Zmiękczacz wody do domu – czy warto go instalować?

zmiękczacz do wody

Twarda woda to dość spory problem, który może mieć negatywny wpływ na kondycję skóry człowieka, lecz nie tylko. Skutecznie utrudnia właściwe funkcjonowanie sprzętu domowego jak pralka i czajnik, wpływają na odkładanie się kamienia. Jeżeli i w naszym domu pojawiła się twarda woda to najlepszym pomysłem, jest instalacja zmiękczacza wody. Jakie korzyści dzięki temu odniesiemy?

Twarda woda, czyli jaka?

Zacznijmy od tego, co kryje się po pojęciem twardej wody. Uznaje się ją za twardą wtedy, gdy jony wapnia i magnezu występują w znacznych ilościach. Możemy wyróżnić 2 typy twardości. Pierwszy z nich to niewęglanowy (trwały), gdzie przede wszystkim występują siarczany, azotany i chlorki oraz węglanowy (nietrwały), który zawiera głównie magnez oraz wapń. To te związki po zagotowaniu tworzą kamień kotłowy.

Możemy odnieść się także do stopnia twardości wody. Ocenia się ją na podstawie parametry fH. Jeżeli twardość wody wynosi 7 fH, to mówimy o bardzo miękkiej wodzie. Próg 22 fH to już twarda woda, a jeżeli przekracza 32 fH mówimy o wodzie bardzo twardej. W większości rejonów naszego kraju występuje woda na poziomie 22-28 fH. Oznacza to, że większość mieszkańców Polski narażona jest na działanie odkładającego się kamienia w czajnikach i pralkach, a także na armaturze i kabinie prysznicowej. Dodatkowo bardzo nieprzyjemnym skutkiem działania twardej wody może być niemiłe w dotyku, szorstkie pranie.

Jak zmiękczyć wodę?

Zmiękczanie wody może odbywać się na różne sposoby. Jednym z nich jest zastosowanie magnetyzera, który tworzy pole magnetyczne, eliminując tym osad z wody. Kolejnym rozwiązaniem są stacje uzdatniania. Takie zmiękczacze wody wykorzystują żywice jonowymienne, które usuwają niekorzystne związki z wody. Zdecydowanie najbardziej ekonomicznym i zalecanym wariantem jest montaż zmiękczacza wody, jaką jest stacja uzdatniania wody. Umożliwia ona korzystanie z wody np. ze studni.

Zmiękczacz wody – dlaczego warto?

Wysoki stopień twardości wody wiąże się z niekorzystną pracą sprzętu domowego. Twarda woda obniża skuteczność środków piorących oraz czyszczących powodując zwiększenie ich zużycia. Montaż zmiękczacza wody powoduje mniejsze zużycie wody dla uzyskania tego samego efektu, a także zjawisko bardzo pożądane w każdym domu, czyli miękką wodę. Miękka woda powoduje sytuację, w której będziemy mogli korzystać z domowych urządzeń bez obaw o to, że zgromadzi się w nich niepożądany osad kamienny, dlatego tak ważny jest zmiękczacz wody do domu.

Uzdatnianie wody to także poprawa wydajności urządzeń grzewczych, co przekłada się na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Urządzenia grzewcze z twardą wodą mogą zbierać w sobie kamień kotłowy, który osadza się w zbiornikach, które ogrzewają nieuzdatnioną wodę, co obniża sprawność wymienników ciepła i kotłów. To powoduje nawet 20 % wzrost kosztów eksploatacji urządzeń grzewczych.

Domowy zmiękczacz w domu jednorodzinnym pomaga także w utrzymaniu czystości. Woda twarda powoduje nie tylko osadzanie kamienia w sprzęcie AGD, lecz także na armaturze sanitarnej i łazienkowej. Trudny do usunięcia biały osad, to efekt dużej twardości wody. Jeżeli w naszym domu będzie woda miękka, pozbędziemy się tego problemu raz na zawsze.