Znaczenie dobrej izolacji akustycznej okien i drzwi

okno

Wybierając okna i drzwi do swojego domu lub mieszkania zwracamy uwagę na to, żeby zapewniały nam one bardzo dobrą izolację termiczną, żeby zapewniały nam pełne bezpieczeństwo, czyli chroniły nas przed włamywaczami, ale także o to, że by zapewniały nam dobrą izolację akustyczną. Ten ostatni element często niestety jest niedoceniany, a to on będzie decydował o naszym komforcie akustycznym w trakcie użytkowania stolarki okienno-drzwiowej. W artykule dokładniej opisujemy, dlaczego właściwa izolacja akustyczna okien i drzwi jest tak bardzo ważna oraz jakie elementy konstrukcyjne stolarki mają na nią największy wpływ.

Dlaczego tak ważna jest izolacja akustyczna?

Dobra izolacja akustyczna stolarki okienno-drzwiowej jest szczególnie ważna w miejscach, gdzie jest się narażonym na działanie głośnego otoczenia. Dotyczy to przede wszystkim domów jednorodzinnych i mieszkań w blokach, które znajdują się w dużych miastach, zwłaszcza obok szczególnie ruchliwych ulic. Odgłosy jeżdżących samochodów i ciężarówek, szum przemieszczających się chodnikami ludzi, głośne dźwięki od sąsiadów, zwłaszcza z sąsiednich mieszkań na klatce schodowej,  a nawet hałas lądujących lub startujących ze znajdującego się w miarę niedaleko lotniska, znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie  i potrafią istotnie pogorszyć komfort mieszkania w danym miejscu. Jednym rozwiązaniem, które pozwala jednak znacznie poprawić nasz ogólny komfort i zmniejszyć ilość docierających do nas każdego dnia dźwięków otoczenia, jest zastosowanie odznaczającej się lepszą izolacją akustyczną stolarki okiennej i drzwiowej. O poziomie izolacji akustycznej zarówno okien, jak i drzwi decyduje tzw. izolacyjność akustyczna właściwa. O jej wartości decyduje wiele elementów. Producenci okien PCV czy okien aluminiowych doskonale jednak wiedzą, co zrobić, żeby zapewnić sprzedawanej i montowanej przez siebie stolarce okienno-drzwiowej właściwą izolację. Jakie dokładnie elementy konstrukcyjne mają na nią największy wpływ?

Jakie elementy mają największy wpływ na dobrą izolację akustyczną okien?

W przypadku stolarki okiennej na właściwą izolację akustyczną wpływ mają przede wszystkim konstrukcja ramy okiennej, liczba, grubość, powierzchnia, odstęp szyb względem siebie i sposób ich mocowania oraz szczelność przemyków i ościeżnicy.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy  Bros w Buku pod Poznaniem, która jest producentem zarówno wysokiej jakości okien z PCV, jak i drzwi zewnętrznych z PCV i z aluminium:  W przypadku izolacji akustycznej okien szczególnie duże znaczenie ma izolacyjność akustyczna szyb okiennych. Żeby polepszyć ten element, często stosuje się elementy, które składają się z większej ilości szyb składowych. Istotna przy tym jest grubość, szerokość odstępów między nimi oraz powierzchnia szyb. Zwiększenie odległości między taflami szkła i wypełnienie powstałej przestrzeni ciężkim gazem może bardzo skutecznie zwiększyć izolację akustyczną okna. W celu poprawy tego elementu stosuje się także dodatkowo hamujące dochodzące hałasy rodzaje szyb, przede wszystkim ze szkła laminowanego, czyli szyby, które składają się z większej ilości połączonych ze sobą np. folią akustyczną PVB lub dźwiękochłonną żywicą tafli.

Od czego zależy odpowiednia izolacja akustyczna drzwi?

W przypadku drzwi zewnętrznych na ich izolację akustyczną wpływ mają z kolei takie elementy, jak stopień izolacyjności akustycznej płyty drzwiowej, objętość komory powietrznej, czyli przedsionka oraz rodzaj drzwi, który w dużej mierze decyduje o ich szczelności. Ta zawsze będzie nieco inna w drzwiach jednoskrzydłowych i w dwuskrzydłowych. Oczywiście potrzeby dotyczące izolacyjności akustycznej drzwi są większe w przypadku drzwi wejściowych znajdujących się na zewnątrz budynku i nieco mniejsze  w przypadku drzwi odgradzających mieszkanie od klatki schodowej. Na Izolację akustyczną drzwi wejściowych największy wpływ mają zawsze szczelność i sztywność, czyli ich masa. Bez masy elementy te, bez względu na to, czy będą to drzwi wejściowe z PCV, drzwi wejściowe z płyt drewnianych czy drzwi zewnętrzne ze stali lub z aluminium, nie będą w stanie zapewniać swoim użytkownikom naprawdę dobrej izolacji akustycznej.

Z kolei warunkiem zapewnienia drzwiom zewnętrznym dobrej izolacyjności, jest zastosowanie dobrego uszczelnienia na ich obwodzie. Bez tego nie uda się stworzyć drzwi, które będą się odznaczały dużą dźwiękoszczelnością. Ważnym elementem, który ma wpływ na stopień izolacji akustycznej stolarki drzwiowej, jest też oczywiście sposób konstrukcji tego elementu. Ten powinien być dobrze dopasowany do wielkości  drzwi.