Umowa na wyłączność – zalety i wady
Zdecydowałeś się na sprzedaż mieszkania i chcesz skorzystać z pomocy pośrednika, ale obawiasz się, że umowa na wyłączność niesie ze sobą pewne ograniczenia? Dowiedz się, jakie korzyści dla obu stron niesie właśnie ten rodzaj umowy i co możesz dzięki niej osiągnąć.
Z pozoru umowa na wyłączność kojarzy się z ograniczeniem pola działania, ponieważ tylko ten agent, który stanowi jedną ze stron podpisujących, może pośredniczyć w transakcji sprzedaży. W wyniku tego pojawiają się obawy związane z powodzeniem sprzedaży nieruchomości. W rzeczywistości umowa na wyłączność zwiększa szybkość i zyskowność transakcji sprzedaży mieszkania, maksymalnie angażując i mobilizując pośrednika nieruchomości.
Umowa na wyłączność – co to oznacza?
Formalną definicję umowy na wyłączność znajdziemy w klauzuli wyłączności, która mówi o tym, że klient podpisujący umowę, godzi się na korzystanie tylko i wyłącznie z usług konkretnego pośrednika, tym samym zrzekając się możliwości korzystania z pomocy innych agencji, zajmujących się sprzedażą nieruchomości. Brzmi dość surowo, prawda? Przyjrzyjmy się jednak, z czym dokładnie wiąże się podpisanie tego rodzaju umowy. W praktyce gwarantuje ona 100% odpowiedzialności za daną nieruchomość ze strony agencji przez cały okres trwania umowy. Co to dokładnie oznacza?
Popisując umowę na wyłączność z klientem, agencja ma pewność, że jej działania nie pójdą na marne, np. wtedy, kiedy klient sprzeda nieruchomość przy pomocy innego pośrednika, czego nie zabrania umowa otwarta, tzw. zwykła. Warto wspomnieć, że umowa na wyłączność nie wyklucza możliwości sprzedania nieruchomości na własną rękę. Sprzedający ma prawo sam szukać potencjalnych klientów. W przypadku sfinalizowania transakcji sprzedaży bez pośrednika nie może się on ubiegać o wynagrodzenie – cały zysk pozostaje dla sprzedającego.
Zalety i wady umowy na wyłączność
Podpisanie umowy na wyłączność z agencją pośrednictwa DOMUS NOVA gwarantuje lojalność między obiema stronami. Jak sama nazwa tego rodzaju umowy wskazuje – pośrednik oferuje swoje usługi wyłącznie sprzedającemu, nie kierując się zapotrzebowaniem drugiej strony, tj. kupujących. Priorytetem dla agenta staje się zysk klienta, z którym podpisał umowę. Umowa na wyłączność pozwala na zaangażowanie środków finansowych oraz uruchomieniu wszelkich możliwych sposobów promowania nieruchomości przez agencję, co z kolei przyczynia się do zyskowności i przyśpieszenia procesu sprzedaży mieszkania.
Do wad związanych z podpisaniem umowy na wyłączność zalicza się określony czas trwania, który oscyluje w granicach od kilku do kilkunastu miesięcy, a co za tym idzie – trudniejsze zerwanie umowy. W przypadku wcześniejszego zrezygnowania z usług agencji konieczne jest zapłacenie określonej w umowie kary. Umowa na wyłączność obliguje również do korzystania tylko i wyłącznie z usług jednego biura. Dlatego ważne jest, aby na samym początku wybrać agencję nieruchomości, która ma za sobą wieloletnie doświadczenie, a oferowane przez nią usługi są profesjonalne.