Tynk mozaikowy – ile kosztuje i jakie są rodzaje

tynk mozaikowy

Jeśli szukasz estetycznego i funkcjonalnego sposobu wykończenia ścian i wnętrza budynku, to tynk mozaikowy może być bardzo dobrym wyborem. Sprawdź, dlaczego ten rodzaj tynku jest tak popularnym materiałem wykończeniowym.

Tynk mozaikowy jest niezwykle często stosowanym materiałem do wykańczania fasad i ścian wewnętrznych budynku. Warto zauważyć, że ze względu na rodzaj spoiwa, jakim jest żywica, ten rodzaj masy wykończeniowej jest również przez wielu nazywany marmolitem lub tynkiem żywicznym. Wybór rodzaju masy żywicznej do użycia jest dość prostym zadaniem i zwykle ogranicza się do określenia koloru i wielkości ziarna, jakie nas interesuje.

Rodzaje tynku mozaikowego

Tynk mozaikowy jest dostępny w wielu różnych wersjach. Ze względu na zastosowanie do wewnętrznych i zewnętrznych ścian budynku, możemy wybierać między jednokolorowymi i wielokolorowymi tynkami o różnych rozmiarach ziarna. Jeśli chodzi o kolor gotowej zaprawy, możemy wybrać od kilku do kilkudziesięciu wariantów. Dla producentów takich jak Baumit i Quick-Mix w ofercie jest dostępnych odpowiednio 36 i 20 wersji kolorystycznych.

Tynk mozaikowy oferowany jest również w różnych grubościach ziarna. W ofertach producentów znajdziemy masy o wielkości ziarna od około 0,5 do 3 milimetrów. Wybierając rozmiar ziarna, należy pamiętać, że im większe ziarno, tym więcej zaprawy stosuje się do pokrycia jednego metra kwadratowego powierzchni ze względu na większą grubość nakładanej masy. Każdy producent podaje jednak na opakowaniu produktu informacje o przybliżonym zużyciu tynku mozaikowego, dzięki czemu możemy łatwo określić wymaganą ilość produktu, jaka będzie nam potrzebna.

Zastosowanie tynku mozaikowego

Tynk mozaikowy służy do dekoracji i ochrony wszelkiego rodzaju powierzchni pionowych oraz poziomych. Najczęściej znajdziemy go jako materiał użyty do wykończenia elewacji budynków i ścian wewnętrznych w budynkach użyteczności publicznej. Ze względu na swoje właściwości tynk mozaikowy stosuje się w miejscach narażonych na silne oddziaływanie warunków zewnętrznych, takich jak wysoka wilgotność i możliwość uszkodzenia w sposób mechaniczny. Swoją bardzo dobrą odporność na działanie skrajnych temperatur, wysokiej wilgotności oraz uszkodzeń mechanicznych, tynk mozaikowy zawdzięcza żywicy epoksydowej, która nadaje dużej elastyczności i szczelności oraz wykorzystaniu kruszywa kwarcowego.

Ile kosztuje tynk mozaikowy – cena

W zależności od wyboru producenta, tynk mozaikowy można kupić w pojemnikach 13 i 25 kilogramowych. Pojemniki o pojemności 25 kg są jednak zdecydowanie bardziej popularne ze względu na niższą cenę za kilogram gotowego produktu. Mniejsze pojemniki są kupowane zazwyczaj, gdy zabraknie masy do wykończenia niewielkiego fragmentu lub w przypadku gdy konieczne jest uzupełnienie ubytków. Wybór pojemników jest tu bardzo istotny i ważne jest, by wybrać tynk mozaikowy w pojemnikach, które pochodzą z jednej serii. Gwarantuje nam to otrzymanie bardzo zbliżonej struktury na całej powierzchni. W przypadku gdy nałożymy masę żywiczną, która pochodzi z różnych serii produkcji, możliwe są widoczne “odcięcia” masy pochodzącej z innego pojemnika.

Cena tynku mozaikowego jest bardzo zróżnicowana. Najtańszy tynk mozaikowy możemy nabyć w cenie około 120 złotych za pojemnik o masie 25 kilogramów. Osoby, które szukają produktu lepszej jakości, powinny się przygotować na wydatek około 2 razy wyższy od najtańszego tynku mozaikowego, jaki jest oferowany w hurtowni budowlanej. Wybierając tynk mozaikowy, który chcemy stosować na zewnątrz budynku, warto zadbać, by miał ochronę przed promieniowaniem UV. Tynk mozaikowy z powłoką ochronną jest niewiele droższy od zwykłego tynku mozaikowego, jednak zawartość powłoki absorbującej promieniowanie ultrafioletowe sprawia, że gotowa masa będzie dłużej zachowywała swoje właściwości i wygląd.

Tynk mozaikowy Quick-Mix i Baumit

Wybór producenta tynku mozaikowego nie jest łatwy, warto więc sprawdzić jakie rozwiązania oferuje wybrany producent oraz jak bogatą ofertę posiada. W przypadku takich producentów jak Baumit i Quick-Mix możemy mieć pewność, że zakup tynku mozaikowego z ich oferty będzie dobrym wyborem. Obaj producenci posiadają tynk o różnej wielkości ziaren, który jest dostępny w wielu wariantach kolorystycznych.