość i trwałość. Problemu nie stanowi także renowacja drewna, dzięki której podłodze można dać kolejne życie. Drewniane podłogi cechuje wysoka wytrzymałość na zarysowania, wgniecenia czy duże obciążenie.To z kolei zapewnia możliwość ich użytkowania przez długie lata. Wysoka odporność na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne gwarantuje także, że drewniana podłoga będzie wyglądała równie dobrze przez bardzo długi czas. Wystarczy o nią właściwie dbać. 

Zalety – izolacja, akustyka, ogrzewanie podłogowe

Podłogi drewniane cechuje bardzo wiele zalet w zakresie izolacji. Warto bowiem wiedzieć, że lite drewno doskonale zatrzymuje ciepło. To z kolei sprawia, że w pomieszczeniu dłużej utrzymuje się wysoka temperatura, co ma znaczenie przede wszystkim jesienią i zimą. Izolacja nie dotyczy w tym przypadku jedynak wyłącznie kwestii ciepła. Podłogi drewniane doskonale pochłaniają także dźwięki. Izolują pomieszczenie od hałasu otoczenia, a jednocześnie sprawiają, że wnętrze cechuje się dobrymi właściwościami akustycznymi. Kwestią często i szeroko dyskutowaną jest natomiast zagadnienie połączenia tego typu materiału z ogrzewaniem podłogowym. Wbrew rozpowszechnionym opiniom, podłoga drewniana i ogrzewanie podłogowe nie muszą się wzajemnie wykluczać. Wystarczy, że ogrzewanie będzie automatyczne, a czynnikiem grzewczym będzie woda, czerpiąca temperaturę z pompy ciepła.

Szerokie możliwości aranżacyjne 

Ogromną zaletą podłóg z drewna jest to, że pasują one do bardzo różnych stylizacji. Sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach urządzonych w aranżacji prowansalskiej, toskańskiej, skandynawskiej, loftowej, glamour, a także bardzo nowoczesnej, minimalistycznej, surowej wręcz. Drewno dobrze łączy się zarówno z metalem, jaki i ceramiką. Można zestawiać je także z miękkimi tkaninami.